1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Tarihi Uşak Evleri Yatırımcıları Bekliyor!

OsmanIı mimarisi özellikleri taşıyan Tarihi Uşak Evleri, restorasyon için yatırımcıları bekliyor.

Uşakta butik otelle pansiyon işletmeciliğine uygun ve OsmanIı mimarisi özellikleri taşıyan Tarihi Uşak Evleri, restorasyon için yatırımcıları bekliyor. Büyük kısmı Aybey, Işık, Karaağaç ve Kurtuluş mahallelerinde bulunan evlerin genellikle birinci katı taş örgü, ikinci katı ise ahşap, cumbalı ve beşik çatılı, alaturka kiremitle inşa ediliyor.

Uşak’ta tarihi değere sahip Anıtlar Kurulu’ndan tescilli 220 bina bulunuyor. Uşak Belediye Başkam Ali Erdoğan kentte tarihi nitelikte gerçek bina sayısının daha fazla olduğunu söyledi. Belediye olarak kentin doğal dokusunun korunmasına büyük önem verdiklerini ve gerekli altyapı çalışmalarını öncelikle tamamladıklarını aktaran Başkan Erdoğan, bunun yanında tarihi yapıların restorasyonu ve çevresinin iyileştirilmesi için çalışma yürüttüklerini de söyledi. Tarihe sahip çıkmayı görev edindiklerini belirten Erdoğan, bunun tek başına üstesinden gelinecek bir iş olmadığına dikkat çekti. Tarihi evlerin olduğu semtlerde altyapı çalışmalarını tamamladıklarını da sözlerine ekleyen Başkan Erdoğan “Doğalgaz, su, kanalizasyon ve elektrik gibi sorunlar çözüldü. Öncelikli olarak ev sahiplerinin, evleri restore ederek, konut olarak kullanmalarını arzu ediyoruz” dedi. Evlerin çoğunlukla kullanılmaz halde bulunduğunu ve evlerin restorasyon çalışmalarının tamamlanması halinde çok önemli bir kazanım sağlayacaklarını vurgulayan Başkan Erdoğan sözlerini şöyle tamamladı. “Tarihi evler kendine has mimarisiyle butik otel ve pansiyon işletmeciliğine uygun. Çok sayıda tarihi evimiz var. Yatırımcı bekliyoruz. Gelsinler bu evleri restore ederek butik otel yapsınlar. Desteğe hazırız. Yeter ki, kente, tarihe, mimariye sahip çıkalım.”

Star

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Uşak’taki Konaklama Krizine Otel Müjdesi!

Kentteki konaklama sıkıntısına Kültür ve Turizm Müdürü Arıtürk’ten yanıt geldi: 6 termal tesis faaliyette. Tesislere …