1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Cüneyt Yavuz Her Bir AVM Kapanır Dedi, Sektör Tepki Gösterdi!

Türkiye’nin hızlı büyüme dönemlerinin sembolü olan AVM’lere atıf yapılan Financial Times’ın yazısında, Mavi Jeans Genel Müdür Cüneyt Yavuz’un Türkiye’de her ay bir AVM’nin kapanmasını beklediği görüşüne yer verildi

cüneyt yavuz, Füsun Çevikel Kuran Tescilli Markalar Derneği Başkanı, Mavi Jeans, Mavi Jeans Genel Müdür Cüneyt Yavuz

Cüneyt Yavuz bunun ardından yaptığı açıklamada, büyüyen perakende sektörü içinde kapanan AVM’lerin altını çizdiğini ve Mavi’nin de buralarda oyuncu olmaya devam edeceğini belirtti. Sektörün önemli oyuncuları ise Mavi’nin çizdiği bu kötümser senaryoya karşı çıktı.

‘İyi gelirleri var çok etkilenmezler’
Abdullah Kiğılı Kiğılı Yönetim Kurulu Başkanı

Sektörümüz karsızlıkla karşı karşıya. Son sekiz aydır dünya üzerinde görülmemiş fiyatlarla mal satışı gerçekleştiriyoruz.

Gelen büyüme rakamları sürpriz değil. Zaten biz buna hazırlıklıyız. Bu yılın küçülme yılı olacağını hepimiz biliyoruz. Satışlarda düşmeler olacak, ithalata gelen vergiler nedeniyle fiyatlar artacak. Bu konjonktürde AVM’lerin çok etkileneceğini sanmıyorum. Çünkü AVM’lerin ciddi kira gelirleri var. Çok etkilenip de kapanacaklarını sanmıyorum.”

‘2008 krizinde bile kapanmadı’
Mehmet Nane AMPD Başkanı

Türkiye çok değişik dönemlerde farklı ekonomik krizler yaşadı. 2001 ve 2008 krizleri gibi. Bu dönemlerde ekonomi küçüldü. Sektör krizde de büyümesini devam ettirdi. 2008’den bu yana 100’ün üzerinde AVM açıldı. Bu AVM‘lerde 20 bine yakın yeni mağaza açıldı ve yaklaşık 200 bin istihdam yaratıldı.

Bugüne baktığımızda 2. çeyrek büyümesi yüzde 2.9 oldu. Mevcut durumda da Türkiye büyüdüğü için sektör olarak yatırımlarımıza devam edeceğiz. Ayda bir AVM kapanması için farklı etkenler gerekir. 2008 krizinde bile kapanan bir AVM olmadı. Karşılıklı anlayışla çözüm yoluna gittik. Büyümenin azalması ya da artması AVM’ler için küçük bir etkidir. Farklı etkilere ve parametlere bakmak gerekir.

‘Bu yavaşlama AVM’leri vurmaz’
Füsun Çevikel Kuran Tescilli Markalar Derneği Başkanı

Türkiye’de halihazırda bulunan alışveriş merkezlerini bundan sonra hiçbirşey etkilemez. Büyük projeler de etkilenmez. Büyümede yavaşlama oldu ama büyüme devam ediyor. Biz sonunda Avrupa değiliz. O pazarlardan çok daha iyi durumdayız. Mesela yönetimini üstlendiğim şirket olan Stefanel için Türkiye en iyi pazarlardan birisi. Geçen yıla göre, evet büyümede yavaşlama var ama bu AVM’leri kapatacak bir durum değil. Ayrıca gelecekteki iyi projeleri etkileyecek bir durum da değil.

313 AVM bulunuyor
* Türkiye’de 2012 ilk yarıyılı itibariyle AVM sayısı 313’e çıktı.
* AVM’lerdeki kiralanabilir metrekare 8 milyona ulaştı.
* 2012 sonunda 340 AVM ile 9 milyon metrekare kiralanabilir alana ulaşılması hedefleniyor.
* 2012 yılı tahmin edilen ciro rakamı 48.5 milyar TL. (26.5 milyar TL’si Anadolu, 22 milyarı İstanbul)
* 2012 yılı tahmin edilen ziyaretçi sayısı 1.5 milyar kişi (931 milyon kişi Anadolu, 657 milyon kişi İstanbul)
* İki yıl içinde tamamlanması beklenen AVM projesi sayısı ise 61.

Milliyet

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Antik Kent Üzerine AVM Dikiliyor

Bir süre inşaatı durdurulan alışveriş merkezi için Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu …