1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Türkiye’den Ermenistan ve Kuzey Kore’ye İlk Onay!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın açıkladığı taşınmaz satışı listesi, Türkiye’nin tanımadığı ve mütekabiliyet dışında tutulan Ermenistan ve Kuzey Kore’ye taşınmaz satışı yapıldığını ortaya koydu.

turkiyeden-ermenistan-ve-kuzey-koreye-ilk-onay

Bayraktar’ın açıkladığı rakamlara göre, Ermenistan’a iki kişi adına bir taşınmaz satışı, Kuzey Kore’ye ise bir kişi adına 808 metrekarelik bir taşınmaz satışı gerçekleşti.

Yabancılara mülk satışının önünü açan Mütekabiliyet Yasası’yla, 183 ülke vatandaşının Türkiye’den şartsız gayrimenkul alabilmelerinin yolu açılırken, Türkiye’nin ilişkilerini dondurduğu Suriye, Ermenistan, Kuzey Kore gibi ülkeler liste dışında tutulmuştu.

Bayraktar, MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık’ın yabancılara taşınmaz satışına ilişkin sorularını yanıtlarken, Türkiye’nin mütekabiliyet düzenlemesi sonrasındaki şartsız satış istatistiklerini açıkladı.

Taşınmaz satışı listesinde Alman vatandaşlar ilk sırayı korurken, Nijerya, İzlanda hatta Mairitius’tan gelip mülk edinenler de bulunuyor. Türkiye’de yabancıların mülk edinebildiğini ancak tüzel kişilere satış yapılmadığını belirten Bayraktar, Türkiye’de satışın yasaklanacağı yüzde 10 sınırına ulaşan hiçbir ilçenin de bulunmadığını söyledi.

Bayraktar’ın verdiği bilgilere göre yabancıya mülk satışında durum şöyle:

– 139 bin 859 yabancı, Türkiye’de 152 bin 993 adet taşınmaz satın aldı.

– Yabancılara satılan mülklerin toplam alanı 136 milyon 961 bin 607 metrekareyi geçti.

– 18 bin 935 adet taşınmazdan oluşan 23 milyon 525 bin metrekarelik alanın satışı, 18 Mayıs 2012’den sonra gerçekleşti. Bunları 13 bin 574 kişi satın aldı.

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Pandemi ve Deprem Bodrum’da Ev Kiralarını 2 Katına Çıkardı

Muğla’nın turizm cenneti ilçesi Bodrum’da corona virüs salgını ve deprem korkusu yaşayanların büyükşehirlerden kaçarak ilçeye …