1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Konut Fiyatlarında Artış Devam Ediyor: Fiyat Değişiminde Lider İller

Emlakjet verilerine göre temmuz ayında Türkiye genelinde hem satılık fiyatları hem de kiralık konut fiyatları önceki aya göre yüzde 8 artış gösterdi. Peki fiyat değişiminde lider iller nereler oldu? İşte detaylar..

Emlakjet, 400 bine ulaşan satılık ve kiralık emlak ilanından oluşan veri tabanında gerçekleşen hareketler doğrultusunda hazırladığı temmuz ayına ilişkin emlak verilerini yayımladı.

Emlakjet verilerine göre, haziran ayında Türkiye genelinde hem satılık fiyatları hem de kiralık fiyatları önceki aya göre yüzde 8 artış gösterdi.

Satılık konutların aylık fiyat değişiminde Konya temmuz ayında yüzde 11 artışla birinci oldu.

Kiralık konutların aylık fiyat değişiminde ise Bursa yüzde 56 ile en yüksek artış yaşayan il olurken, Konya yüzde 27 artışla ikinci sırada yer aldı.

En çok konut aranan ilçeler

Verilere göre ayrıca en çok konut aranan iller arasında Ankara ilk sırada yer alırken; Ankara’nın Çankaya, Keçiören, Mamak ve Sincan ilçeleri en çok konut aranan ilçeler arasında ilk sıraları aldı. Onları ise yaz mevsiminin de etkisiyle Aydın’ın Kuşadası ilçesi takip etti.

İlçeler bazında satılık konut ve kiralık aylık fiyat değişiminde temmuz ayı itibariyle Gaziantep’in Şahinbey ilçesi ise iki başlıkta da lider oldu.

Şahinbey ilçesinde satılık konut aylık fiyat değişimi yüzde 12 olurken, kiralık konut aylık fiyat değişiminde ise yüzde 77’lik artış dikkat çekti.

Arsa fiyatlarında 8 ilde yıllık fiyat artışı yüzde 100’ün üzerinde oldu

Arsa fiyat değişimlerine bakıldığında ise yıllık fiyat değişiminde Antalya yüzde 183’lük artışla ilk sırada yer alırken, onu yüzde 180 artışla Edirne takip etti.

Emlakjet üzerinden en çok arsa araması gerçekleştirilen iller arasında yer alan ilk 10 ilin 8’inde ise yıllık fiyat değişimi yüzde 100 ve üzerinde oldu. Malatya (yüzde 88 artış) ve Manisa (yüzde 69 artış) ise bu oranın altında kalan listedeki iller oldu.

Arsa yatırımında öncelikli talep “yüksek getiri”

Emlakjet, temmuz ayına özel olarak gerçekleştirdiği araştırma dosyasında ise kullanıcılarına gayrimenkul ve arsa satınalma tercihlerini de inceledi.

Buna göre, araştırmaya katılanların yüzde 50,25’i kiralık konut arayışında olduğunu belirtirken, satılık konut arayanların oranı yüzde 39,8 ve arsa veya arayışında olanların oranı ise yüzde 6,4 oldu.

Gayrimenkul satın alırken en çok dikkat edilen faktörler arasında ise “fiyat / yatırım getirisi” seçeneği geldi. Bunun ardından ise “konum ve çevre faktörleri” ikinci dikkat edilen faktör oldu.

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir?Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı.Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

İnşaat Sektöründen Deprem Sonrası Önemli Değerlendirmeler

İnşaat sektörünün dev isimleri Elazığ’da yaşanan deprem sonrası kentsel dönüşümün ve eski binaları yenilemenin önemine …