1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Anadolu Yakası’nda Yeni Projeler!

Geçtiğimiz dönemde İsviçre Sigorta’nın satışıyla gündeme gelen Avrupa Holding, buradan elde ettiği geliri gayrimenkule yatırmasıyla dikkat çekti. Yeni şirketi MOM Yapı ise ilk projesi olan Glow3’ün anahtarlarını Haziran ayında teslim etti.

Anadolu Yakası yeni proje Glov3, Glov3, Glov3 yeni projeler Anadolu Yakası, Glow3, mom yapı, Taşdelen

MOM Yapı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Murat Balcı, “Yeni projelerimizi İstanbul Anadolu Yakası’nda kendimize ait araziler üzerinde yapacağız. Taşdelen tarafında 170-180 konutluk yeni bir projeye başlama planımız da var” diye konuşuyor.

2008 yılında amiral gemisi İsviçre Sigorta’daki hisselerini Ergo’ya satan Avrupa Holding’in yeni odağı gayrimenkul sektörü… Avrupa Holding, satıştan elde ettiği kaynaklarla yeni şirketi MOM Yapı ile gayrimenkulde yeni yatırımlara girmeye hazırlanıyor.

MOM Yapı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Murat Balcı, bu alandaki adımlarını, “Elimizde geçmişten gelen bir arazi portföyümüz mevcuttu. Holding binalarımızı da kendi inşaat şirketimiz tarafından inşa etmiştik. Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik ortamı ve gayrimenkulün ekonomideki önemini düşündüğümüzde bu sektörde olmamız gerektiğine inandık” şeklinde açıklıyor.

MOM Yapı, Çekmeköy’deki ilk projesi Glow3’ü haziran ayında bitirdi. Balcı, Taşdelen’de 170-180 konuta sahip ikinci proje için çalışmaları tamamladıklarını söylüyor. Ekim ayında sektörün gidişatına göre projeye ne zaman başlayacaklarına karar vereceklerini belirtiyor. Şirket, Kartal, Çekmeköy ve Taşdelen bölgelerindeki diğer arazilerini de konut projeleriyle değerlendirmek istiyor. Murat Balcı, Bodrum Yalıkavak’ta da orta vadede arsası hazır bir konut projeleri olduğunu belirtiyor.

MOM Yapı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Murat Balcı ile yeni bitirdikleri Glow3 projesini ve konut alanında planlarını konuştuk:

İsviçre Sigorta ’yı satarak konut işine girdiniz. Neden bu sektöre girmeyi tercih ettiniz?

Aslında sigortacılık bizim baba mesleğimizdi. Ben de 15 yıl sigortacı olarak çalıştım. Biz 2006’da Ergo ile önemli bir ortaklık yaptık. Ancak 2008’de anlaşamadığımızı anladık ve hisselerimizi satarak şirketten çıktık. Sermayedarların bu tip durumlara zaten alışık olması gerekiyor. Ortaklık anlaşmasına göre bir süre sigorta işi yapmamız mümkün olmayacaktı.

Biz de satış sonrası 3 ana sektörde yürümeye karar verdik. Otomotiv yan hizmetler, tarım ve gayrimenkul alanlarında karar kıldık. Elimizde geçmiş ten gelen bir arazi portföyümüz mevcuttu. Holding binalarımızı da kendi inşaat şirketimiz tarafından inşa etmiştik. İnşaat işine uzak değildik, ancak kendimiz için inşaat yapıyorduk. Bunların yanına Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik ortamı ve gayrimenkulün ekonomideki önemini de eklediğimizde bu sektörde olmamız gerektiğine inandık.

tik projeniz tamamlandı mı? Satışlar ne durumda?

Çekmeköy’de bulunan 239 konutluk ilk projemiz Glow3’ü haziran ayında tamamladık. Haziran ayı sonunda konutlar sahiplerine teslim edildi. Projenin yaklaşık yüzde 50’si satıldı. Geri kalanın da satışı devam ediyor.

Konut piyasasında durgunluk olduğu söyleniyor. Sizin projenize talep nasıl?

Tabi her sektörün iyi ve kötü zamanları var. Gayrimenkulde de herkes kriz öncesini arıyor. Ama biz sigortacılıktaki deneyimlerimizden geçmişe bakarak olumsuz düşünmemek gerektiğini öğrendik.

