1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Ankara YHT (Yüksek Hızlı Tren) Garı Yarın Açılıyor

Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı yarın düzenlenecek törenle açılacak. Yılın son iki ayında birçok önemli eser vatandaşların hizmetine sunulacak.

ankara-yht-yuksek-hizli-tren-gari-yarin-aciliyor

Ankara’nın yeni Yüksek Hızlı Tren (YHT) Garı, devletin zirvesinin katılacağı törenle yarın hizmete girecek. cumhuriyet bayramı’nın anlamına anlam katacak tesis, Türkiye’nin geldiği noktayı göstermesi bakımından da tarihi nitelik taşıyor. Akşam’dan Hakkı Kurban’ın haberine göre, Türkiye, Ankara YHT Garı’nın ardından da yıl sonuna kadar birbirinden değerli projelerde birer birer kurdele kesecek.

BEŞ YILDIZLI GAR

2014’te yapımına başlanan Ankara YHT Garı, Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle inşa edildi. Süreç içinde günlük 50 bin, yılda 15 milyon yolcuya hizmet verecek olan tesis, sadece bir gar değil, yaşam merkezi olacak. 194 bin 460 metrekare kapalı alana sahip garın giriş katında bilet işlemleri yapılırken, onun üstünde yolcuların yeme-içme ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri kat hizmet verecek. Bunun yanında 134 odalı 5 yıldızlı bir de oteli bulunuyor. 400 kişiye konferans verilebilecek mekanların olduğu gar, 19 yıl 7 ay işletmeci firma tarafından işletilecek.

METROYA ENTEGRE OLACAK

Ankara YHT Garı’nın açılışı özellikle Cumhuriyet Bayramı’nda gerçekleştiriliyor. Tarihi günde tarihi bir açılış yapılacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan başta olmak üzere devletin zirvesinin katılacağı törenle gerçekleştirilecek açılışla, Ankara YHT’lerin merkezi olacak. Ankara’dan Konya ve Eskişehir’e yapılan seferlerin ardından 2018 sonundan itibaren de Sivas’a yolculuğun başlaması planlanıyor. Ankara YHT Garı, Ankaray, Başkentray ve Keçiören metrosuyla entegre olacak. Gar yapılırken, Ankara’daki tarihi garın dokusuna da dokunulmadı.

PROJELER BİRER BİRER BİTİYOR

Türkiye, darbe girişimi, terör saldırıları, çevre ülkelerdeki kaoslar ve küresel krize karşın bu yıl birbirinden önemli projeleri tamamlayarak kullanmaya başlamıştı. Osman Gazi ve Yavuz Sultan Selim Köprülerinin hizmete girmesinin ardından Ankara YHT Garı da yarın devreye sokulmuş olacak. Yıl sonuna kadar hizmet vermeye başlayacak bazı projeler ise şunlar: – İlk şehir hastaneleri l Karasu Limanı l Ordu çevre yolu – Avrasya Tüneli – Göktürk-1 uydusu – Keçiören metrosu – Kars- Tiflis- Bakü demiryolu.

İHALELER YOLDA

Bu süreçte dev projeler için de ihale süreçleri tamamlanacak. Kanal İstanbul, Büyük İstanbul Tüneli, Çanakkale 1915 Köprüsü, İstanbul havarayı ve bazı metro ihalelerinin yıl sonuna kadar yapılması planlanıyor.

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

TOKİ, 20 Bin Liraya Konut Arsası Satacak!

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerin de aralarında …