1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Mehmet Ellibeş: Gölcük’un Altyapısı Yenilendi!

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, “Gölcük, depremden sonra yapılan çalışmalarla tamamen değişmiş altyapısı, binaları, sahili ve parklarıyla yeniden geçmişi aratmayacak günlerine kavuştu” dedi

Ellibeş, yaptığı açıklamada, 17 Ağustos 1999 yılında meydana gelen depreme ilçe halkının hazırlıksız yakalandığını söyledi.

17 Ağustos Marmara Depremi’nin üzerinden tam 12 yıl geçtiğini ifade eden Ellibeş, “O günleri unutmamız mümkün değil. Depremde yaklaşık 6 bin 500 vatandaşımız şehit oldu. Bir o kadar da yaralanan veya sakat kalan var” dedi.

Depremde yaşanan acıları unutmadıklarını ve unutmayacaklarını, ancak geleceğin geride kalanlar için daha güzel, sağlıklı ve umutlu olması gerektiğini anlatan Ellibeş, şöyle devam etti:

“Bu anlayış ve düşünceyle vatandaşlarımızın yaralarını sarmaya çalıştık. Asrın felaketi sonucu kaybettiğimiz tüm deprem şehitlerimize Allah’tan rahmet geride kalanlara başsağlığı ve sabır diliyorum. 17 Ağustos depreminde Gölcük’te, 12 bin 500 civarında bağımsız mesken ve 3 bin civarında iş yeri yıkıldı. 10 bin civarında binamızda da az veya orta hasar meydana geldi. Bayındırlık ve İskan Bakanlığımızın yetki verdiği firmalar, ilçemizdeki yaklaşık 3 bin 500, 4 bin orta hasarlı binada güçlendirme çalışması yaptı. Güçlendirilmesi yapılan binalarda insanlarımız yaşamlarını sürdürüyorlar. Gölcük, depremden sonra yapılan çalışmalarla tamamen değişmiş altyapısı, binaları, sahili ve parklarıyla yeniden geçmişi aratmayacak günlerine kavuştu.”

“TALEP EDENLERE, RUHSAT VERMEYE BAŞLADIK”
Mehmet Ellibeş, depremi yaşayan insanlar olarak gelecek günleri ve yarınları şekillendirmek amacıyla dersler aldıklarını, ilçe genelinde yapılan zemin etütleri sonucunda da yeni bir planlama sürecine girdiklerini vurguladı.

Bu planlar doğrultusunda inşaat ruhsatı talep edenlere, ruhsat vermeye başladıklarını vurgulayan Ellibeş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yapı denetim bürolarıyla birlikte belediye ekiplerimiz ortak çalışarak inşatları yapım süresinde denetleniyor. Deprem yönetmeliği gereği bütün koşullar aranarak binaların yapılmasına izin veriliyor. Şu an itibariyle ilçemizde inşaat yönetmeliklerine uyuluyor. İlçede yapılan inşaatlara kat olarak bir sınırlama getirdik. Depremden önce Gölcük’te, 9 kata kadar inşaat yapma izni verilmiş. Yeni yapılan inşatlarda kat sayısının 3’ten fazla olmasına izin vermiyoruz. İlçemizi gezerseniz depremde hasar görmeyen yada güçlendirilmiş binaların yüksek katlı olduklarını görebilirsiniz. Bu binaların bitişiğine yapılan 3 katlı binalar da uygun gözükmüyor. İmkanlarımız sınırlı olmasaydı ve zamanında çok katlı binalardan kat indirimi yapılabilseydik bu acıları yaşamamış olurduk.”

“ENKAZ KALDIRMA ÇALIŞMALARI YAKLAŞIK 6 AY SÜRMÜŞTÜ”
Ellibeş, depremden sonra oluşan enkaz kaldırma çalışmalarının yaklaşık 6 ay sürdüğünü, diğer illerden ilçeye getirilen iş makineleriyle çalışmaların yapıldığını belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

“O dönemde olabilecek en kısa sürede enkazların kaldırılması amaçlanmıştı. Enkazlar kaldırılarak Gölcük temizlendi. Deprem sonrasında bir kısım insanlarımızın cesetleri bulunamadı. Meçhul olarak kayıtlara geçti. O zamanlarda toplu olarak yaşamını yitirenler defnedildiğinden tek tek isimlerin ayrıştırılması yapılamadı. Bunun için bulunamadı gibi gözüken bazı vatandaşlarımızın mezarları açılarak, yakınları tarafından teşhis edilerek kimlikleri belirlendi. O dönem yapılan çalışmalarda ulaşılamayan deprem şehitlerimiz de var.”

AA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Samsun’daki Dev Yangında 24 Ev Tamamen Yandı!

Samsun’un Vezirköprü ilçesine bağlı Kızılkese köyünde çıkan yangında 24 ev tamamen yandı. Can kaybının yaşanmadığı …