Sonuçta Türkiye’de, özellikle İstanbul’da güçlü konut ihtiyacı mevcut. İstanbul’un aldığı göç, evlenen ve boşanan kişilerin istatistikleri bu ihtiyacı açıkça gösteriyor. Burada bugün hangi gelir grubuna yönelik proje yaptığınız önemli. C ve altı sosyol ekonomik sınıfına yapılan projeler bugün de talep görüyor. Ama orta ve üst gelir grubu, bu dönemde yatırım yapmak ya da ev almak için beklemede. Biz de bu orta ve üst gelir grubunu hedefliyoruz.

Bizim konutlarımızın metrekare fiyatı 2 bin 700 ila 2 bin 900 TL arasında. Bu grubun talebinin oluşmasını bekliyoruz. Tabi yaz aylarının getirdiği bir durgunluk da var. Örneğin geçen ay 3 ev sattık, mayısta ise 13 ev satıyorduk. Yazın bir yavaşlama söz konusu.

Peki piyasa ne zaman açılır diye tahmin ediyorsunuz?

Ekim ayında sektörde gidişatın nasıl olacağını göreceğiz.

Glow3’ten sonra yeni projeleriniz nerelerde olacak? Bu projeler ne zaman başlayacak?

Biz bundan sonraki projelerimizi de İstanbul Anadolu Yakası’nda kendimize ait araziler üzerinde yapacağız. Yeni proje, Taşdelen tarafında 170-180 konutluk bir proje olacak. Bu proje için de sektörün gidişaüna bakacağız, ekim ayında kesin kararı vereceğiz. Kendimizi kısıtlamıyoruz. Çekmeköy, Kartal ve Pendik yakınlarında yine bize ait başka arazilerimiz var. Bu bölgeler yeni yeni gelişiyor. Çekmeköy’deki araziler için projeleri çizdirdik. Düğmeye basmak için sadece karar vermemiz gerekiyor.

FARKLI KONSEPTLERDE DAİRE YAPACAĞIZ”

BÜYÜK METREKARELERE ODAKLANDIK
Yeni projelerimizde hedef kitlemizi değiştirmekten çok ihtiyaçlara göre değişiklik yapacağız. Glow3 projesinde büyük metrekareli evlere odaklandık. İlk projelerde 1+1’ler 35-40 metrekareydi, bize bu metrekareler küçük geldi. Hakikaten yaşanılabilir evler istiyorsak 1+1’leri 55-60 metrekarelere çıkarmamız lazım diye düşündük. Glow3’te en küçük 2+1 daireler 130 metrekare ve 3+1’ler ise ortalama 155-160 metrekare.

REKABETTE AVANTAJ
Ancak anladık ki rekabet açısından büyük metrekareler, alım gücü sınırlı olan tüketicilere ulaşma açısından sıkıntı yaratıyor. Örneğin bizim 3+1 Merimizin metrekaresi daha büyük olduğundan diğer projelere göre daha pahalı olabiliyor. Yeni projelerimizde bu konuya dikkat edeceğiz. Böyle bir talep olduğuna göre alternatifli metrekareler yaratmakta fayda var.

ÖĞRENCİ VE YAŞLILARA ÖZEL
Ayrıca yeni projemizin olacağı Taşdelen tarafında son dönemde birçok üniversite kampüsü açıldı. Öğrencilere yönelik daireler yapabiliriz diye düşünüyoruz. Aynı şekilde Glow3’te yalnız yaşayan, yaşı daha ileri olan kişilerin de 1+1’leri tercih ettiğini gördük. O nedenle bu kitleyi hedefleyen konutları da projeye ekleyebiliriz. O yüzden bundan sonraki projelerimizi biraz daha çeşitlendirip farklı metrekare ve konseptlerde daireler yapacağız.

Ayrıca Bodrum Yalıkavak’ta oldukça büyük arazilerimiz var. Ancak Bodrum için henüz nasıl bir konsept yapacağımıza karar vermedik. Bodrum’da ev almak isteyenlerin farklı ihtiyaçları mevcut. Yabancılara yönelik mi, yazlık mı yoksa sürekli yaşayanlar için mi proje yapacağız henüz karar vermedik. Kısa vadede Bodrum’la ilgili bir planımız yok. Ama bu dönemde kat karşılığı projelere de ağırlık vermek istiyoruz.

Kat karşılığı projelerde İstanbul’un hangi bölgeleri ile ilgileniyorsunuz?

