Reklamı Kapat

“Enerji Tasarrufu İnşaat Aşamasında Başlamalı”

Editör: SerMimar Tarih: 24 - Aralık - 2015
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Makina Mühendisleri Odası Kırşehir Yürütme Kurulu üyesi Ömer Çetiner, enerji tasarrufu için binaların yapım aşamasından itibaren önlem alınması gerektiğini belirtti

enerji-tasarrufu-insaat-asamasinda-baslamali

Çetiner, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de tüketilen enerjinin yüzde 30’unun binalarda, yüzde 80’inin ise ısıtmada kullanıldığını ifade etti.

En küçük tasarrufun ülke ekonomisine büyük katkı sağladığına işaret eden Çetiner, tasarruf etmenin az ısınmak yada konfordan ödün vermek olmadığını, gerektiği kadar ve bilinçli ısınmanın önem arz ettiğini vurguladı.

Mühendislik biliminin her zaman merkezi ısıtma sistemlerinin daha ekonomik ve konforlu olduğunu öne çıkardığını dile getiren Çetiner, şunları kaydetti:

“Proje aşamasında yön faktörüne dikkat etmeli ve gün ışığından daha fazla yararlanabilecek şekilde tasarlamalıyız. Pencerelerde kullanılacak malzemeye ve camın özelliğine dikkat etmeliyiz. Bina aydınlatılmasında tasarruflu ampuller tercih edilmeli, merdiven aydınlatmalarında hareketli sensör kullanılmalıdır. Bireysel ısıtmalı dairelerde yoğuşmalı kombi tercih edilmeli. Merkezi ısıtma sistemli binalarda mutlaka otomatik programlı cihazlar kullanılmalı. Binamızda ısı konforu ve ısı tasarrufu sağlamak için uygun kalorimetre kullanılmalı. Binamıza mutlaka ısı yalıtımı yaptırmalıyız. Enerji tasarrufu inşaat aşamasında başlamalı.”

Kaynak : AA

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje