1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

3.Köprü’yle Birlikte İmar İzni de Gelsin İstiyorlar!

Poyrazköy ve Garipçe’de yaşayan vatandaşlar köprüyle birlikte en büyük sorunları olan ‘imar izni’nin de çözülmesini istiyor. Poyrazköylüler ev yapamadıkları için çocuklarının köyde yaşayamadığını söylüyor

3. köprü güzergahı, 3. köprü güzergahı 2011, 3. köprü güzergahı haritası, 3. köprü haritası, 3. köprü ihalesi, 3. köprü ile ilgili aramalar, 3. köprü nerden geçecek, 3. köprü projesi, 3.köprü ne zaman yapılacak, 3.köprü nereye yapılacak, 3.köprü poyrazköy, garipçe imar izni, poyrazköy imar izni, üçüncü köprü güzergahı haritası, üçüncü köprü güzergahı silivri, üçüncü köprü ihale sonucu, üçüncü köprü ile ilgili aramalar, üçüncü köprü maliyeti, üçüncü köprü nerden geçecek, üçüncü köprü yeri, üçüncü köprü yılmaz özdil, üçüncü köprü yol güzergahı

İstanbul’a yapılacak 3. Köprü için Poyrazköy ve Garipçe’de sondaj çalışmaları devam ediyor. Poyrazköy’de yaşayanlar ise köprünün kendileri için büyük umutlar taşıdığını, en büyük sorunları olan imar izni sorununun da bu fırsatla giderilmesini istiyor. Poyrazköylülerin en büyük endişesi ise kendilerine verilmeyen imar izninin birkaç yıl sonra lüks villalara verilmesi ihtimali. Köylüler ev yapamadıkları için gençlerin köyde yaşamadığını, okula gönderecek çocuklarının bile kalmadığını söylüyor.

İstanbul Boğazı’na inşa edilecek 3. köprünün yapımını da içeren “Kuzey Marmara Otoyolu Projesi” için ilk zemin etütleri yapılıyor. Zeminden alınan örneklerin İTÜ’ye gönderilmesinin ardından köprü güzergahında çalışmaların yoğunlaşması beklenirken, Poyrazköy’de yaşayanlar imar sorunlarının da çözülmesini istiyor. 80 yıl önce kurulan Poyrazköy’de yaşayan çoğunluğu Rizeli ve akraba olan vatandaşlar, en büyük sorunlarının imar izni verilmemesi olduğunu söylüyor. 3. Köprü’nün bölgeye canlılık getireceğini belirten Poyrazköylüler imar izni verilmediği için köy nüfusunun çok azaldığını da vurguluyor.

350 hane bin nüfus

350 haneli köyde bin kişinin yaşadığını ve sadece 15 çocuk olduğunu söyleyen Poyrazköylüler, ev yapamadıkları için gençlerin Sarıyer ya da Beykoz’a yerleştiklerini, böylece köyün her geçen gün daha çok yalnızlaştığını vurguladı. 78 yaşındaki Rüstem Ataman, “3. Köprü herkese faydalı olacak. Buraya büyük canlılık getirecek. Köyün ismi anılır olacak. 2 yıl önce sadece balıkçıların bildiği bir köyken köprüyle birlikte herkesin tanıdığı yer oldu” dedi.

Mustafa Maraş ise, “Orman yok edilmeden köprü inşa edilirse çok seviniriz. Biz hep yeşili görmeye alışığız. Burada köylüye imar verilerek açılmalı. Köylü ev yapamadığı için başka yerlere gidiyor ve sayımız hep azalıyor. Ama sadece köylüye imar verilsin. Köprünün çevresinde yapılacak evlere sınırlama getirilmeli. Biz köyün nüfusunun artmasını istiyoruz” dedi.

‘Köyümüz canlanacak’

Süleyman Ersoy da, “Mutlaka gürültü ve egzoz kirliliği getirecek 3. Köprü. Ama köyümüzün canlanması için gerekli. Poyrazköy imara açılmalı. İmara açılırsa evlenecek çocuklarımıza ev yaparız, onlar da burada kalır. Böylece torunlarımız da burada okur” diye konuştu.

‘Lüks villalar yaparlar’

Balıkçı reisi İshak Türkmen ise, “Köprü doğayı tahrip edecek ve Poyrazköylüler başka yerlere yerleşecek. Çünkü buralar büyük inşaat firmalarının proje alanı olacak. Köyümüz burada yaşayanların olmalı. Ama köprünün yapılmasıyla hazırda bekleyen inşaat firmalarının buralara lüks villalar yapacağını düşünüyorum. Bu yüzden köprüye karşıyım” dedi.

62 yaşındaki Nesip Ataman ise, “Köyümüzde herkes akrabadır. Yabancı kimse bulunmaz ama sayımız azalıyor. Okula gönderecek çocuk bile kalmadı. Köprü gerekli bence. Bölgenin doğal dokusunu bozmayacak şekilde yapılırsa kabul ederiz. Ama tahribat yapıp betonlaşmada olmamalı” dedi.

Milliyet

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418