1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Palandöken’de Kayakla 3 Bin Metreden Uçmanın Keyfini Yaşayın!

İstanbul bu yıl pek kar görmese de bu bizim kar, kış yaşamayacağımız anlamına gelmiyor. Eğer istersek 1.5 saatlik bir yolculukla ulaşılabilecek ve kışın tadını sonuna kadar çıkartabileceğimiz bir yer var.

Bu düşünceyle yola çıkarak Palandöken’e gitmeye karar verdim. Erzurum Havaalanı”nda uçaktan iner inmez ne kadar doğru bir karar verdiğimi anladım. Her yer bembeyaz karla örtülü ve hava ise pırıl pırıldı. Dedeman Oteli”ne vardığımda ise karşılaştığım sıcak karşılama günümün güzel geçmesine yetti. Palandöken, yaklaşık olarak yılın 150 günü karla kaplı olduğu için kış sporlarıyla ilgili pek çok yarışmada diğer kayak merkezlerine göre öne çıkıyor. Türkiye’nin en yüksek rakımlı, en dik ve en uzun pistlerine sahip bu dağ, giderek daha çok kayakçı tarafından da tercih ediliyor. Aralık ve Nisan ayları arası kayak yapmaya olanak sağlaması bir yana ulaşım kolaylığı da çok etkili tabii ki… Mesela Erzurum Havaalanı”ndan Dedeman Oteli”ne ulaşmam sadece 15 dakika sürdü. Ve en önemlisi de pistin hemen dibinde bulunan oteldeki odamın penceresinden de gün boyu pisti izleyebildim. Uçak sefer sayılarının artmış olması da ulaşım alternatifleri için ayrı bir avantaj sağlıyor.

Bin metre boyunca durmadan kayabilirsiniz

Palandöken ve Erzurum, Aralık ve Nisan aylarını kapsayan kayak sezonunda yurt dışı ve yurt içinden kayak sporu ile ilgilenen kişileri ağırlamakla kalmıyor, aynı zamanda tüm yıl boyunca şirket misafirlerine de hizmet veriyor. Palandöken kayak merkezi 3125 metre ile Türkiye’nin en yüksek rakımlı pistine sahip. 3125 metreden 2100 metre rakıma hiç durmadan kayma olanağı sağlaması ise kayak merkezini daha da önemli hale getiriyor. Pistlerinin toplam uzunluğu yaklaşık 30 km. ve en uzun pisti ise 12 km. Her ne kadar kayak mevsimi Aralık ve Nisan ayı süresince devam etse de, 3215 metrede yaz dönemleri de dahil kayak yapma olanağı var. Palandöken’de kayak sezonu boyunca “toz kar” üzerinde kayak yapılıyor.

Otantik mimari yapı korunmuş

Sadece kayak turizmiyle öne çıkmakla kalmayan Palandöken, kayak merkezine bir saatlik karayolu uzaklığında bulunan ve dünyanın üçüncü büyük şelalesi olan Tortum Şelalesi gibi doğal güzellikleriyle de öne çıkıyor. Bunun dışında Çifte Minareli Medrese, Ulu Camii, Erzurum Kalesi, Ilıca Kaplıcaları, Kurtuluş Savaşı’nın canlı izlerini barındıran tabyalar ve bölgenin kültür mirası olan ve otantik mimari yapısını koruyan Erzurum Evleri, görülesi mekanlardan sadece birkaçı…

Dedeman ve Palandöken

Palandöken’in ilk otellerinden biri olan, Dedeman Palandöken, 1994 yılından bu yana misafirlerini ağırlıyor. 2011 yılında “Dağ Oteli” konseptine sadık kalınarak baştan aşağı yenilenen otelde farklı uzunlukta 8 lift ve gondol, kayak pistleri, kayak kiralama ve kayak dersleri olanakları da mevcut. Dedeman Palandöken’de konseptin bir kayak oteli olması ve pistlerin ortasında yer alması, kayak tutkunlarını doğal olarak cezbediyor. Ayrıca half-pipe ve snow park’ın otel önünde yer alması da ilgiyi büyük ölçüde artırıyor. Otelden dışarı çıkıldığı anda kayak yapmaya başlayabiliyor olmak, bir kayaksever için büyük lüks… Spor yapmak insanı fazladan acıktırıyor. Ve Dedeman’ın her iki restoranında da Türk ve dünya mutfaklarından örnekler bulunuyor.

Birbirinden güzel lezzetler

Anadolu mutfağının en güzel örneklerini barındıran şehirlerden biri şüphesiz ki Erzurum…

Bu yöreye has den çorbası, cağ bebabı, herle aşı, ayran aşı, borani, peynir kuymağı, kadayıf dolması, ekşili dolma, şükkar köftesi, sütlü et, peynir kuymağı veya çiriş tadılmaya değer lezzetlerden sadece bazıları.

Kilimcilik ve ehram dokumacılığıyla ünlü

Yine Erzurum ve civarı kilimcilik, ehram dokumacılığı, keçecilik, kevelcilik (kürkçülük) ve oltu taşı gibi halen sürdürülen el sanatlarıyla kültürel mirası yarınlara taşımasıyla da önem kazanıyor.

Rakamlarla Palandöken Dedeman Pisti

Kayak Alanları: 2.100-3.172 m arası
Toplam Kayak Pisti: 42 km.
En Uzun Pist: 12 km.
1 gondol lift
9 adet chair lift
1 adet t-bar
1 adet bant
Moggle pist
Half pipe ve free style alanları

Dedeman Palandöken Ski Lodge
Chalet tarzı dizaynı ile Dedeman Palandöken Ski Lodge, hem kayak yapmaya gelenleri ağırlıyor hem de yıl boyunca irili ufaklı şirket toplantılarına ev sahipliği yapıyor. 2005 yılında hizmete açılan Dedeman Ski Lodge; şehir merkezine 2 km., havaalanına 14 km., otogara ise 7 km. uzaklıkta bulunuyor.

Dedeman Palandöken Ski Lodge’da kalmak için:
Adres: PK 115 25000 Erzurum, Turkey
Telefon: 0442 317 0500 Faks: 0442 317 05 04
E-Posta: skilodge@dedeman.com
Dedeman Palandöken’de kalmak için:
Telefon: 0442 316 24 14 Faks: 0442 316 36 07

VATAN / Süha Derbent

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418