1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

İzmir’de Kiralar, Ankara’da Konut İse Fiyatları Arttı!

Reidin.com Emlak Endeksi’ne göre, ağustos ayında ikinci el konut fiyatları en fazla Ankara’da artarken, kiraların en çok yükseldiği il İzmir oldu.

ankara konut fiyatları, izmir ankara konut, izmir kiralık ev fiyatları, Konut Fiyat Endeksi, konut fiyatı, konut kirası

Garanti’nin desteği ile hazırlaran Reidin Garanti’nin desteği ile hazırlaran Reidin.com Emlak Endeksi’ne göre, Ağustos ayında ikinci el konut fiyatları en fazla Ankara’da artarken, kiraların en çok yükseldiği il İzmir oldu. Türkiye’de yeni konut fiyatları ise geçen yıla göre yüzde 11.87 oranında artış gösterdi.

Garanti’nin desteğiyle Reidin.com ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir ve Kocaeli’deki ikinci el ve yeni konutlara yönelik hazırlanan emlak endekslerinin 2012 Ağustos ayı raporu yayınlandı. İkinci el konutları içeren REIDIN.com Emlak Endeks’ine göre, Türkiye Kompozit Satılık Konut Fiyat Endeksi’nde bir önceki aya göre yüzde 2.44, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14.52 oranında artış gerçekleşti. Ankara, bir önceki aya göre metrekare başına yüzde 3.11 değer artışıyla, Ağustos 2012’de ikinci el konut satış fiyatlarının en fazla yükseldiği il oldu. Aynı dönemde metrekare başına ikinci el konut satış fiyatları, Antalya’da yüzde 3.06, Bursa’da yüzde 2.90, İstanbul’da yüzde 2.35, Adana’da yüzde 2.29, İzmir’de yüzde 2.14, Kocaeli’de yüzde 1.07 oranında arttı.

Kiralar en fazla İzmir’de yükseldi
Endekse göre, Ağustos ayında metrekare başına konut kiralarının en fazla yükseldiği il, yüzde 2.60 artışla İzmir oldu. Aynı dönemde konut kira değerleri, Ankara’da yüzde 1.88, Antalya’da yüzde 1.74, Adana’da yüzde 1.42, Kocaeli’de yüzde 1.26, İstanbul’da yüzde 1.13, Bursa’da yüzde 1.04 oranında yükseldi. Diğer taraftan, Garanti’nin desteğiyle hazırlanan Reidin.com-GYODER’in “Yeni Konut Fiyat Endeksi Ağustos 2012” raporuna göre, yeni konut fiyatları geçtiğimiz Ağustos ayında, bir önceki aya göre yüzde 0.32 oranında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11.87 oranında arttı.

Yeni konuta en küçük metrekare değeri yüzde 0.48 artı
Bu endekse göre, geçtiğimiz Ağustos ayında, yeni konut satış fiyatları, bir önceki aya göre, 1+1 daire tipinde yüzde 0.48, 2+1 daire tipinde yüzde 0.16, 3+1 daire tipinde yüzde 0.25 ve 4+1 daire tipinde ise yüzde 0.42 oranında yükseldi. Ağustos ayında endeks bir önceki aya göre 51-75 metrekare konutlarda yüzde 057, 76-100 metrekare konutlarda yüzde 0.25, 101-125 metrekare konutlarda yüzde 0.24, 126-150 metrekare konutlarda yüzde 0.33, 151 metrekare ve daha büyük alana sahip konutlarda ise yüzde 0.50 oranında artış gösterdi.

Fiyatlar genel ve alt kırılımlar bazında yükseldi
Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Işık Gökkaya, Ağustos ayı sonuçlarını değerlendirirken, Ağustos ayında fiyatların genel ve alt kırılımlar bazında göreceli olarak artmış olmasına rağmen, artış oranının geçmiş dönemlerin altında kaldığını belirterek, “Diğer taraftan stok erime hızını değerlendirdiğimizde, talebin yavaşlama eğilimine girdiğini de söylemeliyiz. Beklentimiz Merkez Bankası’nın olası faiz indirimiyle beraber konut kredisi faiz oranlarının düşmesi ve talebin yeniden canlanması yönündedir” dedi. – İstanbul

ANKA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Geçen Yıla Göre Yeni Konut Fiyatları Arttı

Türkiye genelinde yeni konut fiyatları geçen yıla göre yüzde 7,95 oranında arttı. Garanti Bankası’ndan yapılan …