1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Yeni Yıl Kararlarınıza Nasıl Sadık Kalırsınız?

Hedef koyma hem özel hayatta hem de iş hayatında başarıya ulaşmak için önemli bir etken. Ancak pek çoğumuz takvimler şubatı göstermeden yeni yıl kararlarımızı unutmuş görünüyoruz.

Zor Hedefler: Bulunduğunuz noktadan istediğiniz noktaya gitmenin sırrı (Hard Goals: The Secret to getting from where you are to where you want to be) kitabının yazarı Mark Murphy “İnsanlar sürekli hedefler belirler ancak bu hedeflerin yüzde 70’i hiçbir zaman sonuca ulaşmaz.” diyor.

Sağduyu bize, hedef belirlerken ölçülebilir, net, başarılabilir, gerçekçi ve zaman sınırlı olmasına dikkat etmemiz gerekir der. Oysa Murphy’e göre sorun, hedeflerin net veya ölçülebilir olmamasında değil, insanların hedeflerine ulaşmak için yeterli çabayı gösterecek kadar onları umursamalarında. Bu nedenle Murphy başarılı olmak için hedeflerimizin samimi, hayat dolu, gerekli ve zor olması gerektiğini düşünüyor.

İşte Mark Murphy’den yeni yıl hedeflerini gerçekleştirmek için ipuçları:

1. Hedefinize yönelik duygusal bağlılık geliştirin: Hedefiniz ister sigarayı bırakmak ister şirketinizin satış rakamlarını ikiye katlamak olsun, hedefe olan duygusal bağlılık başarı için vazgeçilmezdir. Murphy “Yılbaşında aldığımız pek çok kararı yılın ortasına varmadan bir kenara koyarız çünkü onları gerçek anlamda umursamayız” diyor. Örneğin sadece öyle yapmanız gerektiğini bilmeniz, çoğu zaman size sigarayı bıraktıracak yeterli kararlılığı vermez. Ancak sigara içmemeyi uzun bir hayata sahip olmak ve çocuklarınızın büyüdüğünü görme fırsatıyla ilişkilendirmek, size hedefinizle ilgili duygusal bir bağ verecektir. Bu da başarı şansınızı artıracaktır.

2. Kararlarınızın görsel bir temsilini yaratın: Pek çok iş hedefi sayısaldır ve sayılarla duygusal bağ kurmak kolay değildir. Hedefinizle ilgili kafanızda bir görsel oluşturmak onlarla duygusal bağ kurmanızı kolaylaştıracaktır. Eğer ürününüzün yüzde 20 pazar payı kazanması, önemli bir mağazada satılması anlamına geliyorsa, bunu gösteren bir görsel hazırlayın ve çalışanlarınıza şirketi nerede görmek istediğinizle ilgili bir hatırlatıcı olarak herkesin görebileceği bir yere koyun.

3. Hedeflerinize zaman kısıtlaması getirin: Altı aylık, üç aylık, aylık, haftalık ve günlük zaman aralıkları belirleyerek hedeflerinize aciliyet hissi kazandırabilirsiniz. Aylık 5 milyon dolar hedefi, haftada 15 bin dolar hedefi kadar aciliyet yaratmaz. Böyle yaparak hedefinizi içinde bulunduğunuz zamana taşıyabilir ve bugün hedefinize bir adım daha yaklaşmak için yapmanız gerekeni yapıp yapmadığınıza bakabilirsiniz.

4. Hedeflerinizi zorlayıcı hale getirin: Hedef yeteri kadar zor olmadığı zaman tüm dikkatimizi ona yoğunlaştırma ihtiyacı hissetmeyiz. Bu da başarıya ulaşma ihtimalimizi azaltır. Kendinizden daha fazlasını istemek, enerjinizi toplamanızı ve tüm dikkatinizi hedefe vermenizi sağlar.

Lisa Evans
Marjinal.com.tr

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir?Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı.Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Üzeyir Garih’ten 10 Emir, 14 Öğüt

Dr. Üzeyir Garih : Bir çalışma grubu meydana getirirken arkadaşlarıma, o ekipte 10 hasleti bir …