1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Belediye İhale İle Verdiği Büfeyi Gecekondu Diye Yıktı

Kocaeli’nin Kartepe İlçesi’nde Mustafa Akca’nın, ilçe belediyesinin açtığı ihaleyi kazanarak Arslanbey Meslek Yüksekokulu karşısındaki park alanı içine yaptırdığı büfe, aynı belediye tarafından ‘Gecekondu’ diye yıkıldı.

belediye-ihale-ile-verdigi-bufeyi-gecekondu-diye-yikti

Büfe işletmecisi, işyerinin Kocaeli 2’nci İdare Mahkemesi’nin ‘yürütmeyi durdurma’ kararına rağmen yıkıldığını savunarak, Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Kartepe İlçe Belediyesi, Arslanbey Semti’nde 2 bin 700 metrekarelik park alanın içersinde 108 metrekarelik büfe, çayhane, tuvaletten oluşan tesis yapılması için meclis kararı aldı. 5 yıllığına işletilmek üzere açılan ihaleyi kazanan Mustafa Akca, iddiaya göre Belediyenin öngördüğü projeye sadık kalarak sökülüp takılabilir büfe yaptı. Büfenin dışındaki bölümlerin inşaatı devam ederken, belediye ‘inşaatın gecekondu olduğu’ gerekçesiyle yıkım kararı aldı.

‘MAHKEME KARARINA RAĞMEN’

İnşaat belediye tarafından mühürlenirken Mustafa Akca da Kocaeli 2’nci İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi. Kartepe Belediyesi’nin Sakarya Bölge İdare Mahkemesi’ne yaptığı itiraz ise reddedildi. Buna rağmen belediye ekipleri büfeyi yıktı.

‘PROJEYE UYGUN YAPTIM’

Belediyenin kanunsuz yıkım yaptığını ileri süren Mustafa Akca şunları anlattı:

“Kartepe Belediyesi meclisi böyle bir tesis yapma kararı aldı. Daha sonra açılan ihaleyi ben kazandım. Belediye bana ihaleyi kazandığıma dair yazı da gönderdi. Ben de belediyenin öngördüğü projeye uygun bir şekilde beton atarak, sökülüp takılabilen prefabrik yapı inşa ettiğim sırada engelle karşılaştım. Kocaeli İdare Mahkemesi başvurumu olumlu bularak yürütmeyi durdurma kararı verdi. Buna rağmen belediye yerimi yıktı. Bu yıkım kanunsuz bir yıkımdır.”

Kartepe Belediyesi yetkilileri ise konuyla ilgili henüz açıklama yapmadı.

Kaynak: DHA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Doğa Sevgisi Uğruna 1 Milyon Lira ve Villayı Reddetti

Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde 2 bin dönümlük alan üzerinde kurulacak GİOSB’nin imar planlarında yer alan 2,8 …