1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

TOKİ’ye Yabancı İlgisi

Sudan Güney Darfur Eyaleti Valisi Abdlrahman Rahma Abdlrahman, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ahmet Haluk Karabel’i ziyaret etti.

tokiye-yabanci-ilgisi

TOKİ’den yapılan yazılı açıklamaya göre, 567 bin konut rakamına ulaşan, yerel yönetimlerle kentsel dönüşüm projeleri de gerçekleştiren TOKİ, yabancıların da dikkatini çekiyor.

Çalışma modeli ve projeleriyle Afganistan’dan Cezayir’e, İspanya’dan İran’a kadar birçok ülkeden ziyaretçi ağırlayan TOKİ’nin son misafiri Sudan heyeti oldu.

Sudan Güney Darfur Eyaleti Valisi Abdlrahman Rahma Abdlrahman ve beraberindeki heyet, İdare’nin Bilkent’teki merkez binasında TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel’i ziyaret ederek, projeler ve İdare’nin çalışma modeli hakkında bilgi aldı.

Karabel, TOKİ’nin 567 bin 310 konut rakamına ulaştığını ve projeleri için Hazine’den kaynak almadan kendi kendini finanse ettiğini belirtti.

TOKİ’nin kamuya ait sorunlu arsa veya arazileri proje üreterek veya satışa çıkararak değerlendirdiğini, bu şekilde sağlanan gelirle projelerin finanse edildiğini bildiren Karabel, şöyle devam etti:

”Ürettiğimiz konutların yüzde 85’i sosyal konut niteliğinde. Sadece konut yapmıyoruz. Konutlarla sağlık ocağı, okul, cami, ticaret merkezi gibi sosyal donatıları da vatandaşlarımızın hizmetine sunuyoruz. Toplam 20 bin derslikli 897 okul, 925 spor salonu, 131 yurt ve pansiyon, 94 sağlık ocağı, 200 hastane yaptık.”

Karabel, TOKİ’nin yerel yönetimlerin işbirliğiyle 58 şehirdeki 127 belediyeyle kentleri çarpık yapılar ve plansız yerleşmeden kurtaran 277 kentsel yenileme çalışması yaptığını belirtti.

Yoksul ve alt gelir grubuna yönelik üretilen konutlarla ilgili bilgi veren Karabel, yoksul grubu konutların peşinatsız 20 yıl vadeli olarak satışa sunulduğunu, alt gelir grubu konutların ise düşük peşinatlı, taksit miktarı düşük ve 15 yıl vadeli satıldığını kaydetti.

-TOKİ, yurt dışındaki afetlere kayıtsız kalmadı-

Açıklamaya göre, Rize, Elazığ ve Van’da afetzedeler için konut yapan TOKİ, yurt dışında yaşanan afetlere de kayıtsız kalmadı.

İdare, 2004’te meydana gelen deprem ve tsunamide hasar gören Endonezya ve Sri Lanka’da konut projeleri gerçekleştirmişti. 2005’teki deprem sonrasında Pakistan’ın Muzafferabad bölgesinde 197 konutu sosyal donatılarıyla teslim eden TOKİ, yine Pakistan’da 2010’da yaşanan sel felaketi sonrasında inşasını başlattığı 4 bin 620 konut ve sosyal donatılarda teslim aşamasına geldi.

Kaynak: AA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

İzmir’de Kiralık Ev Kalmadı

İzmir’deki yıkıcı depremin ardından büyük korku yaşayan vatandaşlar evlerini değiştirmek istiyor. Yaklaşık 4 bin 500 …