1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Kuleli Askeri Lisesi Yenileniyor!

Kuleli Askeri Lisesi’nde İstanbul İl Özel İdaresi tarafından yaptırılan çalışmalar; güçlendirme, çatı onarımı, dış cephe restorasyonu ve deniz cephesi aydınlatma işlerini kapsıyor

Bugüne kadar çeşitli onarımlardan geçirilen Kuleli Askeri Lisesi, İstanbul İl Özel İdaresi’nin ayırdığı kaynak ile baştan aşağı yenileniyor. Boğazın Anadolu Yakası’nda Çengelköy ve Vaniköy arasında bulunan Kuleli Askeri Lisesi’nde İstanbul İl Özel İdaresi tarafından yaptırılan çalışmalar; güçlendirme, çatı onarımı, dış cephe restorasyonu ve deniz cephesi aydınlatma işlerini kapsıyor.

Sözleşme kapsamında bugüne kadar; alt ve üst yapı güçlendirme, çatı karkas tamiri, örtü ve yalıtımının yenilenmesi, kulelerin onarılması, dış cephe temizlik, sıva ve taş onarımları, deniz cephesi ahşap doğramaları, iç mekanlarda yapılan dönem araştırmaları, uygulamaya ilişkin detay projelerinin hazırlanması ve revize edilmesi, led aydınlatma (ışıklandırma) işlerinin tamamına yakını gerçekleştirildi.

Altyapı güçlendirme çalışmaları (avlu içinde kısmen) tüm bina çevresinde tamamlanırken üstyapı güçlendirme, duvarlara kanal açılarak ve karbon ip döşenerek sağlandı. Güçlendirme çalışmaları kapsamında yığma bina 9 yerden dilatasyon derzi ile bölündü.

Çatıdaki tamir, yenileme, tüm çinko, parapet duvarı vs. işleri ise bitirilmiş durumda. Kulelerin karkas tamirleri, ahşap, keçe ve kurşun kaplama işleri ile kule teraslarının yalıtımları ve bakır alem altın varakla tamamlandı. Tarihi binada güçlendirme, dış cephe restorasyon işi halen davam ediyor.

Denize bakan cephe ve şehitler kapısına kadar olan blokların işlerinin de Mart 2011’de tamamlanması planlanıyor.

KULELİ ASKERİ LİSESİ YENİLENİYOR

İstanbul Boğazı’nın tarihi binalarından biri olan Kuleli Askeri Lisesi, İl Özel İdaresi tarafından yaptırılan çalışmalarla yenileniyor.

İstanbul İl Özel İdaresi tarafından yapılan açıklamaya göre, lise binasındaki çalışmalar, güçlendirme, çatı onarımı, dış cephe restorasyonu ve deniz cephesi aydınlatma işlerini kapsıyor.

Binada, altyapı ve üstyapı güçlendirme, çatı karkas tamiri, örtü ve yalıtımının yenilenmesi, kulelerin onarılması, dış cephe temizlik, sıva ve taş onarımları, deniz cephesi ahşap doğramaları, iç mekanlarda yapılan dönem araştırmaları, uygulamaya ilişkin detay projelerinin hazırlanması ve revize edilmesi, led aydınlatma (ışıklandırma) işlerinin tamamına yakını gerçekleştirildi.

Altyapı güçlendirme çalışmaları tüm bina çevresinde tamamlanırken, üstyapı güçlendirme, duvarlara açılan kanallara karbon ip döşenerek sağlandı.

Güçlendirme çalışmaları kapsamında yığma bina, 9 yerden dilatasyon derziyle bölündü.

Çatıdaki tamir, yenileme, tüm çinko, parapet duvarı gibi işleri ise bitirilmiş durumda. Kulelerin karkas tamirleri, ahşap, keçe ve kurşun kaplama

işleriyle kule teraslarının yalıtımları ve bakır alem altın varakla tamamlandı. Tarihi binada güçlendirme, dış cephe restorasyon işi ise halen devam ediyor. Denize bakan cephe ve şehitler kapısına kadar olan blokların işlerinin de Mart ayında tamamlanması planlanıyor.

A.A

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Güçlendirmesi İnşaat Maliyetinin Yarısına Denk Gelen Okul Yeniden Yapılacak!

Bursa’nın Gemlik ilçesinde 1994 yılında açılan ve güçlendirme çalışmaları, inşaat maliyetinin yarısına denk gelen Gemlik …