1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Ahmet Ercan: Kentsel Dönüşümlerin Önemli Kazanımları Olacak!

Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, kentsel dönüşümün Türkiye’nin en büyük projelerinden biri olduğunu ve bu projenin önemli kazanımlarının olacağını belirtti

kentsel dönüşüm, kentsel dönüşüm projeleri, kentsel dönüşüm yapılacak bölgeler

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Yerel Yönetimler Kamu İşverenleri Sendikası (YERELSEN) ve Van Valiliği tarafından düzenlenen ”Kentsel Dönüşümde Sektörler Buluşuyor” toplantısında ”Afetler, Dönüşüm ve Van” başlıklı oturumda konuşan Prof. Dr. Ercan, Türkiye’nin Gölcük depreminden büyük ders çıkardığını söyledi.

Van depremlerinde 644 kişinin hayatını kaybettiğini anımsatan Ercan, Gölcük depreminde ise bu sayının 20 bini aştığını kaydetti.

Gölcük’teki arama ve kurtarmalarda 100 kişiden biri kurtarılırken, Van’da 100 kişiden 26’sının sağ çıkarıldığına dikkati çeken Ercan, bu gelişmenin Türkiye’nin başarısı olduğunu ifade etti.

Gölcük depreminin ardından Kocaeli’de başlayan yapısal uygulamaları desteklediğini anlatan Ercan, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin zemini gevşek bölgelerde yüksek yapılaşmaya izin vermediğini, bu bakımdan Kocaeli’nin, Türkiye’ye iyi bir örnek teşkil ettiğini dile getirdi.

Van depremindeki yıkımların zeminden, yapı gerekçeleri ile uygulama eksikliğinden kaynaklandığına dikkati çeken Ercan, Van ve Erciş’te yıkımların olmasının nedenlerinden birinin yer altı sularının fazlalığından kaynaklandığını bildirdi.

Ercan, kent merkezindeki Cumhuriyet ve Kazım Karabekir caddelerinde gördüğü sağlam yapılara sevindiğine işaret ederek, depremde hasar gören binaların güçlendirilmesine ise karşı olduğunu vurguladı.

Van Gölü kıyısının yapılaşmaya açılmaması gerektiğinin altını çizen Ercan, şunları kaydetti:

”Kıyıdaki boş alanlar yapılarla doldurulmasın. Van’ın Erek Dağı’na doğru zemini sağlam olan kesimlere, TOKİ’nin yaptığı gibi yerleşimi taşımak gerekir. Çünkü Van’da 7,2’lik bir deprem oldu. Deprem yasasına göre, gelecekte de bu tür depremler olacaktır. Çocuklarımız ve torunlarımız bu tür depremleri göreceklerdir. Onlara sağlam binalar ve konutlar bırakmalıyız. Halen çarşı merkezinin genişlediği yerlerin yeşil alan olarak kalması lazım.”

Uygulamaya konulan Kentsel Dönüşüm projesine de değinen Ercan, ”Kentsel dönüşüm Türkiye’nin en büyük projelerinden biridir, bu projenin önemli kazanımları olacaktır. Proje sayesinde gelecek 10 yıl içinde Van, Türkiye’nin en gözde kentlerinden biri olacak” ifadelerini kullandı.

AA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

‘İmar Barışı’ Resmi Gazete’de Yayımlandı (Yapı Kayıt Belgesi Düzenlemesi)

Kamuoyunda “İmar Barışı” olarak bilinen, 13 milyon konutun imar ve iskan sorununu çözmesi hedeflenen Yapı …