1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Yapı Ruhsatı Verilen Bina Sayısında Artış

Belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen bina sayısı, bu yılın nisan-haziran döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,7 artış gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2023’ün ikinci çeyreğine ilişkin yapı izin istatistiklerini açıkladı.

Buna göre, söz konusu dönemde yıllık bazda belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen bina sayısı yüzde 5,7, daire sayısı yüzde 31,3 ve yüz ölçümü yüzde 25,6 arttı.

Yapı ruhsatı verilen yapıların toplam yüz ölçümü 38,6 milyon metrekare olurken, bunun 20 milyon metrekaresinin “konut”, 10,1 milyon metrekaresinin “konut dışı” ve 8,4 milyon metrekaresinin ise “ortak kullanım alanı” olduğu görüldü.

Kullanma amacına göre en yüksek pay 25,6 milyon metrekareyle “2 ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binaların” olurken, bunu 3,9 milyon metrekareyle “sanayi binaları ve depolar” izledi.

Yapı kullanma izin belgesi

Belediyeler tarafından verilen yapı kullanma izin belgelerinde bina sayısı, söz konusu çeyrekte 2022’nin aynı dönemine göre yüzde 22,1, daire sayısı yüzde 28,5 ve yüz ölçümü yüzde 28,6 azaldı.

Bu yapıların toplam yüz ölçümü 21,1 milyon metrekare olarak hesaplanırken, bunun 12,3 milyon metrekaresini “konut”, 4,4 milyon metrekaresini “konut dışı” ve 4,4 milyon metrekaresini “ortak kullanım alanları” oluşturdu.

Hakkında: SerMimar

Osmanlılarda mimarbaşı, SerMimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak SerMimar'ın görevleri arasındaydı.

Ayrıca...

İşçilik Maliyeti Malzemeyi Geçti

Kalifiye eleman sıkıntısından muzdarip inşaat sektöründe işçilik maliyeti, birçok kalemde malzeme maliyetini geçti. 3 yıl …