1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Ankara-İzmir YHT Projesi İçin İnşaatın Devler Kapışıyor!

Projenin ilk etabı olan 169 kilometrelik Ankara-Afyonkarahisar kesimi için teklif veren 26 firma/ortaklık arasında, Alsim Alarko, Tekfen, Nurol, Doğuş, Kolin, Limak, Koçoğlu, Gülermak, Kalyon, YSE gibi dev firmalar da yer alıyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının İzmir için gerçekleştireceği 35 proje arasında yer alan İzmir-Ankara Yüksek Hızlı Tren (YHT) Projesi’nde dev firmalar yarışıyor. Projenin ilk etabı olan 169 kilometrelik Ankara-Afyonkarahisar kesimi için teklif veren 26 firma arasında, Alsim Alarko, Tekfen, Nurol, Doğuş, Kolin, Limak, Koçoğlu, Gülermak, Kalyon gibi dev firmalar da yer alıyor.

Projede, Çin’den Sinohydro Co, İspanya’dan Assignia Infraestructuras ile Constructora, İtalya’dan Astaldi, Grandi Lavori Fironcosit ve Toto SPA Costruzioni Generali, Avusturya’dan PORR Bau ile Rusya’dan Moskovskiy Metrostroy gibi yabancı şirketler de yarışacak. Yıllardır konuşulan, etüt ve uygulama projeleri yapılan Ankara-İzmir YHT projesinde ilk adım atılmış, projenin ilk etabı olan 169 kilometrelik Ankara-Afyonkarahisar kesiminin yapım işi için düzenlenen ihaleye 26 firma teklif vermişti.

Kıyasıya rekabet
Ankara-Afyonkarahisar kesimi için teklif veren firmalar arasında, Alsim Alarko, Tekfen, Nurol, Doğuş, Kolin, Limak, Koçoğlu, Gülermak, Kalyon gibi büyük firmaların yanı sıra Çin’den Sinohydro Co, İspanya’dan Assignia Infraestructuras ile Constructora, İtalya’dan Astaldi, Grandi Lavori Fironcosit ve Toto SPA Costruzioni Generali, Avusturya’dan PORR Bau ile Rusya’dan Moskovskiy Metrostroy gibi yabancı şirketler de yer alıyor.

TCDD Genel Müdürlüğü Yönetim Kurulunca teklifler değerlendirildikten sonra en uygun teklif kabul edilerek, ilk etabın yapım işi ilgili firmaya verilecek.

Proje tamamlandığında adeta İzmir Ankara’nın, Ankara da İzmir’in banliyösü haline gelecek. Mevcut Ankara-İzmir demiryolu 824 kilometre, seyahat süresi ise 13 saat. Proje tamamlandığında Ankara-Afyonkarahisar arası 1,5 saate, Afyonkarahisar-İzmir arası ise 2 saate inecek. Böylece Ankara-İzmir arası da 3,5 saat olacak.

Ankara-İzmir Hızlı Tren güzergahı, Ankara-Konya Hızlı Tren hattının 22. kilometresindeki Yenice Köyünden başlayarak Emirdağ, Bayat ve İscehisar merkezlerinden geçerek Afyonkarahisar; buradan itibaren Banaz, Uşak, Eşme, Salihli, Turgutlu, Manisa merkezlerinden geçerek İzmir’e uzanacak. Ankara-İzmir YHT hattının Afyonkarahisar üzerinden İzmir’e ulaşacağı proje, Ankara ile İzmir arasındaki 824 kilometrelik mesafeyi ve trenle 13 saati bulan seyahat süresini kısaltmayı hedefliyor. Çalışmalar tamamlandığında iki il arasındaki mesafe 640 kilometreye, seyahat süresi ise 3,5 saate düşecek. Ankara-İzmir YHT hattı çift hatlı ve en az 250 kilometre hıza uygun olarak yapılıyor. Proje kapsamında 13 tünel, 13 viyadük, 189 köprü yapılması planlanıyor. Proje tamamlandığında bu hatta yılda 6 milyon yolcu taşınması öngörülüyor.

