1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Ankara’nın Yeni Mahallelerinde Fiyatlar Artıyor!

Ankara’da Çankaya’nın nispeten yeni mahallelerinde fiyatlar artarken konut stokunun eski olduğu mahallelerde erime devam ediyor

Ankara Çankaya, ankara emlak fiyatları, ankara emlak piyasası, ankara konut fiyatları

Ankara’da emlak piyasası son bir yılda yatırımcılarına yüzde 10’un üzerinde getiri sağladı. Bu oranla İstanbul (yüzde 12,2) ve İzmir’e (yüzde 14,6) gerisinde kalsa da Antalya, Adana, Kocaeli ve Bursa gibi kentlere fark attı. Başkentin en çok değerlenen mahallesi yüzde 21,9’luk yükselişle Yenimahalle’nin Yaşamkent bölgesi oldu. İlçenin Batıkent, Çayyolu, Ümitköy ve Ostim bölgelerinde de getiri oranları yüzde 10 ila yüzde 17 arasında gerçekleşti. Batıkent son bir yılda yatırımcılarına yüzde 17,5 getiri sağlarken aynı zamanda yüzde 30,4’le son dört yılın en çok değerlenen mahallesi oldu. Ankara’daki en ilginç fiyat hareketleriyse Çankaya ilçesinde görülüyor. Çankaya’nın Emek, Kavaklıdere, Anıttepe, Büyükesat gibi mahallelerinde fiyatlar yüzde 15’ten fazla artmasına rağmen Dikmen, Seyranbağları, Cebeci, Öveçler, Yıldız gibi mahallelerde çok küçük oranlarda arttı ya da azaldı. Bu durum Çankaya’nın nispeten daha eski olan ve barındırdığı konut stokunun yenilenmesi gereken mahallerin değer kaybetmeye devam ettiğini gösteriyor. Açıklanan kentsel dönüşüm projelerine yakınlığıyla ön plana çıkan Ankara’nın eski semtlerinden Aydmlıkevler’de, fiyatların yüzde 14 düzeyinde yükselmesi de yenilenme umudunun fiyatlar üzerindeki etkisini teyit ediyor. Son dört yıllık fiyat hareketlerine bakıldığında Aydınlıkevler’de fiyatların yüzde 25 artığı görülüyor.

Ankara’da kira getirisi en yüksek 10 mahallenin tamamı Çankaya’da…

Ankara’da son dört yılda ön plana çıkan Yenimahalle, Altındağ ve Etimesgut’un mahallelerinde getiri oranı yüzde 20’nin üzerinde. Bu süreçte Başkent’te fiyatı düşen altı mahallenin tamamıysa Çankaya’da. Ankara’da alternatif yerleşim alanları geliştikçe Çankaya’nın kan kaybı sürecek gibi görünüyor.

Bu yıl Ankara’nın en çok kazandıran ilçesi Etimesgut oldu. 201 I – 2012 döneminde ilçenin değeri yüzde 16,6 yükseldi. Gölbaşı, Altındağ, Yenimahalle ve Keçiören de yüzde 10’un üzerinde prim yapan ilçelerden.

Forbes

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418