1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Mehmetçiği PKK’dan Yüzde Yüz Koruyacak Madde!

Türkiye’de yoğun olarak bulunan pomza maddesinin binanın dış cephesine kullanılması halinde dışarıdan gelecek ağır silahlarının etkisini yüzde 92, AR-GE çalışmalarının yoğunlaştırılması halinde ise yüzde yüz oranında azaltacağı belirtildi.

mehmetcigi-pkkdan-yuzde-yuz-koruyacak-madde

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Pomza Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde yapılan deneylerde, mikronize hale getirildikten sonra yardımcı maddelerle binanın dış cephesinde kullanılacak pomzanın dışarıdan gelecek ağır silahlarının etkisini yüzde 92 oranında azalttığı bildirildi.

Pomza Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Lütfullah Gündüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, pomzanın volkanik bir kayaç olduğunu, Türkiye’de de yoğun miktarda pomza hammaddesi bulunduğunu söyledi.

Bu kapsamda Pomza Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin Türkiye’nin pomza potansiyelinin araştırılması ve pomzanın farklı endüstriyel alanlarda nasıl kullanılacağı ile ilgili Ar-Ge çalışmaları yürütmek amacıyla 2002’de kurulduğunu belirten Gündüz, merkezin dünyada pomza üzerine araştırma yapan tek merkez olduğunu vurguladı.

Pomzanın ağırlıklı olarak inşaat sektöründe yalıtım malzemesi olarak kullanıldığına değinen Gündüz, teknolojinin gelişmesi ile pomzanın daha yüksek katma değer sağlayabileceği birçok sektörde kullanılması için çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

Pomzanın kırılıp öğütülmesiyle mikronize hale getirildiğini anlatan Gündüz, 4,5 ve 10 mikron boyutunda madde türevleri halinde ziraat, tekstil ve kozmetiğin yanı sıra kimya ve petrol sektörlerinde kullanılmaya başlanıldığını bildirdi.

-Mermi geçmiyor, lav silahının yüksek ısısı zarar vermiyor-

Mikronize hale getirilen pomzanın kompozit halde savunma sanayisinde de yer alacağını belirten Gündüz, özellikle korunma ihtiyacı duyulan kapalı fiziki yapılarda pomzanın ”doğal zırh” olabileceğine dikkati çekti.

Pomzanın en önemli özelliğinin ısıya ve basınca karşı gösterdiği direnç olduğuna işaret eden Gündüz, şunları söyledi:

”Pomza ile birkaç madde bileşeninin bir araya getirilmesiyle bir harç elde ediliyor. Binanın dışına sıva formatında uygulandığında bu malzeme kısa sürede sertleşiyor. Bu sertleşme ile yapı, binayı dışarından gelecek olumsuzluklara karşı koruyor. Örneğin böyle bir malzemeye mermi sıktığınızda o merminin o satıhtan geçmediğini görüyorsunuz. Lav silahının kullanılmasıyla oluşan yüksek ısının bu maddeye zarar vermediği, gelen şok etkisinin de ciddi anlamda sönümlendiğini, yapıya da hiçbir zarar veremediğini görüyoruz.”

Bu şekilde pomzanın özellikle karakol binaları, karargahlar, güvenlik birimlerinin kullandığı lojmanlar, kamu binaları ve insanın yaşadığı her türlü fiziki yapıda, kompozit harç formunda ”doğal zırh” olarak kullanılabileceğini dile getiren Gündüz, şunları kaydetti:

”Pomzanın ısıya ve basınca karşı ne kadar sağlam olduğunu denedik ve olumlu sonuç aldık. Geleneksel bir bina modelinde pomza kullanıldığı taktirde dışarıdan gelecek saldırılara karşı yüzde 92’lik başarı sağladığını görüyoruz.

Daha fazla Ar-Ge çalışması yapıldığında yüzde 100’lük bir başarı sağlanabilir. Bu anlamda bilim insanlarının ve şirketlerin bu konuda daha fazla uğraşmaları gerekmektedir. Karargah ve kamu binası yapılırken bu binaların pomzadan yapılma bloklarla örülmesi, duvarlar örüldükten sonra dış cepheye bakan kısımlarının pomzanın doğal zırhlama olarak geliştirilmiş ürünleriyle kaplanması durumunda binada yaşayanların dışarıdan gelebilecek olumsuzluklardan yüzde 100’e yakın ölçekte zarar görmeyeceğini söyleyebiliriz.”

Kaynak: AA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Ağaoğlu’nun Kredi Notu Yükseldi

Geçtiğimiz günlerde Ağaoğlu Şirketler Grubu için yatırım yapılabilir notu veren Kredi Derecelendirme Kuruluşu JCR Ağaoğlu …