Reklamı Kapat

İstanbul’da Dönüşecek Alanlar Belli Oluyor!

Editör: SerMimar Tarih: 5 - Temmuz - 2012
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

‘Mega kent’ İstanbul’un belediyeleri, kısa bir süre sonra başlaması beklenen dönüşüm süreciyle ilgili çalışmalarını tamamlarken, birçok belediye riskli alanları belirlemeye başladı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın riskli alanların daha hızlı belirlenmesi için birinci deprem bölgesinde yer alan kentlerdeki ilçe belediyelerine yetki devri yapmasının ardından kentsel dönüşüme ev sahipliği yapmaya hazırlanan İstanbul’daki birçok belediye çalışmalarını sürdürüyor. Yetkililer, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan gelen yazı ile İstanbul’da aralarında Pendik, Üsküdar, Kadıköy ve Bakırköy’ün de bulunduğu 14 ilçeye hem tespit yetkisi hem de bu alanlar için imar planı ve kentsel tasarım projeleri yapıp, bunları bakanlığa sunma yetkisi verildiğini kaydetti.

Kadıköy’de özel büro
Kadıköy Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan belediyelere gönderilen yazının ardından, yasanın gereklerini yerine getirmek için belediye içinde özel bir büro kurulmasına ve bütün işlerin bu büroda toplanarak yapılmasına karar verdi. Özel büro, ilçedeki riskli yapıların belirlenmesi ve yasa gereği zorunlu işlerin yapılması görevini üstlenecek, eski ve riskli yapıların olduğu yerlerde plan çalışmaları gerçekleştirilecek.
İlçede, Fikirtepe dışında riskli bölge bulunmuyor. Fakat bazı binaların riskli olduğu ifade ediliyor. Belediye, Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi için belediyeye gelenlere proje hakkında danışmanlık hizmeti veriyor.

PİLOT BÖLGE ZEYTİNBURNU
1999’da yaşanan Marmara Depremi’nin hemen ardından İstanbul’da deprem referanslı kentsel dönüşüm çalışmasının ilk uygulamaya konulduğu ilçe Zeytinburnu oldu. 1999’dan bu yana Zeytinburnu’nda 1310 bina yıkılıp deprem yönetmeliklerine uygun olarak yeniden inşa edildi.

BEYKOZ’UN TALEBİ BAŞKA
Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Beykoz’un en önemli sorunlarının başında ”doğal sit” geldiğini, kanun değişmeden asla kentsel dönüşüm yapamayacaklarını belirtti. İlçede toplam 46 bin bina, 105 bin bağımsız bölüm (daire) bulunduğunu, bunların tamamının kentsel dönüşüm sağlanarak yenilenmesinin 10 yılda mümkün görüldüğüne işaret eden Çelikbilek, kentsel dönüşümde öncelikle Rüzgârlıbahçe ve Çubuklu mahallelerindeki belli alanların tespit edildiğini, bunlarla ilgili çalışmaların sürdürüldüğünü söyledi.

FATİH’TE 7 MAHALLEDE YENİLEME
Yasanın çıkmasından çok önce kentsel dönüşüm çalışmalarına başlayan Fatih Belediyesi, bu kapsamda çalışmalarına devam ediyor. Fatih’te yaşayan vatandaşlardan binalarının dönüşümü için belediyeye talepler de gidiyor. İlçede Sulukule’nin yanı sıra Ayvansaray, Fener-Balat, Süleymaniye, Kapalıçarşı ve Yalı Mahallesi’nde de kentsel yenileme çalışmaları devam ediyor.

ESENLER’DE 1500 ev potada
Esenler Belediye Meclisi, Havaalanı ve Tuna mahallelerini afet riski taşıyan alan olarak belirledi. Bu durum, Bakanlar Kurulu’nun onayıyla kesinlik kazanacak. Onaylanması durumunda toplam 1500 konutluk alan kentsel dönüşüme tabi tutulacak. İlçedeki kentsel yenileme çalışmalarının, TOKİ ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ortaklığıyla hızlı şekilde devam ettiğini ifade eden yetkililer, şu anda fiili çalışmanın 3 alanda yürütüldüğünü bildirdi.

