Sektörel Haberler

Nihat Özdemir: Hem Atatürk Hem de 3’üncü Havalimanlarına Talibiz!

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, İstanbul’a yapılacak 3. havalimanı ihalesine talip olduklarını açıkladı.

3. havalimanı, Afrika, alışveriş merkezi, Ankara Garı, Asya, Atatürk Havalimanı, AVM, çimento, eğlence merkezi, enerji, havaalanı işletme, havaalanı işletme ihaleleri, havalimanı işletmeciliği, igdaş, igdaş özelleştirme, inşaat, iş merkezi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kıtalararası uçuş, konut, Kosova, Limak Holding, Milliyet, Mısır Havaalanı, Priştina havaalanı, songül hatısaru, turizm, üçüncü havaalanı projesi, Uzakdoğu, uzay istasyonu, yakın Doğu Avrupa, Yeşilköy havalimanı

İnşaat, çimento, enerji, havalimanı işletmeciliği ve turizm gibi çok sayıda alanda faaliyet gösteren Limak Holding, İstanbul’a yapılacak 3. havalimanına da talip olduğunu açıkladı. Milliyet gazetesinden Songül Hatısaru’ya konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, ihaleyi almak için ellerinden geleni yapcaklarını açıkladı.

20 bini aşkın çalışanı, 2.2 milyar dolarlık cirosu, 4.3 milyar dolarlık aktif büyüklüğü olan Limak’ı yöneten Nihat Özdemir’i bu aralar en çok heyecanlandıran proje ise İstanbul’a yapılması planlanan üçüncü havaalanı. Halen 4.3 milyar dolar düzeyindeki aktif büyüklüğünü 2015 yılına kadar 7 milyar dolara çıkarmayı planlayan Limak’ın bu hedefe ulaşmasında üçüncü havaalanı gibi büyük projelerdeki iddiası etkili olacak kuşkusuz. Aslen Diyarbakırlı olan ve bölgeye başta çimento fabrikaları olmak üzere büyük yatırımlar yapan Özdemir’e bugünlerde Güneydoğulu bir işadamının içinde bulunduğu psikolojiyi de sordum. Konuyu, üzerine bir film yapmayı planlayacak kadar sahiplendiğini öğrendim. İşte sohbetimiz…

GÖKÇEN’DEN KITALALARASI UÇUŞ

İstanbul’a üçüncü havaalanı projesine nasıl bakıyorsunuz?

İstanbul’un büyümesi Türkiye’nin genel büyümesinin çok üzerinde. Sabiha Gökçen de hızla büyüyor. Yakın zamanda Sabiha Gökçen’e yeni büyük markalar gelecek. Kıtalararası uçuş da yapılmaya başlanacak. Yeşilköy’ün ise artık büyüme imkanı yok, şehrin içinde kaldı. Arazi olarak da İstanbul’un en güzel yerinde. Hükümet üçüncü havaalanı yapılmasına karar verdi.

Tahmin ediyorum ki yıl bitmeden ihalesine çıkılacak. Buna paralel olarak İstanbul’a gerekli olan üçüncü köprü ve bağlantı yollarının da ihalesi yapıldı. Üçüncü havalimanı yapıldığı zaman artık Atatürk Havalimanı’nın devreden çıkması lazım. Tabii orada da devam eden bir sözleşme var.

Sözleşmesi ne zamana kadar?

2021’e kadar. Üçüncü havalimanı devreye girdiğinde Yeşilköy Havalimanı’nın yeri bence bugün konut, alışveriş, iş merkezi, fuar alanı yönünden İstanbul’un en kıymetli arazilerinden. Bununla ilgili kararı verecek olan başta İstanbul Büyükşehir Belediyesi’dir. Büyükşehir, Yeşilköy havalimanının yerine bir plan yapacak. Fuar olacak gibi görünüyor, belli bir kesiminde de konut, iş merkezi, AVM, eğlence merkezi olabilir herhalde.

Fuar veya AVM olsa talip olur musunuz?

Yeşilköy havalimanının üzerinde ne yapılırsa yapılsın talip olacağız. Her fırsatla ilgili oluruz. AVM de, fuar alanı da yapabilir, işletebiliriz. Bu deneyime sahibiz.

3. havalimanı ihalesine girecek misiniz?

Detaylarını veremeyeceğim her türlü konforun, yolcunun uçuş memnuniyetini artıracak unsurların baz alındığı bir proje üzerinde çalışmaya başladık bile. Bir grup ortağımızla birlikte iddialı bir şekilde ihaleyi kazanmak için elimizden gelen gayreti, tempoyu göstereceğiz.

Hangi özelleştirmelere talipsiniz?

Ortaklarımızla birlikte dağıtım, ulaştırma, enerji, elektrikle ilgili bütün özelleştirmelere gireceğiz. Ulaştırmayla da ilgiliyiz. İzmir-Antalya, Ankara-Adana, Ankara’dan daha doğuya otoyol ihaleleri yapılacak. Ankara Garı ihalesini ortaklarımızla birlikte kazandık. Ankara Garı, uzay istasyonu gibi; içinde alışveriş, iş merkezleri, otel olacak. İstanbul’un da hızlı tren garı ihalesi yapılacak. Ankara gaz dağıtım ihalesi yapılacak. Herkesin gözünün üzerinde olduğu İGDAŞ özelleştirmesine de gireceğiz.

GLOBAL ŞİRKET OLDUK

Yurtdışında havaalanı işletme ihalelerine girmeye hazırlandığınızı duyuyoruz…

Uluslararası alanda havaalanı işletmeciliğinde çok büyümek istiyoruz. Kosova’daki Priştina havaalanını aldık, şu anda işletiyoruz. Mısır Havaalanı ihalesini aldık. Afrika, Uzakdoğu, Asya, yakın Doğu Avrupa’yı kapsayan ülkelerde havaalanı yapım ve işletmesine talip olacağız. Artık global ölçekte iş yapıyoruz.