1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Venezia’da Daire Sahibi Olan Ne Kazanacak?

İstanbul’da Venedik lüksünü ve ayrıcalıklarını yaşamak isteyenleri cazip teklifler bekliyor.

veneziada-daire-sahibi-olan-ne-kazanacak

Venezia Satış ve Pazarlama Direktörü Cenk Hayırlıoğluyla Venezia’nın yeni kampanyası hakkında görüştük. İşte detaylar…

Nihan Urel: Neden Venedik Konsepti?

Cenk Hayırlıoğlu: Venedik tarih boyunca alışverişin, ticaretin, romantizmin, kültürün merkezi ve Avrupa’nın en önemli ticaret başkentlerinden biri…

Fikir şöyle ortaya çıktı. Yönetim kurulu başkanlarımız bir Venedik seyahatinde Venedik’in o güzel kanalları, gondolları, etrafındaki mağazaları görmesi ile bu konseptin Türkiye’de çok ilgi çekeceği fikri ortaya çıktı.

Nihan Urel: Bu proje ile Venedik’i Türkiye’ye getirmiş oldunuz.

Cenk Hayırlıoğlu: İki tane Venedik’i Türkiye’ye getirmiş olduk. Birincisi İtalya’daki Venedik, ikincisi Las Vegas’daki Venedik. Las Vegas da Venezia isimli bir otel var. Otelin içerisindeki Venedik konsepti müthiş ve ayrıca Otelin içerisindeki AVM’de kapalı bir kısım yapılmış ve o kısmın tepesi yapay bir gökyüzüne sahip dolasıyla alışveriş merkezinin kapalı kısmında gezerken kendinizi açık havada hissediyorsunuz. Las Vegas’daki Venezia’nın bu özelliği ile İtalya’daki Venedik’i bir araya getirdik.

Nihan Urel:Proje hakkında genel bilgi alabilir miyiz?

Cenk Hayırlıoğlu: İçerisinde 2.200 daire 90.000 m2 büyüklüğünde Venedik konsepti ile bir Alışveriş Merkezi, 60.000 m2 ofis ve 4 yıldızlı bir Oteli barındıran tek başına bir şehir. Venezia projesine ulaşım çok kolay. İster karayolu, isterseniz içerisine kadar yeni yapılacak olan metro hattı ile veya hemen kapısından geçen tramvay ile ulaşabiliyorsunuz. Taksim ve Beşiktaş’a 20 dakika, Atatürk Havalimanı’na 15 dakikalık mesafede.

Nihan Urel:Venezia’nın bölgedeki diğer projelerden farkı nedir?

Cenk Hayırlıoğlu: Her proje kendi içerisinde güvenliği, sosyal tesisleri, otoparkları, bunların tamamını sunabiliyor. Projemizde diğerlerinde olmayan birkaç özellik var. 5 milyar TL yatırımı ile Türkiye’deki gayrimenkul sektöründeki ilk beş büyük yatırımdan biri. Venezia projesi vizyon bir proje, Venedik yaşantısı ve kompleksi ile eşi ve benzeri yok. Düşünün evinizde akşam misafirleriniz var sadece 30 saniye içerisinde Venedik San Marco Meydanı’ndasınız. Misafirlerinizle istediğiniz İtalyan Restaurant’ında yemek yiyebiliyorsunuz bunu diğer projelerden ayıran en büyük özellik olarak söyleyebilirim.

Türkiye’de yüksek kuleler, 65 katlı binalar var ama tek. Venezia 51 kat ile 45 kat arasında değişen 5 tane küçük kuleden oluşuyor. Hepsi bir arada beşi bir yerde kule olacak. Türkiye’de eşi benzeri yok Avrupa’da da olduğunu düşünmüyorum.

Nihan Urel:Ödemelerde ne tür kolaylıklar sağlıyorsunuz?

Cenk Hayırlıoğlu: %5 peşinat ödeyerek daire sahibi yapabiliyoruz. 1 yıl sonra ödeme başlıyor, hiçbir ara ödeme, ara taksit yok. Teslim 2014 sonunda ve taksitlerini 1 yıl sonra. Bugün bu projeye yatırım yapanlar 2014 Nisan’da ödemeye başlayacaklar ve yılın sonunda projeyi teslim alacaklar. En düşük kredi oranlarına sahibiz. 60 ayda 0,62’yi sağlıyoruz ve 1 yıl sonra ödemeye başlıyorlar. Akbank, Vakıfbank ve Denizbank ile anlaşmalarımızı yaptık.

Nihan Urel:Venezia’dan daire sahibi olanların en büyük avantajı ne olacak?

Cenk Hayırlıoğlu: Ortalama 4.000 TL m2 fiyatından satıyoruz dairelerimiz bittiğinde minimum m2 olarak 6.500 TL’yi görecek. Bugünden yatırım yapan müşterilerimiz yaklaşık %60-70 bir prim kazancı sağlamış olacaklar.

