1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Türk Mermeri İtalya’da Görücüye Çıktı!

İtalya’nın Verona kentinin ev sahipliği yaptığı 47. Marmomacc Taş Tasarımı ve Teknolojisi Fuarı’na, bu yıl Türkiye’den 110 firma katıldı.

İtalya, Marmomacc fuarı, marmoracca katılan türk firmalar, mermer, türk firmaları marmoracc, türk mermeri, Verona

Dünyada doğal taş endüstrisinden ön plana çıkmış firmaların bir araya geldiği Marmomacc Taş Tasarımı ve Teknolojisi Fuarı’nın 47’ncisi, Verona’da bugün kapılarını ilgililere açtı.

Türk mermercilik sektöründen 110 firmanın katıldığı fuarı, ilk gününde, Burdur Valisi Nurettin Yılmaz, Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, CHP Burdur Milletvekili Kerim Özkan ile Türkiye’nin Milano Başkonsolosu Aylin Sekizkök ve diğer ilgililer ziyaret etti.

AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, yaptığı açıklamada, fuara Türk firmalarının katılımı için organizasyon düzenleyen İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) ve Ege İhracatçılar Birliği’ne teşekkür ederek, ”Türkiye’den gelen firmalarımızın ziyaretini gerçekleştirmek, firmalarımıza destek vermek, onlarla sohbet etmek, firmalarımızın Türkiye’de karşılaştıkları sorunlarla ilgili taleplerini almak, bu fuarı gezerken, dünyanın diğer ülkelerin mermercilikte hangi seviyeye geldiğini tespit etmek açısından önemli” diye konuştu.

Fuar merkezinde Türk firmalarına ayrılan kısmın diğer ülkelerine göre oldukça nezih ve iyi organize edildiğine dikkati çeken Özçelik, ”Fuarda Türkiyemizin güzel bir şekilde sunulmuş olması çok çok güzel bir şey” dedi.

Temsil ettiği Burdur’un mermercilik sektöründeki yerine de değinen Özçelik, Burdur’un ismiyle anılan krem ve beyaz rengi arasındaki ”Burdur beji” taşının son 5-6 yıl içinde dünya literatürüne çok süratli bir şekilde girdiğini belirtti.

Özçelik sözlerini şöyle tamamladı:
”Burdur, Türkiye’de mermercilikte adını en hızlı duyuran illerden biri oldu. Ocak sayısı süratle arttı. Dolayısıyla firmaların büyük kısmı Burdur’da faaliyet gösteriyor. Tabii ülkemizin ihracat potansiyelinin büyük bir kalemini madencilik sektörü oluşturuyor. Mermer de bunlardan biri. Dolayısıyla dünyada mermercilik alanında bazı ülkeleri kısa süre içinde geçmemiz gerekiyor. Bunların arasında İtalya geliyor. Biz de bu noktada tüm desteğimizi madencilerimize verme gayreti gösteriyoruz.”

-Özkan: ”Mermercilerimizi yalnız bırakmadık”-
CHP Burdur Milletvekili Kerim Özkan da milletvekili Bayram Özçelik ile ”Burdur, Isparta, Denizli, Elazığ, Afyonkarahisar, Uşak ve Diyarbakır” gibi değişik illerden 110 firmanın katıldığı Marmomacc Fuarı’nda, mermercileri yalnız bırakmadıklarını, bu mutluluğu hep beraber yaşadıklarını söyledi.

Hemşehrilerini bu fuarda görmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Özkan, ”Mermercilik Burdurumuzda, işsizliğin çözümü bakımından katkı koyan bir sektör. Ama bunların çevre duyarlılığı içinde olması için biz de çaba sarf ediyoruz. Onlara kolaylık sağlamak için parlamento düzeyinde çalışmalar yapıyoruz. Onların da kendilerine göre sorunları var. Kolay değil, dağ başına elektriği, suyu çıkarıyor, araçları çıkarıyorlar ki o taş kendiliğinden inmiyor. Ülke ekonomisine katkı veriyorlar” şeklinde konuştu.

Fuarda sergilenen Burdur bejinin albenisi olan yaklaşık 296 çeşidinin olduğunu ifade eden Özkan, bu taşın dünyada kabul görmüş olduğunu, saray, havaalanı, büyük alışverişi merkezi gibi yerlerde kullanıldığını aktardı.

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Başkanı Mehmet Özer de 110 firmanın 54’ünün bireysel katılım, 46’sının da İMİB’in yapmış olduğu milli katılım olduğunu ayrıca dünyanın en büyük doğal taş fuarı olması sebebiyle ziyaretçi olarak gelen en az 100 firma yetkilisinin bulunduğu bilgisini paylaştı.

Özer, şunları söyledi:
”Dünyanın doğal taşın kalbi burada atıyor. Burada bütün yenilikleri, yeni tasarımları, makinelerle ilgili yenilikleri, her şeyi burada bulabilirsiniz. Kendisinin yerini tespit etmesi açısından herkes için çok önemli bir fuar. Türkiye, çeşitlilik bakımında çok zengin bir ülke ancak verimlilik açısından aynı şeyi söyleyemeyiz. Verimli oldukça düşük, bu da bizim bazı firmalarımızın çalışmalarını zorlaştırıyor veya o ocağın daha büyük çalışmasına engel oluyor. Bundan sonra hıza gelişen Türkiye’de hem teknoloji açısından kendini geliştirip hem dünyadaki yerini, dünyadaki mermer fiyatlarını öğrenen sektörümüzün hızla yukarılara doğru çıkacağını düşünüyor ve bekliyorum.”

Mermer sektörünün önemli gösterim merkezlerinden Marmomacc Fuarı, 29 Eylül Cumartesi gününe kadar açık kalacak.

AA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Boğaziçi Köprüsü’nün Silüeti Değişecek

Karayolları Genel Müdürü Cahit Turhan, haziran ayında ilanına çıkılıp, ağustos ayı sonuna kadar ihalesi tamamlanması …