1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Manisa’da 65 Cami Restore Edilecek!

Manisa’da, aralarında Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi Hafsa Sultan’ın yaptırdığı Sultan Camisi ile 3. Murad’ın Mimar Sinan’a yaptırdığı Muradiye Camisi’nin de arasında olduğu asırlık 65 cami restore edilecek

Hafsa Sultan, Kanuni Sultan Süleyman, konservasyon, Muradiye Camisi, restorasyon, restorasyon bölümü, restorasyon bölümü olan üniversiteler, restorasyon firmaları, restorasyon ile ilgili aramalar, restorasyon iş ilanları, restorasyon oyunları, restorasyon taban puanları, restorasyon teknikleri, Sultan Camisi

Manisa İl Müftüsü Sinan Cihan, AA muhabirine, kentin tarihi bir yerleşim yeri olduğunu, il genelinde Anadolu Beylikleri ve Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalma çok sayıda caminin bulunduğunu anlattı.

”Kent genelinde tespit ettiğimiz 65 tarihi caminin restorasyonu için çalışma başlattık” diyen Cihan, şöyle devam etti:

”Bu camilerle ilgili bir dosya hazırlayarak liste halinde Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ve İzmir Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne gönderdik. Vakıflar İzmir Bölge Müdürü Kenan İba ile çalışmanın başlamasına ilişkin bir değerlendirme toplantısı yapacağız. Bu toplantının ardından bakım ve onarıma ihtiyacı olan camilerin ele alınmasını en kısa sürede sağlayacağız.”

Restorasyon çalışması yapılacak tarihi camilerin aslına uygun olarak muhafaza edileceğini ifade eden Cihan, bu çalışmaların Manisa’nın turizmine de olumlu yansıyacağını dile getirdi.

Camilerin restorasyonunun ilgili izinler alınmasının ardından belli bir sıra içinde yapılacağını, ödenek konusunda sıkıntı yaşanması halinde bunun aşılabileceğini kaydeden Cihan, şöyle konuştu:

”Eğer ödenek konusunda bir problemle karşılaşırsak bunu da camilerdeki cemaatimizin, halkımızın huzuruna getiririz. Derdimizi onlarla paylaşırız. Halkımız da gerekli ilgiyi gösterir ve bu problemler aşılır. Manisa halkı bu noktada son derece duyarlı. Ben ümit ediyorum ki resmi prosedür tamamlandıktan sonra iş eğer ödeneğe kaldıysa, ödeneksizlik problemi ile karşı karşıya kalmışsak çalışmaların en azından bir kısmını halkımızın katkılarına başvurarak temin edebiliriz.”

Cihan, restorasyon yapılacak camiler arasında Saruhanlı İshak Çelebi tarafından 1366’da yaptırılan Manisa Ulucami, Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi Ayşe Hafsa Sultan tarafından 1522 yılında yaptırılan Sultan Camisi ile 3. Murad’ın Mimar Sinan’a 1585 tarihinde yaptırdığı Muradiye Camisi’nin de yer aldığını sözlerine ekledi.

AA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Bursa’daki Restorasyon Çalışmaları Trakya’ya Örnek Oldu!

Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi restorasyon çalışmasına başlayan Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak, “Bursa’yı örnek alıyoruz, …