Nihan Urel:Gayrimenkul sektörüne yatırım yapacaklara ne tavsiye ediyorsunuz?

Cenk Hayırlıoğlu: Projeler şehrin merkezine yakın olmadığı için nitelikli projelere yatırım yapmak isteyenler şehrin yeni gelişen bölgelerine yatırım yapmak zorunda kalıyorlardı. Amaç yatırımsa şunlara dikkat etmek gerek. Geçmişte bunları yaşadık insanlar bir büyüye kapılıp şehrin dışındaki bölgelere gittiler. Fakat 2, 3 yıl sonra baktılar ki orda bir yaşantı yok, ulaşım imkânı yok, geri dönmek zorunda kaldılar. Venezia projesi lokasyon olarak merkezde. Yanı basında hali hazırda işleyen tramvay istasyonu, yapılacak olan yeni metro hattı altında, Tem otoyolu üzerinde. Dolayısı ile böyle ve bu tarz projeler gözü kapalı yatırım yapılabilir.

Maketten inşa halindeki projelerden yatırım yapacakların şuna dikkat etmeleri lazım. Konut satış vaadi sözleşmesi günün sonunda bir kâğıt parçası… Burada en önemli nokta yüklenici projeyi geliştirici firma, özellikle Emlak Konut, Toki ve Kiptaş gibi devlet arazilerinde geliştirilen projelerden yatırım yapmaları avantajlı. Çünkü içerisinde devlet garantisi var. Projenin tamamlanmama gibi bir riski yok. Özellikle maketten inşa halinde bir proje alınıyorsa bunların dışındaki tercihlerini çok dikkatli yapsınlar. Projeyi geliştiren müteahhit firmayı çok çok iyi seçmeleri lazım…

Nihan Urel:Gayrimenkul sektöründe birçok markanın yöneticiliğini yaptınız günümüz yatırımcısı ile birkaç yıl önceki yatırımcı arasında ne fark var?

Cenk Hayırlıoğlu: Yaklaşık 20 yıldır sektörün içerisindeyim. Gayrimenkul eskiden sadece insanların başını sokmak için kullandıkları bir unsurdu. Otomobilde bizim ülkemizde bir yatırımdı. 2000’li yılların öncesinde müthiş prim yapardı. Gayrimenkul sektörü 2003 yılı ile ciddi bir ivme kazandı ve bugün e gelen müşteri çok bilinçli, neye yatırım yapılacağını çok iyi biliyor. Sonuçta Dünya’nın her yerinde aşağı, yukarı inşaat maliyetleri aynı, bu çok değişmez. Değişen lokasyon ve bölgenin gelişimi. Artık buna yatırım yapıyorlar, herkes çok bilinçli, inanın daire planlarına bakan müşteri profili az.

Nihan Urel:Neye bakıyorlar?

Cenk Hayırlıoğlu: Direkt projeyi kim yapıyor, nerede, konsepti nasıl projenin ve ne kadar prim yapılabilir. Dairelerin %55, %60’ı ilk etapta yatırım, ikinci etapta burada da oturabiliriz diyerek alınıyor. Proje gerçekten beğendikleri, hayal ettikleri hale geliyorsa oturmayı düşünüyorlar. Ama çok ciddi bir yatırım gücü zaten gayrimenkul sektörünü yükseltiyor. Eskiden böyle değildi şimdi insanlar bilinçli. Via Port Venezia projesinde örnek daire yok. Hiç gerekte duymadık.

Nihan Urel:Neden örnek daireniz yok?

Cenk Hayırlıoğlu: Sanal ortamda dairelerin içini gezdiriyoruz, projenin maketi var, teknik şartnamemiz var insanlara buradaki Venedik konseptinin hayalini geniş bırakıyoruz. Örnek daire projeyi geliştiren mimarın hayali oluyor aslında. Herkes kendi beğenisine göre döşeyecek, dolayısıyla beğenisine uygun olmayanın hayalini yıkabilir o örnek daire. Hatta sanal ortamda gezdirdiğimiz modelin içerisinde de eşya yok.

Nihan Urel:Peki, eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Cenk Hayırlıoğlu: Aslında burası bir satış ofisi değil tanıtım ofisi. Daire almak değil ama İstanbul’a nasıl bir Venedik kurduğumuzu tanıtmak adına herkesi tanıtım ofisimize bekliyoruz.

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir?Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı.Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

İstanbul’da Plajlara Giriş Ücreti Ne Kadar?

Sadece bir mavi bayraklı plajın bulunduğu İstanbul’un sahillerinde hareketlilik başladı. Buna göre, Sarıyer’de yer alan …