1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Ekonomiyi Soğutma Tedbirleri Konutu Dondurdu!

Merkez Bankası’nın ekonomiyi soğutma tedbirleri büyüme ile birlikte ‘ev’i de daralttı…

ekonomiyi soğutma, ekonomiyi soğutma tedbirleri, ekonomiyi soğutma tedbirleri konutu dondurdu, inşaat sektörü, Türkiye İstatistik Kurumu

MERKEZ’İN FAİZ İNDİRİMİ
Merkez Bankası’nın ekonomiyi soğutma önlemelri gayrimenkul sektörünü de daralttı. Konut kredisi faizlerinde düşüş için sektör Merkez’den artık faiz indirim kararı istiyor.

YENİ KDV REKORLARI
1 Haziran 2012’den sonra ruhsatı bağlanan yapılarda KDV oranının büyüklük değil emlak değerine göre belirlenmesini öngören Bakanlar Kurulu kararı halen çıkmadı.

TÜKETİCİ KANUNU
Yeni Tüketici Kanunu’nda sat-yap olarak ifade edilen maketten konut satışına yönelik de önemli değişiklikler var. Sektör yasanın netleşmesini bekliyor.

Yılın ikinci çeyreğinde büyüme rakamları yüzde 2.9 ile beklentilerin altında kalırken, her sektörde olduğu gibi gayrimenkul ve inşaatta da ‘Merkez faiz indirsin’ sesleri yükselnjeye başladı. Ancak bu dönemde sektörün hızını kesen sadece yüksek faiz rakamları değil. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nm değişeceğini duyurduğu yeni Tüketici Kanunu ve 1 Haziran’dan sonra ruhsatı bağlanan yapılarda geçerli olacak konutun büyüklüğünü değil, değerini esas alan KDV uygulaması ile ilgili düzenlemelerin gecikmesi de sektörü uzun bir bekleme sürecine soktu.

Sektör oyuncuları Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’dan faiz indirimi, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’dan Tüketici Kanunu’ndaki gayrimenkul sektörü ile ilgili maddelerin netleşmesi ve son olarak da Bakanlar Kurulu’ndan KDV oranlarında esas alınacak değerleri açıklamasını bekliyor.

EKONOMİK BÜYÜMENİN ALTINDA KALDI
Çünkü Türkiye istatistik Kurumu’nun verilerine göre geçen yıl ilk üç çeyrekte inşaat sektöründeki büyüme, bu sene beklentilerin çok altında kaldı.

2011 yılının 2. çeyreğini 13.1 büyüme ile tamamlayan sektör, bu yılın 2. çeyreğini 0.4 büyüme ile bitirdi. Sektör bu gidişatın sona ermesi için ümitlerini son çeyreğe bağladı.

‘Yatırımcının kafası karıştı’
‘2012’desektörü beklenti içine sokan yasalar çıktı. Fakat global verilerdeki düşüş yatırımcıların kafasını karıştırdı. Mütekabiliyet Yasası, 2B Yasası gibi konular sektörü önemli ölçüde hızlandıracaktı fakat ekonomik verilerin seyri yatırımcıları temkinli hareket etmeye yöneltti.”

ZIYA YILMAZ DAP Yapı Yön. Krl. Bşk.
‘Konut talebi beklemede'”Global ölçektekiyavaşlamaelbette ekonomimizi etkileyecektir. Ancak, şu andaki mevcut piyasa,alıcıda tedirginlik yaratıp satın alma talebinierteletecek yapıda değil.

Aksine alıcı nezdine bekleyen bir talep var ve son çeyrekten itibaren alım cephesinde hareket öngörüyoruz.”

önlemleri gayrimenkul sektörünü de daralttı Konut kredisi faizlerinde düşüş için sektör Merkez’den artık faiz indirim kararı istiyor 3 puanlık yükseliş kredi talebini düşürdü.

İNŞAATTA BÜYÜME TÜRKİYE’NİN GERİSİNDE
ÖMER FARUK ÇELİK KONUTDER Başkanı
‘Yönümüzü kamu belirleyecek’

“Bundan sonra sektör ya aşağı gidecek, ya da yukarı. İkisi de kamunun elinde. Ruhsat sayılarının raporlarına bakıldığında, küçülen sektörde ruhsat sayılarının arttığını göreceğiz. Bu kimseyi yanıltmasın. Nisan ayından beri satışlar azaldı. Tüketici Kanunu ile ilgili belirsizlikler de halen devam ediyor. Piyasaya şu anda güvensizlik tohumu ekiliyor. Aslında çok güçlü bir ülke olan Türkiye kendi krizini kendi yaratıyor.”

Habertürk

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

GYODER’den İnşaat Sektörü ve Şantiyelere Koranavirüs İçin Tedbir Çağrısı!

Koranavirüs salgını tüm sektörleri olduğu gibi inşaat sektörünü de olumsuz etkilemeye devam ediyor. Özellikle de …