1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Van’da Köysel Dönüşüm Başladı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca Van’da evini yapana yardım modeli kapsamında hak sahiplerine toplam 30 milyon lira ödeme yapıldı. Kentsel Dönüşüm Projesi, Van köylerinde bir anlamda ilk defa ”Köysel Dönüşüm” olarak hayata geçirildi…

Başbakanlık Afet Ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı, erciş köylerir, kentsel dönüşüm, Kentsel Dönüşüm Projesi, köysel dönüşüm, Van 1. Bölge Köyleri, Van 2. Bölge Köyleri, van köysel dönüşüm, Vanda köysel dönüşüm

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca Van’da geçen yıl 23 Ekim ve 9 Kasım tarihlerinde yaşanan depremler sonrasında geliştirilen evini yapana yardım modeli kapsamında, merkez ve Erciş ilçesinde hak sahiplerine toplam 30 milyon lira hak ediş ödemesi yapıldı.Türkiye genelinde 5 Ekim’de uygulamaya konulan Kentsel Dönüşüm Projesi, Van köylerinde bir anlamda ilk defa ”Köysel Dönüşüm” olarak hayata geçirildi.

Van’da, depremzede ailelerden hak sahibi olarak kabul edilen ve evini yapana yardım yöntemiyle yaptırılacak köy evi ve ahırlarının kontrollük hizmeti, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) talebi üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü’nce gerçekleştiriliyor. Depremler sonrasında Van köylerinde, 9 bin 500 ailenin konut, 3 bin 500 ailenin de ahırdan hak sahibi olduğu belirlendi. Bu ailelerin ev ve ahırlarının evini yapana yardım yöntemiyle yapılacağı, AFAD tarafından Yapı İşleri Genel Müdürlüğü’ne bildirildi. Kontrollük Hizmetlerinin Müşavirlik Hizmeti Satın Alma Yöntemi ile yapılması hususunda Yapı İşleri Genel Müdürlüğü ve AFAD arasında mutabakat sağlandı ve hazırlanan protokol çerçevesinde kontrollük hizmetlerinin, Bakanlık nezaretinde yürütülmesi kararlaştırıldı.

Bölgenin coğrafi yapısı ve ulaşım imkanları göz önünde bulundurularak, merkez ve Erciş ilçesi köylerinde yaptırılacak ev ve ahırların kontrollük hizmetlerinin, ”Van 1. Bölge Köyleri”, ”Van 2. Bölge Köyleri” ve ”Erciş Köyleri” olmak üzere 3 bölgeye ayrılarak yaptırılması uygun görüldü.

-Köylere hazır beton-

Köylerde yapılacak konut ve ahırların fen ve sanat kaidelerine uygun olarak yapımını sağlamak üzere Bakanlık tarafından Van’da koordinasyon merkezi oluşturuldu. Teknik elemanlarla başlatılan çalışmalarda köylerde ilk defa hazır betonla inşaatlar yapılmaya başlandı. Beton mukavemet ve demir çekme deneyleri laboratuvar ortamında yapılıyor.

-Van’da ”köysel dönüşüm”-

Bu kapsamda, 9 bin 500 konutun ve 3 bin 500 ahırın evini yapana yardım modeliyle yapılması onaylandı. Bunlardan 3 bin 700 konut ile 660 ahırın inşaatı devam ediyor. Evini yapana yardım modeliyle Van merkez ile Erciş ilçesinde hak sahiplerine toplam 30 milyon lira hak ediş ödemesi yapıldı. Böylelikle, Türkiye genelinde 5 Ekim’de uygulamaya konulan Kentsel Dönüşüm Projesi Van merkez ve Erciş ilçesi köylerinde bir anlamda ilk defa ”Köysel Dönüşüm” olarak hayata geçirilmeye başlandı.

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Kredili Konut Satışı 2019 Temmuz Ayına Göre Yüzde 1000 Arttı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, temmuzda kredili konut satışının 141 bin 434 işlemle geçen yılın aynı …