2001’DEN BUYANA BAYRAMPAŞA’NIN YÜZDE 14’Ü YENİLENDİ
2001 yılından itibaren zemin yapısına göre bina temel ve taşıyıcı sistemi seçilerek depreme dayanıklı bina yapımına başlandı ve ilçe bina stoku olan 21 bin 432 binanın 3 bini (yüzde 14) yenilendi. Yetkililer, kentsel dönüşüm için ilçede çok sayıda duyarlı vatandaşın başvurusu olduğunu ifade etti.

ÇEKMEKÖY’DE ‘GÖNÜLLÜ’ DÖNÜŞÜM
Çekmeköy’de de ”gönüllü kentsel dönüşüm” kapsamında evini yenilemek isteyen vatandaşların müteahhitlerle çalışması sonucu yaşanan bir oluşum bulunuyor.

PENDİK’TE 5 BÖLGEDE DÖNÜŞÜM
Ertuğrulgazi Mahallesi, Taşlıbayır Bölgesi (Orta Mahalle ile Dumlupınar Mahallesinin bir kısmı), Kavakpınar ve Çamçeşme Mahallesi, havaalanı yolu kısmı, Çınardere Mahallesi Ayazma Caddesi’nin güneyi ile E-5 Karayolu güneyi olmak üzere Pendik’te 5 bölgede büyük ölçekli dönüşüm alanları bulunuyor. Büyük ölçekli alanların yanında, 50’ye yakın siteden de belediyeye binalarını yıkıp yeniden yapma istemi ve bu konuda yardım talebi geliyor.

GÜNÜN PROJESİ/REFERANS BAKIRKÖY

BAKIRKÖY’ÜN ‘REFERANS’ PROJESİ OLACAK

Halk GYO ve Kiler Holding bünyesinde faaliyet gösteren Biskon Yapı tarafından hayata geçirilen Referans Bakırköy’de konutların fiyatları 258 bin liradan başlıyor. 61 milyon liralık yatırımla hayata geçirilen proje, 56 bin 800 metrekarelik inşaat alanına sahip.

24 ayda tamamlanması planlanan Referans Bakırköy, toplamda 256 konuttan oluşuyor.

Teslim tarihinin Nisan 2014 olarak belirtildiği projede, 1+0 ve 4+1+1 arasında farklı daire seçenekleri sunuluyor. 8 katlı 4 blok olarak tasarlanan proje, 13 bin73 metrekarelik alan üzerinde kuruluyor. Konutların dışında 70 adet ticari birime de yer veriliyor.

İstanbul’un merkezi lokasyonlarından biri olan Bakırköy’de gerçekleştirilen projenin sosyal donatıları arasında çocuk havuzu, sauna, fitness center, kreş, kapalı ve açık yüzme havuzu yer alıyor. Teraslara da yer verilen proje, Deniz Otobüsü İskelesi’ne 2,7, Atatürk Havalimanı’na 8,9 km ve Bakırköy Adliye Sarayı’na 500 metre mesafede konumlanıyor.

YAKIN PLAN
Yerİ: Bakırköy
Yapımcı fİrma: Biskon Yapı
Teslİm tarİhİ: Nisan 2014
Toplam konut sayısı: 256
Konut tİPLERİ: 1+0 ile 4+1+1 arasında

Hangİ daİre kaç lİra?
Tipi Başlangıç fiyatı
1+0 258.000
1+1 453.000
2+1 690.000
3+1 702.000
4+1 875.000
4+1+1 1.240.000

Gayrimenkul sektöründe çalışacak 1500 kişi aranıyor

Gayrimenkul sektöründe iş ilanları hızla artıyor. Verilere göre sektörde, çalışan ihtiyacı yüzde 110 artarken, en çok satış danışmanı aranıyor. Sektörün şu dönemde ihtiyacı olan çalışan sayısı ise 1500

Son beş yılda özellikle nitelikli konut projelerinin çoğalması gayrimenkul sektörüne ilgiyi artırdı. Yapı-inşaat sektörüyle birlikte gayrimenkulde 1 milyon 910 bin kişi çalışıyor. Bu yıl yüzde 6-7 oranında büyümesi beklenen sektörde, iş ilanları ve başvurular önemli oranda yükseldi. İlanlar son 6 ayda yüzde 110 oranında artarken, başvurulardaki artış ise yüzde 257 oldu.

