1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Orta Hasarlı Binalar Yeniden İncelenecek!

Düzce’de orta hasarlı olarak belirlenen bin 100 binanın 20’si yapılan itiraz üzerine yeniden incelenecek.

orta-hasarli-binalar-yeniden-incelenecek

Kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında orta hasarlı konut sahiplerine yıkıma itiraz etmeleri için tanınan süre 31 Aralık 2012’de sona erdi. Ev sahiplerine itiraz için tanınan süre kapsamında kentteki bin 100 orta hasarlı binadan 20’si için Düzce Üniversitesi’ne (DÜ) başvuru yapıldı.

DÜ’de görevli akademisyenler de itirazı yapılan 20 orta hasarlı binanın teknik ve alt yapısını yeniden inceleyerek güvenli olup olmadığına ilişkin rapor hazırlayacak.

DÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fehmi Erzincanlı, kentte belirlenen orta hasarlı bina sahiplerinden 20’sinin itiraz için başvuru yaptığını söyledi.

Başvuru sürecinin ardından teknik ve alt yapıyı hazırlayarak başvuruları değerlendirmeye alacaklarını dile getiren Erzincanlı, ”İlk önce binaların ön incelemesi yapılacak. Daha sonra yapım tarihlerine bakılacak. 2000 yılından önce yapılan binalar daha hasarlı olabilir. Bazı binalar bu kapsama girmeyebilir. Onlar ayrıca değerlendirilecek. Daha sonra binanın karot ve zemin çalışmasını yapıp gerekli hesaplamaları yaptıktan sonra bina sahiplerine bilgi vereceğiz” diye konuştu.

Erzincanlı, başvuru sayısının orta hasarlı bina sayısına oranla az olduğuna dikkati çekerek, bunun bina sahiplerinin yeterince bilgilendirilmemesinden kaynaklanabileceğini kaydetti.

Lisanslandırma yetkisinin kendilerine Aralık ayında ulaştığını, bu nedenle yeterli bilgilendirmeyi yapamadıklarını vurgulayan Erzincanlı, ”Bu nedenle sayının düşük olduğunu tahmin ediyoruz. İnşallah itiraz süresi Valilik tarafından uzatılırsa başvuruları almaya devam edeceğiz” ifadesini kullandı.

Kaynak: AA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

İzmir’de Kiralık Ev Kalmadı

İzmir’deki yıkıcı depremin ardından büyük korku yaşayan vatandaşlar evlerini değiştirmek istiyor. Yaklaşık 4 bin 500 …