1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Mısır, Çimento ve Otelciliği Türklere Emanet Etti!

Halk ayaklanmasının ardından kriz korkusunun üst düzeyde yaşandığı Mısır’da, uluslararası şirketlerde yöneticilik yapan Türkler, kriz tecrübelerinden dolayı şirketlerinin sorunlu dönemi kayıpsız atlatacağı inancını taşıyorlar

Mısır Savunma Bakan Yardımcısı Mahmut Nasır ülkedeki yabancı yatırımların sıfır düzeyine indiğini, fakirliğin ise yüzde 70 düzeyine ulaştığını belirterek “ekonomik çöküş” uyarısı yapmıştı.

YILLIK 13 MİLYAR DOLAR KAYIP
30 yıllık Mübarek rejiminin devrilmesi sürecinde yaşanan olaylardan dolayı Mısır’ın en büyük gelir kalemlerinden biri sayılan turizm gerilemiş ve yıllık 13 milyar dolar civarındaki turizm gelirleri sıfırlanmıştı.

Halk ayaklanmasının 40 milyon dolarlık bir kayba yol açtığı Mısır, bütçe açığını kapatabilmek, yeni yatırım programları uygulayabilmek ve toparlanmak için uluslararası finans desteğine ihtiyaç duyuyor.

Mısır ekonomisinde yaşanan bu çalkantılar, son dönemde ülkede faaliyet gösteren yerel ve uluslararası şirketlerde krizi bilen ve idare edebilecek yönetici profilini ön plana çıkardı.

5’İ CEO, 100 YÖNETİCİ
Mısır’da faaliyet gösteren uluslararası şirketlerde 5’i CEO pozisyonunda olmak üzere 100 kadar Türk yönetici çalışıyor. Kriz beklentisi Türk yöneticileri korkutmuyor; çünkü aşağı yukarı hepsinin kriz tecrübesi bulunuyor.

Kempinski oteller zincirinin Nil Kempinski Otel Müdürü olan Fuad Koroğlu, halk ayaklanması esnasında Kahire’nin büyük otelleri dahi müşteri bulamazken, yöneticilik yaptığı otelde doluluk oranını risk düzeyine düşürmeden krizi yönetme başarısı göstermiş.

İŞİN SIRRI REKLAMDA
İşin sırrının kriz dönemlerinde verilen reklamlarda olduğunu söyleyen Koroğlu, “Halk ayaklanması sırasında reklama önem verdik. Gelecek günlerde yaşanabilecek bir krize karşı tedbirliyiz” dedi.

Türk yöneticilerin gerçekçi aynı zamanda duygusal tepki verebilmelerinin kriz yönetiminde etkili olduğunu belirten Koroğlu, “Elbetteki kriz tecrübesi önemli, ben Türkiye ve Dubai’de yaşanan krizlerden çıkardığım tecrübelerden Mısır’da yararlandım ve gelecekte yine yararlanacağım” şeklinde konuştu.

Danone Bebek Beslenme Firması’nın Mısır ve Libya Ülke Müdürü Serkan Solmazer ise Türk yöneticilerinin sadece Mısır’da değil Ortadoğu genelinde başarıya koştuklarını ifade ederek, Türk yöneticilerin, çalışanları ile batılı yöneticilere göre daha çabuk ve daha iyi iletişim kurduklarını savundu.

BÖLGEYİ ÇABUK KAVRIYORLAR
Solmazer, kültürel yakınlıktan dolayı Türk yöneticilerin bölgeyi daha çabuk kavrayabildiklerini belirterek, disiplinden taviz vermeden iyi iletişim kuran yönetici profiline sahip olan Türklerin krizlerdeki yönetim başarısının artık dünya tarafından bilindiğini vurguladı.

Fransız La Farge Çimento fabrikalarının Ortadoğu İnsan Kaynakları ve Performans Müdürü olan Sinan Urhan ise Türklerin uluslararası şirketlerde başarılı olmalarını iyi eğitime bağlıyor.

Uluslararası şirketlerde çalışan Türklerin iyi eğitim aldıklarını bu nedenle de iyi analiz yapabilme beceresine sahip olduklarını anlatan Urhan, “Bizler için hiç bir yerdeki kriz korku olmaz. Çünkü tedbirliyiz ve tecrübemiz var” diye konuştu.

AA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

İngilizler Satıyor; Rus, Özbek ve Kazaklar Alıyor

Yabancıların mülk edinmede en fazla ilgi gösterdiği illerden Muğla’da, ülkelerinde yaşanan ekonomik krizden etkilenen İngilizlerin …