1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Metretül, Mt Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Enkesit boyutları ve (malzeme tipi bilindiğinden dolayıdır ki) ağırlığı bilinen bir malzemenin bir metresine verilen özel ad. kimi malzemelerin satışı ve imalatı metretül cinsinden ifade edilir.

Örnek: 60×60 cm boyutlarında l profil piyasada standart kalınlık ve ağırlığa sahiptir. çoğu yerde de bunların montajında “x kilogram monte ettim” demek yerine “x metretül monte ettim” denebilir. böylelikle bir imalathanede veya bir şantiyede sadece basit metrajlar yapılarak sözkonusu malzemeden ne kadar monte edildiği (hem boy, hem de ağırlık olarak) rahatlıkla hesaplanabilir.

———————————————————————————————-

METRETÜL İLE İLGİLİ EKŞİ SÖZLÜK YORUMLARI

tezgah gibi şeyler satılırken metretül hesabıyla satılır. metretül, belli bir kalınlıktaki bu şeyin (mesela genelde tezgahlarda 60-70 cm) 1 metre uzunluğundaki birimidir.

———————————————————————————————-

metre tek boytutlu, metrekare iki boyutlu, metretül ise gene iki boyutlu ancak boyutlarından biri standart olduğundan tek boyutlu muamelesi görebilir şeylerin birimlendirilmesinde kullanılır. örneğin pimaş boru metre, linolyum yer kaplaması metrekare, alçıpan panel metretül cinsinden birimlendirilir.

———————————————————————————————-

tamamen benim algıladığım metretül tanımı şöyledir : kuş uçuşu uzunluk. yani, siz boru döşüyorsunuzdur, arada boru 45 derece eğimli olur, bazen 30 derece eğimli olur, bunun sonucunda döşediğiniz boru 100 metredir belki ama plan üzerinde baktığınız zaman iki nokta arası döşenen boru uzunluğu 70 metretül olarak gözükebilir. kısaca mt diye yazılıyor. *

———————————————————————————————-

diğer boyutları sabit olan herhangi bir şeyin uzunluk olarak bir metresine verilen isimdir.

———————————————————————————————-

sıvacılar için küçük mekanlarda, işçiliğin önemli olduğu alanlarda veya sıva ustasının fazla zamanını alacak yerlerde sıvacı taşeronunun metrajının bu şekilde hesaplanmasını isteyebilmesi mümkün ölçü birimidir.

örneğin çevresi 100 metre olan bir havuz savaklarının kaba sıva işi olsun, savağın eni 35cm, taşeronun kaba sıva imlatından alacağı parada metrekaresinde 4 ytl olsun aynı sekilde metretülüde 4 ytl olsun. havuzun savağını eğer metrekare cinsinden hesaplarsak taşeronun savak işinden hakedişi 100m * 0,35m * 4ytl=140 ytl olacaktır. eğer ki metretül üzerinden hesaplanacak olursa taşeron 100m * 4ytl=400 ytl para alacaktır. 400ytl > 140 ytl olduğundan dolayı taşeron bu tarz işlerde metretül ister. vermezlerse yevmiye ister.

———————————————————————————————-

ingilizcesi “linear meter”dir.
aslı da metretül değil, “metretul”dur; zaten tul da, boylam anlamındadır.
kısaltması da “mt”dir, ancak maalesef, güzel yurdumda artık metre için “mt” kullanılmaktadır ve hatta bir sonraki aşamanın, “mtr” olabilmesi ihtimali de endişe vericidir.

———————————————————————————————-

METRETÜL İLE İLGİLİ VİKİ SÖZLÜK YORUMLARI

(ölçü birimi) İki boyutlu ancak boyutlarından biri standart olduğundan tek boyutlu olarak kabul edilen şeylerin birimlendirilmesinde kullanılan ölçü birimi

———————————————————————————————-

METRETÜL İLE İLGİLİ SERKİ SÖZLÜK AÇIKLAMASI

Metretül: İki boyutlu ancak boyutlarından biri standart olduğundan tek boyutlu olarak kabul edilen şeylerin birimlendirilmesinde kullanılır. Örneğin pimaş boru metre, linolyum yer kaplaması metrekare, alçıpan panel metretül cinsinden birimlendirilir.

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Konya’da 5 Blok 120 Daire İçin İşçilik Teklifleri Bekleniyor

TEKLİF MEKTUBU (İstenilen Kalemde parçalı da Teklif verilebilir) 1- Tuğla İşçiliği (13,5*19*19) metrekare …………………………….. 2- …