1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Ofton İnşaat, Kandilli’de “Şehir Villası” Yapıyor!

Ofton İnşaat, Kandilli’deki yeni projesi olan Elysium Serene’de sadece 3+1dairelere yer veriyor. Hakkı Altun’un ‘şehir villası’ olarak tanımladığı proje birçok özelliğiyle bu tanımın altını doldurmayı başarıyor

1 Milyon, 2011, 2013, Akbank, alışveriş, Bodrum, Buldum, Çengelköy, çocuk, dolar, emlak, Esenyurt, Garanti Bankası, Haber, Haberler, Halkbank, Ing, İngiltere, kampanya, Kandilli, Kandilli Rasathanesi, konut kredisi, Kuveyt, maliyet, model, oyun, proje, renk, sadece, Samsun, spor, Tapu, tarz, tasarım, Ten, Tenis, Yapı Kredi

Şantiye Turu’muzun bu haftaki konuğu Of ve Tonya’lı inşaatçıların birlikte kurduğu Ofton’un son projesi olan Kandilli’deki Elysium Serene projesi. Elysium Serene Kandilli Rasathanesi’ne 150 metre mesafede yapılıyor. Bölge daha önceleri Çengelköy olarak geçiyormuş ama artık Kandilli olarak tescillenmiş. Bu arada 4. Murat oğlu Muhammed doğduğunda kandilleri burada yaktığı için bölgenin adı öyle kalmış.

Projeye ilk olarak geçen yılın sonlarında satışa çıktığı ve inşaatın başladığı dönemde gitmiştim. Yemyeşil bir arazinin içinde inşa edilen projeyi birlikte gezdiğimiz Ofton İnşaat Yönetim Kurulu Eş Başkanı Hakkı Altun ile de satış ofisinin terasında sohbet ettik.

Arsanın içindeki ağaçlara dokunulmamış. Erik, incir, dut, armut ve elma gibi birçok meyve ağacı yetişiyor. Öyle ki, arsadaki ağaçlardan toplanan eriklerle yapılmış erik suyunu bile içme fırsatı buldum. Buradan ev alanlar da bu meyvelerin tadına bakabilecek. Zaten bölgede güzel bir esinti var ve bulunduğumuz teras da bizi serinleterek bunu kanıtladı. Yüzde 5 eğimiyle manzara hakimiyeti sağlayan arsa özel imarlı bölgede yer alıyor. Hakkı Bey de, yeşilliği, havası ve lokasyonu nedeniyle projeyi ‘şehir villası’ olarak tanımlıyor. Taşıdığı özellikler de Elysium Serene’nin bu unvanı hak etiğini gösteriyor.

İnşaatı yarıladı

Projede inşaat 2011 yılının aralık ayında başladı.Hakkı Bey, arazideki eğim nedeniyle temellerin atılmasına işaret ederek işin zor kısımlarını bitirdiklerini anlatıyor. İnşaat seviyesi ise toplamda yüzde 50’yi geçmiş durumda. İnşaatta 150 kişi çalışıyor. İnce işçilikler başladığında ise 500 kişinin çalışacağı belirtiliyor.

Erken teslim gündemde

Kış aylarının biraz sert geçmesi inşaatı biraz aksatmış ama sonrasında hız artmış. Şu anda inşaatın seyri takvime uygun olarak gidiyor. Hatta inşaat o kadar hızlanmış ki Hakkı Bey teslimleri 4-5 ay önce yapmayı planladıklarını söylüyor. Bu durumda inşaatlar Eylül 2013’te teslim edilecek.

Hepsi 3+1 dairelerden oluşuyor

21 bin metrekarelik satılabilir alanı bulunan proje nin toplam inşaat alanı ise 33 bin metrekare. 17 bloktan oluşan Elysium Serene’de 4 katlı bloklar 8 daireden oluşuyor. Toplam konut sayısı 136. Her katta sadece 2 konut bulunuyor. Konutların da hepsi 135 ile 169 metrekare arasında 3+1 olarak tasarlanmış. Fakat bodrum ve zemin katlar istenirse 4+1 veya 5+1 yapılabiliyor.

Hakkı Bey, projenin konseptinin kendilerini 3+1’lere yönlendirdiğini belirterek, daha büyük metrekarelerde alım gücü düşeceği için bu tipleri seçtiklerini söyledi. Hakkı Bey, gelen taleplerin de kendilerini doğruladığını belirterek, ailelere hitap ettiğinden dolayı herkesin 3+1 istediğini kaydetti.

