1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Tarihi Camide Tadilat Komediye Dönüştü!

Muğla’nın Datça İlçesi’ne bağlı Hızırşah Köyü’ndeki 700 yıllık tarihi camide iki gün önce başlatılan tadilat çalışmaları komediye dönüştü.

Datça, datça cami, Hızırşah Köyü, Hızırşah Köyü cami, muğla, muğla cami

Canan Koçak tarafından ölen babasının hayrına yaptırıldığı belirtilen tadilat çalışmaları, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Datça Şubesi yöneticilerinin camide yaptıkları basın açıklaması üzerine ortaya çıktı. Anıtlar Kurulu’ndan izin alınmadan yapılan çalışmalar, İlçe Kaymakamı Hamdi Üncü tarafından durduruldu. İncelemede, caminin zemininde bulunan tahtaların sökülerek yerine seramik döşendiği, caminin arka tarafında ise ne amaçla yapıldığı belli olmayan derin bir çukurun açıldığı belirlendi.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Datça Şube Başkanı Murat Yıldırım, vakıf üyeleri ile Hızırşah Köyü’ndeki 700 yıllık tarihi cami önünde yaptığı açıklamada, 700 yıllık yapının tarihi dokusuna zarar verildiğini öne sürdü. Tarihi külliyenin iki yıl öncesine kadar bırakın ibadethane olmayı virane olduğunu hatırlatan Yıldırım, ‘Alevi cemaati tarafından buranın temizlenerek düzenlemesinden sonra cem töreni yapılması ve kurban lokması dağıtması bazı kesimleri rahatsız etti. Yıllardır kaderine terk edilen külliyeye gönüllü imam atanıp, Cuma namazları kılınmaya başlandı. Alevilerin ibadetini engellemek için toplu taşıma ile Cuma günleri namaz kılınması son derece düşündürücüdürö dedi.

ASLINA UYGUN RESTORE EDİLSİN

Bölgenin birinci derece SİT alanı olduğunu ifade eden Yıldırım, ‘Anıtlar Kurulu’ndan izin alınmadan hiçbir onarım yapılmaması gerekirken, külliyenin bahçesine tuvalet yapılmış ayrıca külliyenin içerisinde tarihi dokuya zarar verecek şekilde tadilat yapılmaya başlanmıştırö diye konuştu. Yıldırım, en az 700 yıllık tarihi eserin aslına uygun olarak uzmanları tarafından yasal şekilde restore edilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

ÖLEN BABASI İÇİN YAPMIŞ

Tadilat çalışmalarını kendisinin yaptırdığını ifade eden inşaat ustası Canan Koçak, DHA’nın sorularını yanıtladı. Caminin zeminindeki tahtaların çürüdüğünü ve içerde ağır bir koku oluştuğu belirten Koçak, ‘Hiçbir maddi karşılık beklemiyorum. Ölen babamın hayır duası için zemini onarıp, içeriye klima koydukö dedi. Koçak, tarihi yapının arka tarafındaki çukuru ise kendilerinin kazmadığını iddia etti.

UZMAN HEYET BEKLENİYOR

Tarihi yapıda izinsiz tadilat çalışmalarının yapıldığını DHA muhabirinden öğrenen İlçe Kaymakamı Hamdi Üncü, camiye gidip incelemelerde bulunduktan sonra bir açıklama yaptı. Çalışmalarla ilgili kendilerine herhangi bir bilgi ve şikayetin ulaşmadığını vurgulayan Kaymakam Üncü, ‘Camide tadilat yapıldığını öğrenince olay yerine giderek incelemelerde bulundum. Zemin tahtalarının sökülerek yerine seramik döşendiği, caminin girişindeki granitlerin kaldırılarak yağmur suyu oluğu döşendiği tespit edildi. Tadilat izinsiz olduğu için durduruldu. Çalışma yapan dört kişi hakkında tutanak tutuldu ve olay Cumhuriyet Savcılığı’na bildirildi. Ayrıca bir yazı ile Aydın Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne durumu ilettik. Bir uzman heyetin gelerek inceleme yapmasını istedik. Zaten burada tadilat projesi var. Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından bir proje hazırlandı. Önümüzdeki günlerde restore çalışmaları başlatılacak” diye konuştu.

Haberler

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Conrad İstanbul’un Sahibinden Bodrum’a Yeni Yatırım

Conrad İstanbul Oteli’nin sahibi olan Aksoy Holding, Muğla’nın Bodrum İlçesi Tilkicik Koyu’nda gerçekleştireceği gayrimenkul projesi …