1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Son Yılların Popüler Yapıları: Prefabrik Evler

PREFABRİK EVLER SON YILLARDA POPÜLER YAPILAR

Son Yılların Popüler Yapıları: Prefabrik Evler

PREFABRİK EVLER NERELERE YAPILIR

Prefabrik bütün parçaları önceden üretilmiş montajı yerleştirileceği yerde yapılan yapılara verilen isimdir. Son yıllarda emlak piyasasındaki artış ev sahibi olmak isteyenleri farklı alternatiflere yönlendirmiştir. Özellikle bağ bahçe işleri için kullanılacak araziler ve yazlık yerler için tercih edilen prefabrik evler düşük maliyete insanların ev sahibi olmasını kolaylaştırmaktadır. Ev olarak kullanılmasının yanında deprem sonrası insanların barınma ihtiyacını karşılamak için, şantiye binası olarak, yemekhane, duş, tuvalet kabini olarak, kamp alanlarında, ofis binalarında oldukça fazla tercih edilen yapılar olarak karşımıza çıkmaktadır. Prefabrik Yapılar isteğe bağlı olarak ihtiyaç ve beklenti doğrultusunda tek katlı veya iki katlı olarak üretilebilir. Yine kişisel tercihlere ve yapının yerleştirileceği arazinin özelliğine göre göre istenilen büyüklükte üretilebilir. Hızlı yapılabilir ve ekonomik olması prefabrik yapıların en önemli avantajlarından biridir. Ayrıca parçaları önceden fabrikada üretildiğinden kurulum aşamasında diğer yapılara göre çevreye çok daha az zarar vermektedir. Prefabrik evler günümüzde her şehir veya yerleşim yerine yapılabilir. Yapılacak yerin arazi özelliklerine, iklim şartlarına bağlı olarak kullanılacak malzemeler değiştirilebilinir.

Örenğin, İzmir Prefabrik ev için yerleştirilecek arsada önceden hazırlanmış bir betonarme zemine ihtiyaç duyulmaktadır. Çünkü önceden üretilmiş parçalar bu betonarme zeminin üzerine inşa edilmektedir. prefabrik ev yaptırmak istediğiniz arazinin de belli özellikleri olması gerekir. Öncelikle arazinizin imar izninin olması gerekir. Eğer arazi alınırken imar izni olmayan bir yer alınmışsa prefabrik yapımına izin verilmez. Ancak imar izni çıkartılırsa prefabrik konut yapımı için belediyeden izin alınabilir. Sonradan da bu izin alınabilir fakat bu biraz riskli bir durumdur. Çünkü belediyeler her arsa için imar izni vermemektedir.. Bu yüzden prefabrik kullanılacak bir arsa alınacaksa ilk önce söz konusu arazinin imar izninin olup olmadığının belediyeden öğrenilmesi prefabrik konut işlerinin hızlı ilerlemesi açısından oldukça faydalı olacaktır. Bunun yanı sıra prefabrik evin yapılacağı arazinin olduğu bölgede alt yapı hizmetinin olup olmadığının da belirlenmesi gerekir. Ayrıca belli özellikleri karşılayan tarlalarda da prefabrik yapımına izin verilmektedir. Yola cephesi olan tarlalarda yüzde beşlik imar izni çıkabilmektedir.

PREFABRİK EVLERİN KULLANIM ÖMRÜ NE KADARDIR?

Prefabrik konutların günümüzde oldukça fazla kullanım alanı vardır. Kişilerin ihtiyaç ve beklentilerine göre neredeyse istenilen her yere prefabrik yapılar yerleştirilmektedir. İnsanlar iş sahalarında bu yapıları tercih edebildikleri gibi günümüzde uzun yıllar barınma ihtiyacını karşılamak için de Prefabrik konutları tercih etmeye başlamışlardır. Ekonomik olarak uygun olması, depreme dayanıklı olması, konfor açısından betonarme yapılardan hiçbir farkının olmaması prefabrik konutları cazip hale getirmektedir. Ayrıca yapımının kısa sürmesi, yapılacak alanlarda diğer yapılara göre daha az tahribata yol açması ev sahibi olmak isteyenler iin belirleyici etkenler olarak sayılabilir. Peki, birçok avantaja sahip, günümüzde çok tercih edilen prefabrik yapıların ömrü ne kadardır?

Düşünülenin aksine Prefabrik ev modelleri kullanım ömrü oldukça uzundur. Prefabrik konutların uzun ömürlü olmadığını düşündüren unsur olan maliyetinin düşük olması parçaların önceden fabrikada üretiliyor olması ve daha kısa sürede yapılıyor olmasıyla alakalı bir durumdur. Oysa bir yapının ömrünü belirleyen kullanılan malzemelerin kaliteli dayanıklı ve yapıldı yerin şartlarına uygun yapılmış olmasıdır. Eğer ki sahip olduğunuz prefabrik konutlarınızı arazinizin bulunduğu yerin iklim şartlarına arazinizin özelliklerine göre yaptırdıysanız konutlarınızın ömrü uzun olacaktır. Bazı çevresel şartlara göre değişmekle beraber bir prefabrik konutun ömrü ortalama 40- 50 yıl kadardır.

Prefabrik evler yapılırken kullanılacak malzemelerin dayanıklı ve kaliteli olmasına dikkat edilir ve sonradan evlerin bakımı geciktirmeden yapılırsa uzun yıllar kullanılabilir. Evin çelik iskelet yapısının zaman zaman güçlendirilmesi evlerin ömrünü uzatacak bir önlemdir. Kısacası prefabrik yapıların ömrü çevresel şartlar, kullanılan malzemenin kalitesi, evlerin nasıl kullanıldığına bağlı olarak değişir. O yüzden ilk olarak ihtiyaçlarınızı belirlemeli, ihtiyaç ve beklentileriniz doğrultusunda kaliteli malzeme seçerek prefabrik evlerinizin uzun yıllar dayanıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Yağmahan İnşaat Ltd. Şti.
Şile Otoban Üzeri Kirazlıdere Mahallesi Kışla Caddesi
Havuz Sokak No: 20 / 8 İlhanlar Plaza Kat: 3 Çekmeköy / İstanbul
0216 614 04 34 – 0216 614 04 33 – 0505 507 04 18
www.yagmahan.com
www.e-villaproje.com

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir?Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı.Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Hafif Çelik Yapıların Yıldızı COVID-19 Sürecinde Bir Kez Daha Parladı!

Düşük ağırlığına kıyasla yüksek mukavemeti, yanmazlık özelliği, ama hepsinden de öte hızlı ve kolay montaj …