Eski evi satıp yenisini alıyorlar

Projeye daha çok o bölgede yaşayanlar ilgi gösteriyor. Kandilli bölgesinde tapu sıkıntısı olduğu için tapulu evler ilgi görüyor. Elysium Serene de bu avantajını kullanıyor. Eski evlerini satanlar buradan konut alıyor. Bir de bölgede ya çok lüks villalar ya da eski evler var. Elysium Serene, yeni olması ve fiyat avantajıyla önemli bir boşluğu da dolduruyor. Projeden konut alanların yüzde 20’si Ofton’un eski müşterileri.

Kuveyt’ten alan var

Projedeki 136 konutun yüzde 40’ı satılmış. Fakat İsmail Bey bu durumdan hiç memnun değil. Yüzde 40 satış oranını başarı olarak görmeyen Hakkı Bey, bu oranın yüzde 80 olması gerektiğini söylüyor. Öte yandan projeye yabancılar da ilgi gösteriyor. Kuveyt’ten bile gelip konut alan olmuş. Projeden daire alanlar oturmak istiyor. Konut alanlar için düzenlenen barbekü partisinde de komşular birbirleriyle tanışma fırsatı da yakalamış.

Fiyatlar artıyor

Proje ilk satışa çıktığı zaman metrekare fiyatı 5 bin 500 ile 6 bin lira arasındaydı. Şimdi ise 6 bin ile 7 bin 500 lira arasında değişiyor. Fiyatlar inşaat seviyesine göre kademeli olarak artırılıyor. Proje tamamlandığında çıkması beklenen seviye ise 7 bin 500 8 bin lira. Hakkı Bey benzer projelerde fiyatın 10 bin liraya kadar çıkabildiğini belirterek, Elysium Serene’in fiyatlarına dikkat çekiyor. Projede 720 bin liradan başlayan fiyatlar 1 milyon 100 bin liraya kadar çıkıyor.

Projeye 4 yıl uğraştı

Toplam 25 bin metrekarelik arsada yapılan proje için İsmail Bey uzun süre uğraştıklarını anlatıyor. Boş durumda bulunan arsa için plan tadilatlarını ve imarını kendileri çıkartmış. Hakkı Bey, 4 yıl projenin planlarını çıkarmak için uğraştıklarını söylüyor.

Aidatı sakinler belirleyecek

Projede kapalı ve açık yüzme havuzu, fitness, sauna, buhar odası, kuaför, market, kafeterya, tenis kortu, spor sahası ve su oyunları alanı var. Proje tamamlandığında site yönetimini Ofton yapmayacak. Site sakinleri kendi yönetimini oluşturacak. Aidatları da site sakinleri belirleyecek.

Satış ofisi belediyeye kalacak

Projenin 250 metrekarelik satış ofisi var. Mimar Sabri Paşayiğit projeyi tasarladığı gibi satış ofisini de tasarlamış. Cam ve çelikten yapılan ofis projedeki konutların da ana hatlarını yansıtıyor. Ofton, projenin inşaatı tamamlandıktan sonra satış ofisini belediyeye bırakacak. Bu sayede bölge güzel bir binaya sahip olacak.

Açık mutfak konseptine sahip

Projenin örnek dairesi de tamamlanmış. Hakkı Bey ile örnek daireyi birlikte gezdiğimde oldukça şaşırdım. Çok büyük olmasına rağmen 3+1 konutlar açık mutfaklı yapılmış. Yerden tavana kadar camlar açık mutfakla birleşince çok ferah bir daire ortaya çıkmış. Hakkı Bey de bunun yeni bir tarz olduğunu belirterek, alıcıların hepsinin bu konsepti beğendiğini söylüyor. Örnek dairede kullanılan malzemeler ve işçilik oldukça iyi görünüyor. Alışılmışın dışında 3+1 daire isteyenlerin bu daireleri seveceğini düşünüyorum. Alıcılar daire dekorasyonu için iki farklı renk seçeneği veriliyor. Parke, kapı ve mutfak dolapları seçilebiliyor. Ayrıca, merkezi ısıtma ve soğutma ile ankastreler ve 5 yıllık inşaat garantisi projenin öne çıkan artıları arasında.

Otopark sorunu yok

Projeden konut alacaklar otopark sorunu çekmeyecek. Çünkü 10 bin metrekarelik alan otoparklar için ayrılmış. Bu durumda her daireye 2 otopark düşecek.

Banka garantisi var

Ofton, kampanyalara ağırlık veren bir firma değil. Elysium Serene’de de projenin nitelikli olmasından dolayı kampanya yapılmıyor. Fakat, Garanti Bankası, ING, Halkbank, Yapı Kredi ve Akbank’tan uygun faizlerle konut kredisi kullanılabiliyor. Bu da konut almak isteyenlere çok önemli bir güvence veriyor.

Nasıl gidilir?

Elysium Serene projesine 1. köprüden gitmek için Beylerbeyi sapağından sapılıyor ve Kandilli’ye doğru gidiliyor. Tabelalar projeyi gösteriyor. Sahil yolundan da projeye ulaşılıyor. Proje Çengelköy sahile 1.2 kilometre uzaklıkta bulunuyor. 2. köprü çıkışından ise Kavacık’tan aşağı iniliyor. Hekimbaşı-Kandilli yolundan projeye ulaşılıyor.

Samsun Towers’ta 60 aya sıfır faizli ödeme seçeneği

Ersa İnşaat’ın Esenyurt’ta konumlandırdığı Samsun Towers projesinde inşaat hızla devam ediyor. 1.550 konuttan oluşan projenin ilk bloğunda ilk katın inşasına başlandı. 33 katlı 5 bloktan oluşan Samsun Towers’ta konutların dışında 13 bin metrekare alan üzerine kurulu alışveriş merkezine de yer veriliyor.

1+0, 1+1, 2+1 ve 3+1 daire seçeneklerinin yer aldığı projede, 3+1 dairelerin satışı tamamlanırken, farklı büyüklüklerdeki 1+1 ve 2+1 dairelerin satışları ise devam ediyor.

60 aya sıfır faizli ödeme seçeneğinin bulunduğu projenin teslim tarihi ise 2014 olarak belirtiliyor.

Çekmeköy’de 320 bin liraya 3+1 konut satıyor

Çekmeköy-Taşdelen’de inşa edilen New Life Çekmeköy, Dervişoğlu İnşaat tarafından hayata geçiriliyor. 96 konutluk bir proje olan New Life Çekmeköy, 2 blok halinde yükseliyor. Projede yer alan 1+1 konutlar 76 metrekare, 2+1’ler 100 metrekare, 3+1’ler ise 136 metrekare olarak tasarlandı.

Yüzde 65’i yeşil alandan meydana gelen projede 5 bin metrekarelik bir de alışveriş merkezine de yer veriliyor. Kapalı otopark, yarı olimpik açık yüzme havuzu ve çocuk yüzme havuzunun bulunduğu projenin sosyal donatıları arasında fitness center, sauna, squash, çok amaçlı spor alanı ve yürüyüş yolları yer alıyor.

Göktürk’te en yüksek konutun fiyatı 711 bin $

Göktürk Yalınevler’de 1+1’lerin fiyatları 180 bin dolardan başlayarak 300 bin dolara kadar yükseliyor. Projede en yüksek konutun fiyatı ise 711 bin dolar olarak belirlendi. 146 konut ve 10 mağazadan meydana gelen proje, 39 bin 820 metrekare inşaat alanına sahip. Toplamda 8 bin 600 metrekare arsa alanına sahip olan proje, Keleşoğlu, Zilal İnşaat ve Turgut Holding ortaklığınca inşa ediliyor.

Bahçe katı, çatı dubleksi ve bahçe dublekslerinin de bulunduğu projede bir de kampanyaya yer veriliyor. Peşin ödemelerde yüzde 15 indirim imkânı sunulan projeden, yüzde 25’i peşin geri kalanı 24 ay sıfır faiz ile konut sahibi olmak mümkün. Projenin sosyal donatıları arasında çocuk oyun alanı, toplantı salonları, fitness merkezi, sauna ve açık havuz yer alıyor.

‘Yapı Bilgi Modellemesi ile inşaatta maliyet azalıyor’

İnşaat sektörü, zaman ve paradan tasarruf etmek için Yapı Bilgi Modellemesi’ni (BIM) tercih etmeye başladı. İngiltere’de yapılan sektörel ankette BIM kullanıcılarının yüzde 78’i inşaat belgelerinin koordinasyonunu iyileştirdiğini, yüzde 59’u ise projelerde teslim hızını arttırdığını söylüyor.

Mimar, mühendis ve mülk sahiplerine birbiriyle uyumlu dijital tasarım bilgileri sunan BIM, bu sayede, enerji verimliliği, kullanılan malzemelerin tipi ve diğer çevresel faktörler de dahil olmak üzere tasarımın tüm yönleriyle ilgili daha bilinçli kararlar almayı mümkün hale getiriyor. BIM, tasarımları en iyi hale getirme, maliyet, program, karbon ve enerji verimliliği gibi çoklu boyutlarda model analizi yapma gibi hizmetler de sunuyor.

Yavuz Karaman/EMLAK

Hakkında: SerMimar

Osmanlılarda mimarbaşı, SerMimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak SerMimar'ın görevleri arasındaydı.

Ayrıca...

İnşaat Maliyetleri Arttı! Prefabrik ve ÇELİK Yapılar Devreye Girdi

Koronavirüs salgınıyla birlikte inşaat maliyetleri büyük artış eğilimine girdi. Artan inşaat maliyetleri prefabrik yapılara ilgiyi …