Reklamı Kapat

Ferhat Keten: “Daha 25 Yıla İhtiyaç Var”

Editör: SerMimar Tarih: 13 - Ağustos - 2015
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Keten Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ferhat Keten, depreme karşı tam anlamıyla güvenilir bir şehir haline gelebilmek için 25 yıla daha ihtiyaç olduğunu belirtti.

ferhat-keten-daha-25-yila-ihtiyac-var

38 yıldır butik ve prestijli inşaat projelerini İstanbul’un seçkin semtlerinde hayata geçiren Keten Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ferhat Keten, Depreme karşı tam anlamıyla güvenilir bir şehir haline gelebilmek için 25 yıla daha ihtiyaç olduğunu belirtti.

İstanbul’daki binaların yenilenmesinde büyük bir stok olduğunu ve bunun ancak %10-15’inin yenilenebildiğinin altını çizen Ferhat Keten, İstanbul’da başlayan yenileme işlemlerinin yani Kentsel Dönüşüm’ün parsel parsel değil de daha geniş ölçeklerde yapılmasının daha doğru olacağını söyledi.

“Topal bacağa protez takmak gibi”

Türkiye’deki Kentsel Dönüşümü, parsel bazında kuvvetlendirme olarak nitelendiren Keten, “Şu an Türkiye’deki Kentsel Dönüşüm çalışmalarında; şehir, ilçeler ve bölgeler bir bütün olarak ele alınıp alt yapı ve donatı ihtiyaçları dikkate alınmadan yapıldığı için, uzun vadede deprem riski ortadan kalkacak ancak şehirlerimizdeki yaşam kalitesi azalacaktır” dedi. Depreme dayanıksız binaların yeniden yıkılıp yapılmasının daha sağlıklı olacağını söyleyen Keten, “Bina tarihi değilse ve niteliği yoksa kesinlikle yıkmak lazım. Güçlendirmek, topal bacağa protez takmaktan başka bir şey değil. Öbür türlü binayı tamamen depreme dayanıklı hale getiremiyorsunuz.”diye konuştu.

Türkiye’deki Kentsel Dönüşüm sorunlarına dikkat çeken Keten, “Bence iki temel problem var biri Kat Mülkiyeti kanununun getirdiği kısıtlamalar nedeniyle planlama tarafında çözüm üretilmesinin zor hatta neredeyse imkansız olması, İkincisi ise bürokrasi… Büyük ölçekli dönüşüm projelerinin kamu yararına yapılabilmesi, sosyal donatılar eklenebilmesi, altyapının geliştirilebilmesi için KMK ve Planlama süreçlerinin daha hızlı, şeffaf ve objektif kriterlerle tüm vatandaşlara aynı imkanlar tanınarak yapılabilmesi gerekli. Bürokraside ise tek elden, şeffaf, hızlı ve objektif süreçler oluşturulmalıdır” dedi.

Keten Grup olarak 38 yıldır kaliteli inşaat anlayışından ödün vermediklerinin altını çizen Keten Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ferhat Keten, kentsel dönüşüm çalışmalarının istanbul’un; Nişantaşı, Etiler, Cihangir, Bomonti, Suadiye, Erenköy ve Kanlıca gibi öne çıkan semtlerinde hızlandığını kendilerinin de buralarda özel projeler yaptıklarını belirtiyor.

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje