1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Üçüncü Köprü Kamulaştırılmak Üzere!

3. köprünün de dahil olduğu Kuzey Marmara Otoyolu’nun 1/1000 ölçekli uygulama imar planları İstanbul’da 13 ilçeye gönderildi

Kuzey Marmara Otoyolu,üçüncü köprü,Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı,kamulaştırma ihaleleri

Kamulaştırma kararları içeren imar planlarının büyük çoğunluğu haziran ayının son günlerinde askıya çıktı ve bir aylık itiraz süreçleri de tamamlanmak üzere. Yasal sürenin tamamlanmasının ardından itirazlar reddedilip planlar aynen onaylanırsa kamulaştırma süreci başlayacak. Bu durumda CHP’li meclis üyeleri ve meslek odaları planları yargıya taşıyacak.

Doğrudan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan uygulama imar planı değişiklikleri haziran içinde onanarak köprü bağlantı yollarının geçeceği Silivri, Çatalca, Büyükçekmece, Arnavutköy, Başakşehir, Beykoz, Sarıyer, Eyüp, Sancaktepe, Ümraniye, Tuzla, Pendik ve Sultangazi belediyelerine gönderildi. 260 kilometrelik Kuzey Marmara Otoyolu’nun bağlantı yolları için yapılacak kamulaştırmaları içeren uygulama imar planları Başakşehir’de 17 Haziran’da, Beykoz ve Çatalca’da 25 Haziran’da, Büyükçekmece’de 22 Haziran’da askıya çıktı.

Silivri’de itiraz olmadı

Silivri’de 19 Haziran’da askıya çıkan planlar 19 Temmuz’da askıdan indi ve bu süreçte hiçbir itiraz olmadı. Sarıyer Belediyesi’ne gelen planlar onama konusundaki eksiklikler nedeniyle bakanlığa geri gönderildi. Bakanlık eksikliği giderip planları belediyeye gönderdikten sonra askıya çıkacak.

Bakanlık tarafından hazırlandığı için belediye meclislerinde görüşülmeden onaylanan planlar bir ay boyunca askıda kalacak. Bu süre boyunca yurttaşların plana itiraz etme hakkı var. Bir ayın dolmasının ardından plan askıdan inecek ve bakanlık 60 gün içinde itirazları değerlendirecek. Bakanlık ya itirazları kabul edip planları revize edecek ya da aynen onaylanacak. Planların onaylanması durumunda CHP’li meclis üyeleri konuyu yargıya taşıyacak.

Özlem Güvemli/Cumhuriyet

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Bakan Sarı’dan Müteahhitlere ‘Sur’ Çağırısı

Çevre ve Şehircilik Bakan Sarı, terörün yakıp yıktığı yerleşim bölgelerinin el birliğiyle imar edilmesi için …