Kentsel dönüşümle birlikte kat karşılığı projeler öne çıkıyor. Kat karşılığı projelere de teklif veriyoruz. Kat karşılığı projelerde mal sahipleri genelde aynı isteklere sahip. Eski evleriyle aynı metrekarede, kapalı garajı olan, büyük balkonlu evler istiyorlar. Tüm bu istekleri yerine getirip kalan dairelerden de gelir sağlamak gerek tiğiııden belli mahalleler öne çıkıyor. Bu şartları ancak metrekare fiyatların belirli rakamlara çıktığı yerlerde yakalayabiliyoruz. İstanbul Kadıköy böl-gesinde, Kalamış-Suadiye bandında sahil yolu ile Minibüs Caddesi arasındaki bölgeyle ilgileniyoruz. Aynı şekilde Beşiktaş, Etiler, Ulus ve Şişli de ilgilendiğimiz yerler arasında…

Tüm bu yeni projeler için ne kadcırlık bir yatırım ayırdınız?

Biz 2011 ve bu yıl için gayrimenkul işimize 50 milyon dolar ayırdık. Mevcut projeyle bu rakamın 10-15 milyon dolarını harcadık. Yani yapacağımız yatırımlar için bütçemiz mevcut. Bizim için önemli olan, doğru projeleri belirlemek…

Yeni arazi alımı yapmayı planlıyor musunuz? Nerelerle ilgileniyorsunuz?

Alım için baktığımızda İstanbul’da gerçekten arazi sıkıntısı var. Arazi fiyatları çok yüksek… Bugünkü arazi fiyatlarına inşaat maliyetini eklediğinizde gayrimenkul şirketi olarak satıştan kâr edemiyorsunuz. Bu nedenle arazi sahibi ile paylaşım modelleri öne çıkıyor. Bu şekilde tekliflerle de karşılaşıyoruz. Ancak elimizdeki bütçeyi çok fazla dağıtmak istemiyoruz. Bizi cezbedecek bir arazi gelirse değerlendiririz.

İstanbul dışında bir konut projeniz olacak mı ?

Hayır, ilk 5 yıl içinde böyle bir planımız yok. Biz iyi bir firmayız ama daha deneyim kazanmamız gerekiyor.Mevcut projenizde satışı kolaylaştırmak için ne gibi yaklaşımlarınız var? Kampanyalar yapıyor musunuz?

Biz ilk satışa çıktığımızda farklı bir kampanya gerçekleştirdik. Maket ya da temel üzerinden daire satmadık. İnşaatın vüzde 75’ini bitirdikten sonra satışa başladık. Böylece yaptığımız işi, inşaatımızı göstermeyi amaçladık. Bugün de satışları artırmak için aidatları bir süre bizim karşılayacağımız bir model üzerinde duruyoruz. Bankalarla da tekrar görüşmeye başladık. Banka faizleri güzel nokta¬lara geldi, özel faiz uygulamaları için konuşuyoruz. Eylül ayında başlayacak yeni bir kampanya planlıyoruz.

“GL0W3’LE KENDİMİZİ TEST ETTİK”

239 KONUTTAN OLUŞUYOR
Glow3 ile biz kendimizi test ettik, pazarı öğrendik. Bu projede 58 ila 242 metrekare arasında değişen 239 dairemiz mevcut. Proje, ağırlıklı olarak 2+1 ve 3+1 dairelerden oluşuyor. Daireler, 218 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. Çekmeköy’de bulunan Glow3, güvenilir bir teknik olan radye temel üzerine inşa ediliyor.

ALTYAPI ÖNEMLİ
Proje sosyal yaşam alanlarına da sahip. Glow3’ün açık alanlarında yetişkin ve çocuk yüzme havuzu, güneşlenme terası, çocuk oyun alanı, kamelyalar, bisiklet ve yürüyüş parkuru bulunuyor. Dış bahçede, çocuk oyun alanı ve açık fitness alanının yanı sıra basketbol, tenis, voleybol ve futbol gibi spor aktiviteleri için tasarlanmış 2 adet oyun sahası var. Biz bu projede altyapıyı çok sağlam tuttuk.

Capital Mortgage

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

İnşaat Mühendisi, Mimar, ve İnşaat Teknikeri Aranıyor (Istanbul)

Yararlı bir vatandaş olmanın üretken olmaktan geçtiğine inanan bir felsefe doğrultusunda hedeflerini belirleyen Avrupa Holding, …