Yenibiris.com verilerine göre sektörde şu dönemde bin 500 kişi aranıyor. Bunun yanı sıra teknik ara eleman sıkıntısı gayrimenkulde de var. Üst düzey yönetici, mimar ve mühendislerden oluşan taraf ile işçi kesimi arasında köprü görevi yapacak teknikerlere ihtiyaç duyuluyor.

En çok danışman aranıyor
Sektörde en çok gayrimenkul satış danışmanına ihtiyaç duyuluyor. Bu kişilerde aranan başlıca kriterler ise etkili insan ilişkileri kurabilmek ve bunu ilerletebilmek, teknolojiyi sevmek, kurumsal yapıya bürünebilmek, dış görünüşüne önem vermek ve ekip çalışmasına uyumlu olmak. Satış danışmanlarının en büyük sıkıntısı ise sadece prim sistemiyle çalışmaları. Sektörün uzmanlarına göre ilk 6 ay kendini idare edecek sermayesi olanlar ileride çok yüksek kazanç elde edebiliyor.

‘Yeni iş kolları doğacak’
Kentsel dönüşüm projesinin Türkiye ekonomisine olası etkilerini değerlendiren İntegral Menkul Değerler Analisti Yeliz Karabulut da, kentsel dönüşümün yeni iş kollarının ortaya çıkmasına neden olacağını söyledi. Yıkım firmaları, yıkım müteahhitliği, teknik müşavirlik lisans belgeli kurumlar ve yapı denetim gibi iş kollarının öne çıkacağını anlatan Karabulut, “Riskli binaların tespitinde bu iş kolları rol oynayacak. Yıkım sırasında yapılardan çıkan malzemelerin geri dönüşümünün yapılması da planlanıyor. Geri dönüşümü yapılan malzemelerin yeni yapılarda kullanılabilmesi de önemli bir husus” dedi.

Dönüşümün sermaye ve para piyasalarına da önemli katkı sağlayacağını söyleyen Karabulut, “İnşaat, çimento, demir-çelik sektöründeki firmaların kârlılıkları artacağından, yabancı yatırımlarının bu hisselere yoğunlaşacağını öngörmekteyiz. Özellikle bu sektördeki firmaların kârlılıklarının olumlu etkilenmesiyle şirketlerin temettü verimliliği de yüksek olacaktır. Türkiye’ye direkt yabancı sermaye girişi, ekonomik parametreleri de olumlu etkileyecektir” diye konuştu.

Dönüşümün bir etkisinin de halka arzlarda görüleceğini belirten Karabulut, halka arz olmayan firmaların gelişmelerle birlikte halka arzlarında artış görüleceğini vurguladı.

Evliliklerin değerini de belirleyecek

Kate Holmes ve Tom Cruise çiftinin boşanması ve sonrasında yaşanan gelişmeler çiftler arasında imzalanan evlilik sözleşmesini yine gündeme taşıdı. Yurt dışında oldukça yaygın olan, Türkiye’de ise yeni yeni ortaya çıkan başlayan Evlilik Sözleşmesi, Medeni Kanunu’nda mal rejimi olarak da yasalaştı.
İstanbul Gayrimenkul Değerleme Şirketi (İGD) Yönetici Ortağı Celal Erdoğdu, evlenmeden önce yapılan evlilik sözleşmesinin özellikle genç çiftler tarafından giderek daha fazla tercih edildiğini belirterek, “Evlenmeden önce yapılan evlilik sözleşmeleri Türkiye’de genç çiftler arasında yaygınlaştı. Ama bu konuda asıl önemli olan evlilik sözleşmesi yapmak değil. Evlenmeden önce edinilen mal varlıklarının değerinde hesaplanıp, sözleşmede gerçek değerleriyle belirtilmesi gerekiyor” dedi.

Evlilik Sözleşmesi öncesi yapılan gayrimenkul değerleme işlerinin de geçmiş yıllara oranla daha fazla olduğunu vurgulayan Erdoğdu, “Evlilik sözleşmesi öncesi yapılan mal değerlemelerinin sorunu çözdüğünü ve ileride yaşanabilecek mağduriyetlerin önüne geçtiğini söyledi.

