1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Bankalara İbraz Edilen Çek Tutarında Artış

2023 yılında bankalara ibraz edilen çeklerin toplam tutarı yüzde 73 artışla 4,567 milyar TL’ye çıktı.

Türkiye Bankalar Birliği’nden (TBB) yapılan açıklamaya göre, bir önceki yıla göre ibraz edilen çek adedi yüzde 0,4, keşideci sayısı (tekilleştirilmiş) yüzde 9, çek tutarı ise yüzde 73 arttı.

Karşılıksız işlemi yapılan çek tutarında da artış görüldü. 2023 yılı Ocak-Aralık döneminde bankalara ibraz anında karşılıksız çıkan, 16 bin keşideciye ait 147 bin adet çekin toplam tutarı 57 milyar TL oldu.

Karşılıksız işlemi yapılan 10.669 keşideciye ait toplam 10,2 milyar TL tutarındaki 30 bin adet çek daha sonra ödendi. Karşılıksız işlemi yapılan çek tutarının ibraz edilen çeklere oranı bir önceki yıla göre arttı.

Aralık ayında karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı tutar olarak yüzde 1,5 ve adet olarak yüzde 1,1 oldu.

2023 yılı Ocak – Aralık döneminde, karşılıksız işlemi yapılan çek tutarının en yüksek olduğu 5 il sırası ile İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir ve Antalya oldu.

Hakkında: SerMimar

Osmanlılarda mimarbaşı, SerMimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak SerMimar'ın görevleri arasındaydı.

Ayrıca...

Konutta Son Bir Yılın En Düşük Satış Rakamı: En Fazla Konut Satılan İller

Türkiye genelinde konut satışları ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17,8 azaldı. …