1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Şişli Camii Etrafındaki Gökdelenler İçin Suç Duyurusu!

Gökdelen inşaatların gölgesinde başlayan tartışma Şişli’ye taşındı. Zeytinburnu’nda yapılan üç gökdelenin Sultanahmet Camii’nin siluetini etkilemesi konuşulurken bu kez de aynı dertten Şişli’nin simgesi cami muzdarip oldu.

Şişli Camii’nin gökdelen gölgesinde kalmasına dayanamayan CHP’li Belediye Meclis üyesi Dursun Çaltı suç duyurusunda bulundu

Daha önce halk pazarı olarak kullanılan Karagözyan Ermeni Vakfı’na ait 6.5 dönümlük araziye otel ve rezidans yapılmaya başlandı. Abide-i Hürriyet Caddesi kenarında bulunan binalarda kat sınırı 6’yı geçmezken eski hakim olan ve bir dönem AK Parti meclisi üyeliği de yapan Mehmet Uyanoğlu’nun yaptığı inşaat yükseldikçe yükseldi, 40 kata ulaştı. Şişli Camii inşaatın gölgesinde kayboldu.

GÖĞÜ DEĞİL TARİHİ DELİYOR
Duruma tepki gösteren CHP’li Belediye Meclis Üyesi Dursun Çaltı savcılığın yolunu tutu. Çaltı, Cami ve Şişli’nin 1950’de çekilmiş fotoğraflarının yanına devam eden inşaatın fotoğraflarını da ekleyip suç duyurusunda bulundu. Çaltı ‘Gökdelen, tarihi Şişli Camii’nin ve genel olarak İstanbul’un siluetini bozan, tarihi dokuya aykırı ve tabiri caizse Şişli’nin kalbine saplanmış bir hançer gibi duran bir yapı’ dedi. İlgililer hakkında işlem yapılmasını ve Belediye Başkanının görevden uzaklaştırılmasını talep etti.

SAVCILIKTAN SİLÜET SORUŞTURMASI
Dilekçe üzerine İstanbul Cumhuriyet Savcılığı Şişli’de silüet soruşturması başlattı. Suç duyurusunda bulunan Çaltı ‘Bu konuyu meclis gündemine de taşıdım. Ben savcılığın Şişli’nin kalbine hançer saplayanlar hakkında gerekli işlemleri yapacağını düşünüyorum. İlçede yapılanlar bir imar cinayetidir. Talebim inşaatın fazla katlarının yıkılması ve caminin silüetinin belirgin hale getirilmesi’ dedi.

PAZARCILAR TAHLİYE EDİLDİ
Şişli’nin merkezinde yer alan 6 bin 500 metrekare arazi daha önce Halk Pazarı olarak kullanılıyordu. Pazarcılar tahliye edilip arazide inşaat yapılmaya başlandı.

Ercan Sarıkaya / AKŞAM

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Akfen İnşaat, Esentepe’de Kentsel Dönüşüme Başlıyor!

Ünlü işadamı Hamdi Akın’ın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Akfen Holding, İstanbul’un merkezinde kentsel dönüşüm için …