2B Tebliği Resmi Gazete’de yayımlandı

Maliye Bakanlığı’nın 2B’lerle ilgili Milli Emlak Genel Tebliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, 2/B arazilerinin satış bedeli rayiç bedelin yüzde 70’i olacak, peşin veya taksitle ödenebilecek. Peşin ödemelerde yüzde 20 indirim uygulanacak ve bu bedel tebligat tarihinden itibaren en geç 3 ay içinde ödenecek.

Taşınmazların terkinin gerekmesi halinde, bu kısımlarının yüzölçümüne bakılmaksızın terkinini yapmaya ve satış bedelini terk edilen kısım da dikkate alarak uyarlamaya defterdarlıklar yetkili kılınacak. Başvuru sahiplerinden satış bedellerine mahsup edilmek üzere; belediye ve mücavir alan sınırları içinde olan taşınmazlar için 2 bin lira, dışında olan taşınmazlar için ise bin lira başvuru bedeli alınacak.

Ağaoğlu, Kırgızistan’ın Trabzon fahri konsolosu

Kırgızistan Cumhuriyeti Trabzon Fahri Konsolosluğu düzenlenen törenle açıldı. Fahri Konsolosluk mazbatasını ise gayrimenkul sektörünün önde gelen şirketlerinden Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Alican Ağaoğlu aldı.
Alican Ağaoğlu, Kırgızistan Fahri Konsolosluğu görevinin kendisine çok önemli sorumluluklar yüklediğini belirterek, Trabzon ile Kırgızistan arasında ticari, siyasi, ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi için çalışacağını söyledi.
İki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek amacıyla Fahri Konsolosluğun önemine değinen Kırgızistan’ın Türkiye Büyükelçisi Ermek İbraimov da, “Kırgızistan’ın bağımsızlığını ilk tanıyan dost ve kardeş ülke Türkiye’dir. Bugün de Kırgızistan’ın Trabzon Fahri Konsolosluğu’nun açılışı ile bu ilişkiler yeni bir boyut kazanmıştır” dedi.

Twitter takipçilerine Bodrum tatili kazandırdı

BB Group Homes’un, Bodrum Tuzla Koyu’nda gerçekleştirdiği Adlon Residence projesi için sosyal medya kullanıcılarına özel düzenlediği kampanyanın kazananları belli oldu. Facebook üzerinden Adlon Residence sayfasını beğenen ve haberlerini paylaşan; Twitter’da ise projenin takipçisi olup iletileri retweet eden ve Adlon hashtag’i ile bahsedenler arasından en çok paylaşım yapan, Çiğdem Öztürk, Levent Us ve Ali Gülyaprağı, Bodrum’un eşsiz güzelliğinde tatil fırsatı kazanan isimler oldu.

Milas-Bodrum Havaalanı’na 10 km mesafede konumlanan Adlon Residence’ın sosyal alanları içinde golf sahası, fitness, aerobik, basketbol, voleybol, tenis, golf, havuz ve yüzme alanları yer alıyor.

‘Hayata renk katanlar’ Top 20’yi belirleyecek

Süper FM işbirliği ile yeni bir kampanya hazırlayan Filli Boya, takipçilerine kendi top listelerini belirleme ve radyodan anons etme fırsatı sunuyor. 27 Temmuz’da sona erecek olan “Filli Boya Hayata Renk Katan Şarkılar” yarışmasında ziyaretçiler kendi listelerini belirleme şansına sahip oluyor. Filli Boya Facebook sayfasında, “Süper FM Haftalık Top 20” başlığıyla hazırlanacak özel bir platformda oylama yapabilecek olan ziyaretçiler, hem eğlenip hem de sürpriz ödüller kazanma şansı bulacak.

Oylamalar sonucunda belirlenecek olan 5 kişi, Top 5 listesini bir sonraki gün kendi sesiyle sunacak. Ayrıca çekilişle belirlenecek bir şanslı katılımcıya, sevdiği bir kişiyle harika vakit geçireceği çift kişilik konser bileti hediye edilecek.

YAVUZ KARAMAN/EMLAK

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje