1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Yeni Yasa Beklentileri Karşılamadı

GYODER Yönetim Kurulu Üyesi Dr. M. Emre Çamlıbel, yeni imar kanunu tasarısındaki kritik maddeleri kamuoyuyla paylaşarak yeni tasarıda imar durumu ve ruhsatın müktesep hak olması konusunun daha açık yazılmaya muhtaç olduğunu söyledi.

yeni-yasa-beklentileri-karsilamadi

Türkiye’nin Gayrimenkul Platformu GYODER’in gayrimenkul sektörüne katkıda bulunmak, yön vermek, sektör temsilcilerini bir araya getirmek ve ilgili konuda uzman kişilerle fikir alışverişinde bulunmak amacıyla düzenlediği GYODER Sektör Buluşması, 28 Mayıs 2013 tarihinde Swissotel The Bosphorus’da gerçekleştirildi. Soyak Holding CEO’su ve GYODER Yönetim Kurulu Üyesi Dr. M. Emre Çamlıbel, GYODER Sektör Buluşması’nda ‘İmar Mevzuatında Yenilikler’ konulu panele başkanlık yaptı.

Dr. Çamlıbel açış konuşmasını yaptığı panelde yeni imar kanunu tasarısındaki kritik maddeler hakkında bilgi verdi.Çamlıbel yeni tasarının açılmaya en muhtaç alanının müktesep hakla ilgili olduğunu belirtti. Çamlıbel “Yasa tasarısında ne yazık ki müktesep hakka dair beklenti karşılanmamış. Tasarıda başlanmış inşaata dair hakkın ‘müktesep’ olduğu belirtiliyor. Bu durumda ruhsat müktesep haktır diye yorumlanabilir mi?” diyerek yasadaki bir boşluğa dikkat çekti. Dr. Çamlıbel konuyla ilgili şu yorumu yaptı: “İmar durumu ve ruhsata dair müktesep hak konusu tasarıda yer alıyor ancak yeterli değil. Sadece yabancı yatırımcı değil, yerli yatırımcı da satın aldığı arsanın yeşil alana ya da sağlık alanına dönüşebilir korkusu yaşamamalı. İmar durumu en başta nasıl alındıysa o şekilde devam edilmeli, değişiklik yapılmamalı diye düşünüyoruz” dedi.Çamlıbel yasada yeşil binalara dair bir hususun da yer almadığını vurgulayarak “Yeşil binalar konusunda da %5 imar hakkı artışı veya yeşil yerleşkelerle ilgili başka teşvikler olmasını bekliyoruz. 2023 yılına kadar yeşil sertifikalı konutlar yaptığımız takdirde Türkiye 25 milyar dolar tasarruf yapabilir.” dedi.

Yeni tasarıya göre %45’e çıkarılan DOP oranını açıklayan Çamlıbel, ayrıca yeni tasarıda kat irtifakı tesisi için temel üstü vizesi aranmasının yatırımcıyı zorlayan bir durum olacağından farklı bir çözüm bulunmasının doğru olabileceğini belirtti. Çamlıbel yeni tasarıda ruhsat alımının 6 gün sınırı getirilerek kolaylaştığını belirterek, “Ancak inşaata başlamak için yeterli değil, projeler/evraklar tetkik edilene kadar inşaata başlanamıyor” dedi.

Kaynak: Emlakofis

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Geçen Yıla Göre Yeni Konut Fiyatları Arttı

Türkiye genelinde yeni konut fiyatları geçen yıla göre yüzde 7,95 oranında arttı. Garanti Bankası’ndan yapılan …