1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

“Para Politikası Konut Sorununu Çözemez”

Kanada Merkez Bankası Başkanı para politikası ile konut piyasasındaki düşük arz kaynaklı maliyet sorununun çözülemeyeceğini söyledi.

Kanada Merkez Bankası Başkanı Tiff Macklem, para politikasının kira ve diğer konut maliyetlerini yükselten arz sorununu çözemeyeceğini söyledi ve “Para politikası her şeyi yapamaz” dedi.

Bankanın politika faizini art arda dördüncü toplantıda yüzde 5’te tutmasının ardından yaptığı ilk konuşmada Macklem, şu anda enflasyonun hedefin üzerinde seyretmesine en büyük katkıyı yapan barınma enflasyonunun kısmen faiz artışlarının mortgage faiz maliyetleri üzerindeki etkisini yansıttığını söyledi. Ancak bu aynı zamanda ülkedeki kronik arz sıkıntısından kaynaklanan kira ve diğer konut maliyetlerindeki artışlardan da kaynaklanıyor.

“Bu, para politikasının çözebileceği bir şey değil” diye konuşan Macklem, “Para politikası her şeyi yapamaz. Para politikasının sağlayabileceğinden daha fazlasını bekleyerek ona aşırı bir yük bindirmekten kaçınmamız gerekiyor. Para politikasının doğru odağı yapabileceği kadarıdır. Bu zaten büyük, zor ve önemli bir iş” ifadelerini kullandı.

Kanada’da konut arzının imar kısıtlamaları, onay süreçlerindeki gecikme ve belirsizlikler, vasıflı işçi sıkıntısı nedeniyle uzun yıllardır talebin gerisinde kaldığını belirten Macklem, “Para politikası özellikle kısa vadede talebi etkileyebilir. Ancak tedarik tarafında uzun süredir devam eden yapısal sorunları çözemez” dedi.

Hakkında: SerMimar

Osmanlılarda mimarbaşı, SerMimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak SerMimar'ın görevleri arasındaydı.

Ayrıca...

Riskli Yapıların Güçlendirilmesi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Deprem Güçlendirme Derneği (DEGÜDER) Başkanı Sinan Türkkan, Kahramanmaraş merkezli depremlerin birinci yılında riskli konutlarını depreme …