1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Camiler Kentsel Dönüşüm Kapsamına Alınacak!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, afete dayanıksız olduğu tespit edilen camilerin yıkılıp yeniden yapılması için Diyanet İşleri Başkanlığı ile işbirliğine gitmeye hazırlanıyor…

Cami, cami kentsel dönüşüm, cami kentsel dönüşüm kapsamına alınacak, camiler kentsel dönüşüm kapsamına alınacak, kentsel dönüşüm cami, kentsel dönüşüm camiler

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, afete dayanıksız olduğu belirlenen camilerin kentsel dönüşüm kapsamında yıkılıp yeniden yapılması için Diyanet İşleri Başkanlığı ile işbirliğine gitmeye hazırlanıyor.

Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla İstanbul’da 5 Ekim’de düzenlenecek törenle 33 ilde aynı anda yıkımların başlatılacağını hatırlattı.

Kentsel dönüşümle deprem, sel, heyelan gibi afet riski altındaki alanlar ve yapıların yenilenmesini amaçladıklarını anlatan Gürgen, bu kapsamda yıkılacak binalar arasında okul, hastane, lojman gibi kamu binalarının da bulunduğuna işaret etti.

Dönüşüm projesinde bunların yanı sıra camilere de yer vermek istediklerini dile getiren Gürgen, vatandaşların sağlam olmadığını düşündükleri camiler konusunda bu yönde talepte bulunduklarını bildirdi.

-“Camilerin dönüştürülmesi için eylem planımız var”-
Camilerin dönüşüm kapsamına alınması için bir eylem planlarının olduğunu dile getiren Gürgen, “Ülkemizdeki camilerin yapısına, yönetimine baktığımızda, genellikle vatandaşın eliyle yapıldığını görüyoruz. Para toplanıyor, birisi demirini veriyor, birisi betonunu döküyor. İmece usulü, özveriyle yapılıyor. Ancak özellikle bu camilerin, risk açısından değerlendirilmesi gerekiyor” diye konuştu.

Kış mevsiminde fırtınada yıkılan minare görüntüsüyle sıkça karşılaşıldığını dile getiren Gürgen, “Camiler, özellikle cuma günleri, ramazan akşamları çok büyük topluluğun buluştuğu yerler. Bu alanlara özel önem verilmesi gerekiyor” dedi.

Afete dayanıksız olduğu belirlenen camilerin yıkılıp yeniden yapılması için Diyanet İşleri Başkanlığı ile görüşeceklerini anlatan Gürgen, “Risk altındaki caminin tespiti, yıkılıp, yerine yenisinin yapılması, maliyeti gibi konularda görüşerek, ortak proje geliştirmeyi ardından da protokol imzalamayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

-Görmez’den “camilerin dönüşüme uygunluğu ele alınsın” isteği-
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de 1. Ulusal Cami Mimarisi Sempozyumu’na ilişkin Hip Kasrı’nda düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin bugün yeni kentsel dönüşüm projeleri yaşadığını anımsatarak, bütün bunlar yapılırken camilerin yine unutulduğunu ifade etmişti.

Görmez, “Belki onlarla birlikte camilerin de kentsel dönüşüme uygunluğunu yeniden ele almak gerekiyor. Belki bütün bu yanlış yapıları ortadan kaldırıp yenilediğimiz gibi, bütün yapılar içerisinde artık yabancı kalan ve hiçbir ihtiyaca karşılık vermeyen mabetlerin de belki ortadan kaldırılarak yeni projelerle yenilenmesi gerekecektir” diye konuşmuştu.

Habertürk

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Çamlıca’dan Mecidiyeköy’e Teleferik

Çamlıca Tepesi’ne yapılacak cami için geri sayım başladı. Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, Çamlıca Cami …