1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Yerli Bankalardan Galataport’a 1 Milyar Euro

Türkiye’nin dev projelerine finansman sağlayan yerli bankalar, 4.5 milyar lira yatırımla hayata geçen Galataport Projesi için de 1 milyar 20 milyon Euro kaynak ayırdı. 2018’de tamamlanacak proje, turizme 5 milyar liralık katkı sağlayacak.

yerli-bankalardan-galataporta-1-milyar-euro

Üçüncü Köprü ve 3. Havalimanı gibi dev projelere finansman sağlayan Türkiye’nin yerli bankaları, Galataport Projesi’nde de sahnedeydi. Toplamda 4.5 milyar liraya mal olacak projeye, Ziraat Bankası, İş Bankası, Yapı Kredi, Garanti Bankası, Finansbank ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’nın (TSKB) oluşturduğu konsorsiyum 1 milyar 20 milyon Euro’luk finansman sağlandı. Galataport proje finansmanı, 3.5 yılı ana para geri ödemesiz yatırım dönemi olmak üzere toplam 14 yıl vadeli olacak şekilde imzalandı. Projenin finansman törene Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, Bilgili Holding Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Bilgili ve finansman sağlayan bankaların üst yöneticileri katıldı. Yılda 7 milyon yabancı turist çekmesi planlanan Galataport, 2018 sonunda açılacak.

TEREDDÜTÜMÜZ OLMADI

Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, Türkiye’nin geçtiği bu zorlu süreçte, yatırım konusunda hiç tereddüt etmediklerini belirterek “Biz Türkiye’ye gönül vermiş yatırımcılarız. Bu memleketin insanlarıyız. Yaşanan darbe sürecinde yatırımlarımızla ilgili hiç tereddüdümüz olmadı. Ülkemize bugün dünden daha çok inanıyoruz” dedi. Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın ise yaptığı açıklamada “Biz ülkeye güvenenlere, güvenmeye devam ediyoruz” dedi. İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali ise “Proje turizm getirisi açısından Türkiye’ye çok şey katacaktır” diye konuştu. Serdar Bilgili de, “Bizlere inanan konsorsiyum üyesi bankalara teşekkür ederiz” açıklamasında bulundu.

5 MİLYAR LİRA GELİR

Projenin sadece Türkiye’nin ekonomisine önemli katkılar sağlayacağını belirten Doğuş Holding CEO’su Hüsnü Akhan, Galataport’un yılda 3 milyon kruvaziyer yolcu olmak üzere 7 milyon yabancı ziyaretçiyle, turizm gelirlerine 5 milyar lira civarında katkı sağlayacağı söyledi. Akhan, “Yılda 25 milyon da yerli ziyaretçi gelecek, bölgeyi halkın kullanımına açacağız” diye konuştu.

9 BİN KİŞİYE İSTİHDAM

Projenin inşaatı süresince 5 bin kişiye, tamamlandığında 4 bin 500 kişiye istihdam yaratılacağını belirten Akhan, konuşmasına şöyle devam etti: “Tamamlandığı zaman Galataport’un Karaköy’ün gerek tarihi gerekse mimari yapısına uygun bir liman olması en öncelikli hedefimiz. 250 yıldan beri halkın kullanımına kapalı olan rıhtım ve deniz kenarı 1.2 kilometre boyunca halka açılacak ve sahil şeridi bir yürüyüş yolu haline getirilecek.”

HONG KONG’LU PENİNSULA KARAKÖY’E GELİYOR

Yaklaşık 150 yıllık geçmişiyle, dünyanın önde gelen lüks otel zincirlerinden biri olan The Peninsula Hotels ile yapılan anlaşmaya da değinen Akhan “Galataport’ta çok önemli bir yabancı sermaye yatırımını hayata geçiriyoruz. The Peninsula Hotels ile Karaköy tarafındaki tarihi binalar için anlaşma yaptık. Bu ortaklık kapsamında 300 milyon Euro’luk bir yatırım yapacaklar” dedi.

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir?Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı.Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

‘Konut İhtisas Bankası’ kurulmalı

Konut kredilerinde yüzde 0.80’e çekilen faizin, kalıcı olarak daha da düşmesi için “Konut İhtisas Bankası” …