Reklamı Kapat

İstanbul’da “Korozyon” Plazalar!

Editör: SerMimar Tarih: 25 - Kasım - 2016
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Mantar gibi yükselen dev binalar İstanbul’un silüetini değiştiririrken gözden kaçan bir tehlikeyi de ortaya koyuyor. Firmaların içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar, imar izni gibi nedenler ve benzer sıkıntılardan dolayı inşaası durdurulan gökdelenler tehlike saçıyor. Çünkü mahkeme süreci bitene kadar binaların tepelerinde bekletilen tonlarca ağırlığındaki vinçler paslanmaya başladı.

istanbulda-korozyon-plazalar-1

İstanbul’un neredeyse her ilçesinde benzer durum söz konusu. Bu vinçlerden biri ise İstanbul’un iş merkezlerinden olan Maslak’ta. Bir Holding’e ait proje Büyükşehir Belediyesi kaynaklı bir gerekçeden dolayı yaklaşık 10 yıl önce durduruldu . Kaba inşaatı biten bina ile birlikte üzerindeki dev vinçler de paslandı.

istanbulda-korozyon-plazalar-2

10 YIL ÖNCE YAPIMI DURDURULDU

Holdinge ait binanın yapımı İstanbul Büyükşehir Belediyesi kararı ile durduruldu. O günden bu yana atıl vaziyette bekleyen bina paslanmaya başladı. Binanın üzerinde bulunan tonlarca ağırlığındaki vinçlerin paslanması Sarıyer Belediyesi’nin de dikkatinden kaçmadı. Hem holdinge hem Büyükşehir belediyesine resmi yazı yazan Sarıyer Belediyesi’nin aldığı cevap ise tehlikeyi gözler önüne seriyor. Mühendislerin hazırladığı raporlara göre vinçlerin bakımı yapılıyor ama “KOROZYON” yani paslanma belirtileri de görülüyor.

KOROZYON NEDİR?

Korozyon, metal veya metal alaşımların oksitlenme veya diğer kimyasal etkilerle aşınma durumu. Demirin paslanması, alüminyumun oksitlenmesi gibi. Aşınma, çürüme, paslanma, bozulma anlamına da gelir. Yüzeyleri uygun şekilde korunmayan metal ve metal alaşımlarının bozunmaları önemli bir teknolojik sorundur ve tehlikeye sebep olur.

istanbulda-korozyon-plazalar-3

YAPIMI 21 YIL ÖNCE DURAN TARABYA OTELİ

Benzer bir durum Sarıyer’e bağlı Hacıosman semtinde yaşanıyor. Sarıyer’in belki de en bilinen yapısı Kültür ve Turizm Bakanlığı kaynaklı bir sorun nedeniyle 21 yıldır hayalet bina gibi duruyor. Maslak-Sarıyer güzergahında, Tarabya yol ayrımındaki köşede konumlanan otel Uran Holding’in kurucusu İsmet Uran‘ın 1996 yılında cinayete kurban gitmesinden sonra durmuştu.
istanbul

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje