Reklamı Kapat

3. Nükleer Santralde Çinli İhtimali

Editör: SerMimar Tarih: 15 - Mart - 2016
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Türkiye’ye kurulması planlanan 3. nükleer enerji santrali için Çinli şirketlerden teklif bekleniyor.

3-nukleer-santralde-cinli-ihtimali

Türkiye, ihale sürecini başlatmayı planladığı 3. nükleer santral için Çinli şirketlerin teklif vermeleri bekleniyor.

Çin gazetesine konuştu

Eski Enerji Bakan Yardımcısı Murat Mercan, bağlayıcı teklif verme sürevcinin gelecek yıl başlatılması beklenen ve 22-25 milyar dolaramal olacağı tahmin edilen 3. nükleer santrale Çinli şirketlerin agresif şekilde ilgi göstermelerinin beklendiğini söyledi.

China Daily gazetesine konuşan Mercan, 3. nükleer santral için proje çalışmalarının tamamlandığını, 4 reaktörden oluşacak santralin toplam kapasitesinin 5000 megawatt olarak planlandığını belirtti.

ABD’den de beklenti var

Dünya Enerji Konseyi Türkiye Ulusal Komitesi Başkanı Mercan, Çin’in 3 büyük nükleer enerji şirketinden State Nuclear Power Technology Corp ve ABD merkezli Westinghouse Electric Corp’un ihale ile ilgilenmelerinin beklendiğini vurguladı.

Mercan, “İhale dünyanın her yerinden yatırımcılara ve şirketeler açık, anancak ben Çinli nükleer şirketrin fiyat, güvenlik ve teknoloji alanlarında çok rekabetçi olacaklarını düşünüyorum. Çin kendi 3. nesil nükleer rekatörlerini kullanarak nükleer santraller inşaa ediyor, bunu bizde niye kullanmayalım” diye konuştu.

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje