1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

3. Köprü Güzergahı Yapılaşmaya Açıldı!

Köprünün yapımı başlamadı ama güzergâhtaki orman alanı ve askeri araziler konut bölgesi ilan edildi ve yapılaşmaya açıldı. İstanbul Anakent Belediyesi, henüz 3. köprünün yapımı başlamadan güzergâh üzerindeki iki önemli “orman” alanını konut bölgesi ilan ederek yapılaşmaya açtı

50 hektarlık bir askeri alan da TOKİ’ye devredilecek. Güzergah üzerindeki rantlaşma İstanbul’u da aşarak İzmit’te, köprü güzergâhında kalan 500 hektarlık bir alan Bakanlar Kurulu kararıyla TOKİ’ye devredilmek üzere “Dönüşüm Alanı” ilan edildi. Şehir Plancıları Odası Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Tarık Şengül “Plan değişikliği yapılan güzergâh üzerindeki alanlar İstanbul’un soluk aldığı noktalar” dedi.

İstanbul Anakent Belediyesi 3. köprü güzergâhında iki ‘orman’ alanını yapılaşmaya açtı. 50 hektarlık bir alan da TOKİ’ye devredilecek. Ayrıca güzergâh üzerindeki yapılaşma Bakanlar Kurulu kararıyla İzmit’e de sıçradı.

İstanbul Anakent Belediyesi, daha 3. köprünün yapımı başlamadan güzergâh üzerindeki iki önemli “orman” alanını konut bölgesi ilan ederek yapılaşmaya açtı. 50 hektarlık bir askeri alan da TOKİ’ye devredilecek. Güzergâh üzerindeki rantlaşma İstanbul’u da aştı ve İzmit’te, köprü güzergâhında kalan 500 hektarlık bir alan da Bakanlar Kurulu kararıyla TOKİ’ye devredilmek üzere “Dönüşüm Alanı” ilan edildi.

Şehir Plancıları Odası Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Tarık Şengül “Ne yazık ki daha 3. köprü inşaatı başlamadan güzergâh üzerindeki alanlarda plan değişiklikleri yapılmaya başladı. Bu alanlar İstanbul’un soluk aldığı noktalar” dedi. Plan değişikliklerini raporlaştıran Toplum İçin Şehircilik Platformu da, duyarlı yurttaşları bugün Kadıköy’de gerçekleştirecekleri 3. Köprü Eylemi’ne çağırdı.

Toplum İçin Şehircilik Platformu’nun Raporu, Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 3. köprü güzergâhı üzerinde orman alanları ve su havzalarını tehdit edici nitelikte plan değişikliklerinin yapılmaya başlandığını ortaya koydu.

Platform’un “İstanbul’u Köprüye Getirmek” başlıklı raporunda “Bazı çevrelerin İstanbul’un anayasası olarak nitelendirdiği 1/100.000 ölçekli İstanbul Çevre Düzeni Planı’nın onaylanışının üzerinden henüz 2 yıl bile geçmeden bir dizi değişiklik Büyükşehir Belediye Meclisi’nden peş peşe geçmeye başladı. Yapılan değişikliklerin hemen tamamı rant amaçlı” denilerek şu değişikliklere dikkat çekildi:

Güzergâh üzerinde villalı orman alanı: Sarıyer, Uskumruköy’de 3. köprü güzergâhının tam ortasında kalan ve 1/100.000 ve 1/ 25.000 ölçekli planlarda orman alanı olarak görünen bir alan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 16.07.2010 onay tarihli plan değişikliğiyle konut gelişimine açıldı. (Haritada 2 No’lu İşaretlenmiş Alan). Bu alanın içinde villalardan oluşan bir site de bulunması soru işaretleri yarattı.

İktidarın oy deposunda değişiklik: Çevre ve Orman Bakanlığı’nın 02.12.2009’da “orman alanı” tespiti yaptığı ve bu doğrultuda 1/25.000 planda orman alanı olarak belirlenen Sultanbeyli’deki bir alan yine 16.07.2010’da yapılan değişiklikle yapılaşmaya açıldı. (Haritada 3. No’lu İşaretlenmiş Alan).

Askeri alanlar da hedefte: Hadımköy Yeşilbayır Bölgesi tarım alanlarının ortasında kalan askeri alanın TOKİ’ye devredilmesi yönünde çalışmalar sürdürülüyor. 50 hektar (500 metreye 1.000 metre) gibi ciddi büyüklükteki bu alan köprünün Avrupa Yakası’ndaki en önemli bağlantı yolunun üzerinde. (Haritada 1. No’lu İşaretlenmiş Alan). Şu anda devre ilişkin kurum görüşleri alınıyor.

3. Köprü İzmit’e ulaşıyor: Köprü güzergâhının etkisi İstanbul ile sınırlı da değil. Bakanlar Kurulu’nun 06.12.2010 tarihli kararnamesi ile Kocaeli ili, İzmit ilçesi, Sekbanlı ve Sepetçi kentsel dönüşüm alanı ilan edildi. 500 hektar (1 kilometreye 5 kilometre) büyüklüğündeki alanın en önemli özelliği 3. köprü güzergâhı üzerinde kalması. Burada da TOKİ’nin yüksek yoğunluklu konut gelişmesi öngören bir plan hazırlayacağı anlaşılıyor.

Cumhuriyet/Murat Kışlalı

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Malatya’da Depremzedeler İçin 5 Bin Konut Yapılacak

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Hasan Suver, Malatya’da depremzedelere 5 bin konut yapılacağını açıkladı. Çevre …