1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Erhan Sarışın Kayıp Camilerin Aynılarını İnşa Ettiriyor!

Tarih meraklısı göz doktoru Erhan Sarışın, adeta bir arkeolog gibi çalışarak İstanbul’daki kayıp camileri tespit edip aynılarının inşa edilmesini sağlıyor.

Bereketzade Ali Paşa Camii, Erhan Sarışın, İSTED, Kayıp Tarihi Eserleri Koruma ve Araştırma Derneği

Yıkılmış 800 tarihi eserden 580’ini bulmayı başardıklarını belirten Sarışın, Beyoğlu’ndaki Bereketzade Ali Paşa Camii’nin temellerini de bir otoparkın altında bulmuş

Erhan Sarışın, İstanbul’un önde gelen göz doktorlarından biri. Ancak tarihe duyduğu yoğun ilgi, onu diğer meslektaşlarından ayırıyor. Boş vakitlerini İstanbul’daki kayıp tarihi eserleri araştırmaya ayıran Sarışın, aralarında Prof. Dr. Hayrettin Karaman’ın oğlu Prof. Dr. İhsan Karaman’ın da yer aldığı 30 akademisyen arkadaşını bir araya getirerek İstanbul Kayıp Tarihi Eserleri Koruma ve Araştırma Derneği (İSDED)’i kurdu. Doktor Sarışın, üç yıl süren araştırma neticesinde İstanbul’daki kayıp 800 camiden 580’nin yerini tespit etti.

İZİN ALMAK CAMİ YAPTIRMAKTAN ZOR
Erhan Sarışın ilk icraatları olarak İstanbul’un Beyoğlu semtinde yıllar önce yıkılmış Bereketzade Ali Paşa Camii’ni aslına uygun inşa ederek ibadete açılmasını sağladıklarını söyledi. İSTED’in başkanlığını da yürüten Sarışın, kendisi gibi tarihe gönül vermiş derneğin yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Fındıkzade’deki Kasap Ali Paşa Cami ile Haliç Tersanesi içindeki Tepeüstü Mescidi’ni yeniden ayağa kaldırmak için Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan izin almış. “Her iki cami önümüzdeki birkaç ay içinde ibadete açılacak” diyen Sarışın, camilerin yeniden inşası için Anıtlar Kurulu’ndan izin almanın, camiyi yaptırmaktan daha zor olduğunu belirtti.

KİTABEDEN MESCİDE ULAŞTIK
Dr. Sarışın, 1930’lu yıllarda Haliç Tersanesi’nde bulunan ve biri süre sonra yıkılan, ondan sonra da bir daha yeri tespit edilemeyen Tepeüstü Mescidi’nin bulunma hikayesini şöyle anlattı: “Mescidi araştırırken bir kitabe bulduk. Bunu Yeni Şafak yazarı Müfit Yüksel’e tercüme ettirdik ve burasının mescit olduğunu teyit ettik. Yani, bulduğumuz bu kitabe bizi mescidin kendisine götürdü. Kazı çalışması sırasında ayrıca mihrapta bir Atatürk büstüne rastlamıştık. Bu da bize mescidin eskiden Deniz Lisesi olarak kullanıldığı bilgisini verdi.”

Fatih’in yaptırdığı eser otopark altında bulundu
Dr. Erhan Sarışın, Beyoğlu Göz Hastanesi’nde başhekimlik yaptığı yıllarda hastaneye gelen vatandaşların kullandığı engebeli otoparkı düzeltmek için Anıtlar Kurulu’na başvurdu. Ancak yetkililer otoparkın düzeltilmesine, hatta üzerine çim bile ekilmesine müsaade etmedi. Sarışın, arkeologlar eşliğinde otoparkta yaptıkları kazıda Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul’u fethettiği yıl olan 1453’te inşa edilen Bereketzade Ali Paşa Camii’nin temellerine ulaştı. Eski caminin temelleri üzerine inşaatı başlatan Sarışın, caminin yeniden ibadete açılmasını sağladı.

Bir dönem canlanıyor
Haliç’teki Tepeüstü Mescidi, Dr. Erhan Sarışın’ın çabasıyla bulunan eserlerden. Bir dönem Deniz Müzesi olarak da kullanılan mescit şimdi aslına uygun olarak yeniden inşa ediliyor. 600 kişinin namaz kılabileceği mescit tamamlanmak üzere.

Yeni Şafak

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Çamlıca’dan Mecidiyeköy’e Teleferik

Çamlıca Tepesi’ne yapılacak cami için geri sayım başladı. Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, Çamlıca Cami …