2015’de hizmet verecek
Ankara-İzmir arasını 3,5 saate indirecek YHT projesinin 2015 yılında hizmet vermesi planlanıyor, yaklaşık 4 bin kişinin istihdam edilmesi bekleniyor. Hizmete girmesiyle seyahat süresindeki kısalmanın sadece İzmir-Ankara YHT hattının taşıt işletme, zaman ve akaryakıt tasarrufundan yıllık 700 milyon lira katkı sağlaması öngörülüyor.

İzmir ile Ankara arasını 3,5 saate indirecek YHT Projesi’nin ilk etabı için teklif veren firma ve ortaklıklar şöyle:

1- Alsim Alarko A.Ş.- Makyol İnşaat iş ortaklığı
2- Tekfen İnşaat A.Ş.
3- Nurol İnşaat A.Ş.- Özka İnşaat A.Ş. iş ortaklığı
4- Moskovskiy Metrostroy Açık A.Ş. – Yenigün inşaat A.Ş. – Göçay İnşaat A.Ş. iş ortaklığı
5- Doğuş İnşaat A.Ş.
6- İntel Yapı Turizm Ltd – Özdoğanlar İnşaat A.Ş. iş ortaklığı
7- Kolin İnşaat A.Ş.- Limak İnşaat A.Ş. iş ortaklığı
8- Taşyapı İnşaat A.Ş.- Söğüt İnşaat Ltd iş ortalığı
9- Astaldi SPA – Özaltın İnşaat A.Ş.- Özkar İnşaat A.Ş. iş ortaklığı
10- Sinohydro Co. Ltd.- As-Ka İnşaat A.Ş.- Seda İnşaat Ltd iş ortaklığı
11- Gülermak İnşaat A.Ş.- Kalyon İnşaat A.Ş. iş ortaklığı
12- Özaras Grup İnşaat A.Ş.- İzka İnşaat Ltd – Ösak İnşaat A.Ş.- Makrotel İltş. İnşaat Ltd – Zeydanlı İnşaat Ltd iş ortaklığı
13- Mapa İnşaat A.Ş.
14- Özdemir İnşaat A.Ş. – Özgün İnşaat Ltd iş ortaklığı
15- PORR Bau GmbH
16- Yapı Merkezi İnşaat A.Ş.- Fermak İnşaat A.Ş. iş ortaklığı
17- Grandi Lavori Fincosit SPA – Toto SPA Costruzioni Generali – Peker İnşaat A.Ş. iş ortaklığı
18- Azer İnşaat Ltd – Özgün Yapı Sanayi A.Ş.- Mürsel Yapı Sanayi Ltd iş ortaklığı
19- Constructora Sanjose. S.A – Fernas İnşaat A.Ş. iş ortaklığı
20- Comsa SA – Açılım İnşaat Ltd – Seza İnşaat iş ortaklığı
21- Cengiz İnşaat A.Ş.
22- Sigma İnşaat A.Ş.- YDA İnşaat A.Ş. – Makimsan İnşaat A.Ş. – Burkay İnşaat Ltd iş ortaklığı
23- Yertaş İnşaat Ltd – Farsel İnşaat A.Ş. iş ortaklığı
24- Assignia Infraestucturas S.A – Koçoğlu İnşaat A.Ş. iş ortaklığı
25- YSE Yapı Sanayi A.Ş.- Çelikler İnşaat A.Ş. iş ortaklığı
26- Gülsan İnşaat A.Ş.- NTF İnşaat Ltd iş ortaklığı

AA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

5 İlde Devlet Lojmanlarının Satışı Başlıyor

Ankara, İzmir, Bursa, Antalya ve Mersin’deki devlet lojmanlarının satış işlemine bu ay başlanacak. Çevre ve …