1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Kredi Faizleri Düştü, Gözler Konut Fiyatlarında!

İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, kredi faiz oranlarındaki düşüşün konut almayı cazip hale getirdiğini, fiyat artışına yakalanmak istemeyen alıcıların elini çabuk tutması gerektiğini söyledi.

kredi-faizleri-dustu-gozler-konut-fiyatlarinda

Güleroğlu, konut kredilerinde çok uygun bir döneme girildiğini, faizlerin önemli oranda düştüğünü, ancak konut fiyatlarında henüz beklenen artışın görülmediğini Belirtti.

İkinci el emlak piyasasının 2009 yılından bu yana durgun seyrettiğini anlatan Güleroğlu, yeni yapılan konutlarda ise talebin bugüne kadar canlı olduğunu bildirdi.

Merkez Bankası’nın faiz oranlarındaki indiriminin ardından, kredi faizlerinde de önemli düşüşlerin yaşandığına dikkat çeken Güleroğlu, konut kredilerindeki oranların yüzde 0,8’e kadar gerilediğini ifade ederek, ”Faizler yılın sonuna doğru düştüğü için 2012’de beklediğimiz oranda canlanma olmadı. 2013’te hem piyasanın daha canlı hem de insanların alım gücünde bir artış olacağını düşünüyorum” dedi.

Güleroğlu, ev alacak olanlara elini çabuk tutması tavsiyesinde bulunduklarını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Konut kredisi faizlerinin tekrar 2006 yılındaki seviyelerine gelmesi, ev almak isteyenleri beklentiye soktu. Yeni faiz oranlarına tüketicilerin büyük ilgi gösterdiğini biliyoruz. Emlak komisyoncularının da işlerinde hareketlilik başladı. Konut kredisi faizlerinin düşmesi demek, aslında ev fiyatlarının yükselmesi anlamına geliyor. Ev fiyatlarında yeniden yukarı yönlü bir hareket var. Fiyatlar halen çok artmadı. Talep böyle devam ederse konut fiyatlarında yüzde 15-20 civarında bir artış öngörüyoruz. Talep fazla olursa fiyatlar daha da artar. Alım için en uygun dönemdeyiz.”

”Kentsel dönüşüm yasası tedirgin ediyor”

Güleroğlu, bir süre önce yürürlüğe giren kentsel dönüşüm yasasında ”2002’den önce yapılan binaların kentsel dönüşüm kapsamına alınacak” hükmünün ikinci el konutlarda tedirginliğe sebep olduğunu ileri sürdü.

Konunun açıklığa kavuşması gerektiğini vurgulayan Güleroğlu, ”Herkes ‘acaba benim evim de bu kapsama girer mi?’ endişesi taşıyor. Bu konuda açıklama yapılması gerekiyor. Hangi bölgelerin, hangi binaların kapsama alınacağı soru işaretlerinin giderilmesi gerekiyor. Bu tedirginlik giderilirse piyasa daha da canlanır” diye konuştu.

”İnşaatlarda hareketlilik artacak”

Emlak piyasanın 2005-2006 yıllarında yaşadığı canlanmanın 2013 yılı ikinci yarısından sonra yeniden yakalanabileceğine işaret eden Güleroğlu, inşaat şirketlerinin önceki konut projelerinden ellerinde çok fazla stok bulunmadığını, bu nedenle yeni projelere kısa sürede başlanacağını ifade etti.

İzmir’de özellikle Mavişehir-Çiğli bölgesinde inşaat hareketliliğinin gözlendiğini, alım gücünün yükselmesiyle birlikte lüks konuta olan talebin de arttığını vurgulayan Güleroğlu, ”İzmir’de 1 milyon 300 bin liraya daireler var. İyi de alıcı buluyor. Tek sıkıntı arsa fiyatları. İzmir’de arsa fiyatları çok yükseldi. Bir çok yatırımcı bina yapmak yerine arsaya yatırım yaptı” dedi.

Kaynak: AA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

İzmir’de Kiralık Ev Kalmadı

İzmir’deki yıkıcı depremin ardından büyük korku yaşayan vatandaşlar evlerini değiştirmek istiyor. Yaklaşık 4 bin 500 …