1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Konut Kredileri 2012 Yılı Analizi!

2012 son çeyreğine %13,59 ile giren konut kredileri ortalama YMO’su, yıl sonunda %11.60 olarak gözlemlendi. İşte Finzoom tarafından hazırlanan, Konut Kredileri ve İhtiyaç Kredileri ile ilgili 2012 yılı analizi…

konut-kredileri-2012-yili-analizi

1. Çeyrek: Faiz oranları düşüşünde ilk adımlar

2011’in son iki ayında yaşanan çok ciddi faiz artışlarından sonra, 2012’in Ocak ayından sonra bankalar tekrar konut kredisi faiz oranlarını düşürmeye başladılar. 2012’in ilk çeyreğinde çok ciddi faiz indirimleri olmasa bile ya da bir diğer değişle önceki seneye nazaran çok yukarıda seyreden faiz oranları, azar azar ancak istikrarlı bir şekilde yılın ilk çeyreğini düşüşle kapattı. Finzoom endeksininde yılın ilk çeyreği için Ocak ayı ortalama YMO’su %16.87, Nisan ayı ortala YMO’su %15.23 olarak belirlendi. Gözlemlenen bu düşüş her nekadar ciddi bir düşüş olarak gözüksede, oranların 2011 yılında alınan önlemler ile tedirginleşen ve tavan yapan faiz oranlarının normale dönüş için attığı ilk adım olarak algılayabilriz.

2. Çeyrek: Faiz oranlarındaki düşüşde istikrar gözlemlendi

2012 ikinci çeyreğine %15.23 ile giren konut kredileri ortalama YMO’su, ikinci çeyreğin sonunda %15,02 olarak gözlemlendi. Bu dönemde kullandırılan kredilerde düşüş gözlemlendi ancak bununda etkisiyle bankalar faiz oranlarında cüzi ancak istikrarlı indirimlere giderek Finzoom ortalama YMO’sunu aşağıya çekmeyi başardılar. Ay ay gözlemlenen ufak çaplı indirimler istikrarlı bir şekilde devam ediyor ve önümüzdeki yaz dönemi ve bayramlar ile sunulacak kampanyalı krediler için umut vericiydi. Ancak faiz oranları hala daha bir önceki yılın aynı dönemine göre yukarılarda seyretti.

3. Çeyrek: Faiz oranlarında istikrarlı düşüşler devam ediyor

2012 üçüncü çeyreğine %15.02 ile giren konut kredileri ortalama YMO’su, çeyreğin sonunda %13,59 olarak gözlemlendi. Yılın üçüncü çeyreğinde gözlemlenen faiz oranları düşüşü bir önceki çeyreğe göre çok daha belirgin bir şekilde hissedildi. Bu dönemde yakalanan istikrarla beraber kredi faiz oranlarında düşüşler devam etti. İstikrarlı faiz oranı düşüşlerinde en büyük etkenler arasında yaz sezonunun ve araya giren bayramlarla beraber sunulan kampanyalı konut kredilerinin unutmamak gerekir. Bu dönemde artık bazı bankalar orta vade de tekrar %1’in altında faizle konut kredisi kullandırmaya başladılar.

4. Çeyrek: Yılın konut kredisi fırsatları

2012 son çeyreğine %13,59 ile giren konut kredileri ortalama YMO’su, yıl sonunda %11.60 olarak gözlemlendi. Bu dönemde yılın en ciddi faiz indirimleri gözlemlendi. Özellikle Aralık ayında gözlemlenen faiz oranı indirimleri ile beraber bazı bankalar uzun vade de faiz oranlarını %75-80 gibi düşük oranlarla sunmaya başladılar. Bu faiz oranları 2012 yılı içerisinde gözlemlenen en düşük oranlar olduğunu söyleyebilriz. Bu dönemde 2011’in ilk altı aylık kısmında sunulan faiz oranları tekrar yakalandı ve kredi kullanmak isteyen veya refinansman yapmak isteyen tüketiciler için çok uygun fırsatların sunulduğunu söyleyebiliriz. 2012 yılında Finzoom ortalama YMO’sunda gözlemlenen en düşük oran Aralık ayında %11.01’dir.

Kaynak: Emlakofis

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Çanakkale Köprüsü, Gayrimenkul Emlak Villa Daire Fiyatlarını Uçurdu

Çanakkale Boğazı’na inşa edilen 1915 Çanakkale Köprüsü ile otoyol projesi, Avrupa ve Asya kıtalarını birbirine …