1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Akmeşe’deki Tarihi Çeşmeyi Bay-Kon İnşaat Restore Edecek

İzmit Belediyesi, tarihi eserlere sahip çıkmayı sürdürüyor. Şimdiye kadar birçok tarihi yapıyı restore eden İzmit Belediyesi, Akmeşe’de yaklaşık 200 yıllık bir çeşmeyi de onaracak.

akmesedeki-tarihi-cesmeyi-bay-kon-insaat-restore-edecek

İzmit’e 20 kilometre uzaklıktaki Akmeşe ile özdeşleşen ve beldenin merkezinde bulunan tarihi çeşmenin onarımı için açılan ihale dün yapıldı.

Halk arasında ‘Işık Çeşmesi’ olarak da bilinen, 1800’lü yıllarda yapılan çeşmenin onarımı için Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulundan gerekli izinler alındı.

Fen İşleri Müdürlüğü tarafından da ihale gerçekleştirildi. Ankaralı iki firmanın katıldığı ihalenin komisyon başkanlığını Turan Durak, üyelikleri Engin Yıldırım, İlhan Gökbudak ve Ceren Öker üstlendi.

Yaklaşık maliyeti 136 bin 720 TL olarak açıklanan ihalede Şener Mim inşaat 117 bin 907 TL teklif verirken, Bay-Kon İnşaat 114 bin 789 TL teklif sundu. Bey-Kon İnşaat, İzmit’te ilk kez restorasyon işi yapan firma olacak.

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418