1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Ankaralı Firmadan Belediyeye Haciz

Yalova Belediyesi’nden, 6 yıl önce 52 dönümlük bir arazi satın alan ankaralı firma, imar değişikliğiyle değer kaybına uğradığını idda edip yargıya gitti. Firma, belediyeden 2 milyon 700 bin liralık tazminat kazandı.

ankarali-firmadan-belediyeye-haciz

Belediye 2007’nin Şubat ayında 52 dönümlük eski çöplük alanı 2 milyon 800 bin liraya Ankaralı Arasta A.Ş. adlı firmaya sattı. Ancak bitişiğindeki Milli Emlak’a ait arsanın mahkeme kararıyla imar durumundaki değişiklik nedeniyle, çöplük arazisini alan firma, değer kaybına uğradığı iddiasıyla 1’inci Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurdu.

BELEDİYE’YE İKİ DAVA AÇTI

Firmanın açtığı davada belediye haksız bulunarak, 2 milyon 700 bin lira tazminat ödemeye mahkum edildi. Firma ayrıca, belediyenin 210 gün içerisinde satın aldığı arazideki mevcut çöpleri kaldırma taahhüdünü de yerine getirmediği gerekçesiyle 5 milyon TL’ye varan bir başka tazminat davası daha açtı. Bu dava halen devam ediyor.

Konuyla ilgili meclis üyelerine bilgi veren Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal şunları söyledi:

İMAR DURUMUNDA DEĞİŞİKLİK

“Bursa yolu üzerinde 52 dönümden oluşan eski çöplük vardı. O çöplük bir önceki yönetim tarafından 2007 yılının 1 Mart tarihinde, şimdiki para ile 2 milyon 800 bin TL’ye Ankara’da bulunan Arasta A.Ş. adında ki bir şirkete satıldı. Sözleşmenin imzalanmasından sonra arazinin yanında bulunan Milli Emlak’a ait bir parselin imar durumunda değişiklik oldu. Şirket bu değişimden, Bursa yoluna bakan 150 metrekarelik arazisi 130 metrekareye düştüğü gerekçesiyle Yalova 1’inci Asliye Hukuk Mahkemesi’ne, ‘Arsanın değer kaybı’ gerekçesiyle belediyemiz aleyhine dava açtı. Hatırlatmak istiyorum, şirketin arazisi yine 52 dönüm. Sadece yola bakan cephesinde 20 metrekarelik küçülme var. Mahkeme sonuçlandı. Belediye 2 milyon 700 bin TL tazminat ödemeye mahkum edildi.

BELEDİYENİN GELİRLERİNE HACİZ KONULDU

Tabi mahkeme bittiği için, her ne kadar temyiz etsek de alacak davasında haciz temyizi durdurmadığı için firma belediyenin tüm alacaklarına haciz koydurdu. Belediyenin üç günden beri bütün evrakları, mülkleri ve banka hesapları hacizli olduğu için bankadaki paramızı kullanamıyoruz. Bu olayın birinci boyutu. Bir başka dava daha var. O da, ihale şartnamesinde satış işleminden sonra 210 gün içinde arazide bulunan mevcut çöpün kaldırılacağının taahhüt edildi. Bu çöp kaldırılmayınca şirket bu kez de 5 milyon TL’ye varan bir başka tazminat davası açtı. 3-4 ay içersinde bu da sonuçlanır. Şirket bunu da kazanırsa, hem arazinin tapusunu bedava alacak, hem de üzerine 8 milyon TL’ye yakın para kazanacak. Türkiye’de eşi benzeri olmayan bir olayla yaşıyoruz.”

“SİYASİ MALZEME OLMAK İSTEMİYORUM”

Belediye Başkanı Koçal, banka hesapları üzerindeki haczin kaldırılması için arkadaşlarının ödeme planı yaptıklarını, bu plan doğrultusunda ilk ödemenin bugün yapılarak haczi kaldırmayı düşündüklerini açıkladı. Tazminatı kazanan Ankara’da inşaat işleri yapan Arasta A.Ş.’nin Avukatı Erhan Büyükerk, konuyla ilgili olarak telefonla arayan DHA muhabirine, “Ben siyasi malzeme olmak istemiyorum. Bu konuyla ilgili yorum yapmayacağım. Ayrıca babamın cenazesi var. Onunla ilgileneceğim” dedi.

Süheyla GÖZDERELİLER- Ömür ÇİÇEK/DHA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Kamu Arazileri İçin Yeni Sistem Oluşturulacak!

Milli Emlak’a bağlı olan ancak diğer kurumlara tahsis edilmiş olan bu gayrimenkuller, kamu kurumlarının ihtiyaçlarına …