Reklamı Kapat

Libya’dan Alacağı Olan Müteahhitlere Kötü Haber!

Editör: SerMimar Tarih: 12 - Şubat - 2013
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Libya Başbakanı Ali Zeydan, Türk müteahhitlerin hak edişleriyle ilgili Türkiye tarafından anlayış beklediğini söyledi. Türk müteahhitlerin bu ülkeden 1,6 milyar dolarlık bir alacağı bulunuyor.

libyadan-alacagi-olan-muteahhitlere-kotu-haber

Zeydan, Türk müteahhitlerinin alacakları konusunda, “Türk şirketlerinin alacaklarına ilişkin anlayışla karşılamalarını istedim” dedi.

Türk müteahhitlerinin alacaklarının karşılanmasına ilişkin bir takvim olup olmamasının sorulması üzerine, Zeydan, şöyle konuştu:

“Bir takvim şu anda yok. Bu konunun daha üzerinde durulmadı ve çalışma yapılmadı. Ancak yardımcıların sayın Bakan ile görüşmeler yapacak. Verdiğimiz vaatler ne ise onları yerine getireceğiz. Çok zor bir dönemdeyiz. Hem ülke içi hem ülke dışında ödeyeceğimiz çok fazla hak ediş var. Ancak hükümetimizin öncelikli olarak önem verdiği konu ülkenin yeniden imar edilmesi. Türk müteahhitlerini de bu kategori içinde ele alacağız. Bu konu ve diğer ülkelere vaatlerle ilgili bir denge kurmaya çalışıyoruz. Projelerini tamamlayabilmeleri için şirketleri destekleyeceğiz. Libya olarak Türkiye’yi gelecek vaat eden bir partner olarak görüyoruz. Türkiye’nin de bunu çok iyi bir şekilde değerlendirmesini istiyoruz. Biraz sabır gerekiyor. Biz neyi vadettiysek, onu yerine getireceğiz.”

‘TÜRK FİRMALARI EN SON ÇIKAN OLDU’

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Libya Başbakanı Ali Zeydan ile müteahhitlerin hak edişleri ve savaş sırasındaki zarar ve ziyanlarının tazmini konusunu konuştuklarını belirterek, Libyalı bakanlarla yapacakları görüşmelerde bu konuya farklı şekil kazandırmaya çalışacaklarını bildirdi.

Devrimden sonra Libya’ya en çok gelen yabancı bakan olduğunu vurgulayan Çağlayan, Trablus’u hiç bu kadar düzenli ve güzel görmediğini söyledi.

Çağlayan, Türkiye’nin her zaman kardeş ve dost ülke Libya’nın birliğinden beraberliğinden yana olduğunu ifade ederek, “Müteahhitlerimiz Libya’dan en son çıkanlar olurken, yeni Libya’nın yeniden inşasında en önce buraya dönenler oldu” dedi.

Libya’nın Türk müteahhitlik sektörünün dünyaya açılan ilk kapısı olduğunu dile getiren Çağlayan, “Sayın Başbakan ile müteahhitlerin hak edişleri ve savaş sırasındaki zarar ve ziyanlarının tazmini konusunu konuştuk. Bakanlarla yapacağımız görüşmelerde bu konuya farklı şekil kazandırmaya çalışacağız” diye konuştu.

2 yıldan bu yana hakediş bekleyen 140 kadar Türk şirketinin toplamda 1,6 milyar dolarlık bir alacağı bulunuyor.

AA

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yanıt Gönder

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje